[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

گردش سرمایه خارجی در فارس، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل دفتر هماهنگی امور سرمایه گذاری و اشتغال استانداری فارس گفت: در طول دولت تدبیر و امید ۵۴ طرح در قالب ۷۰ پروژه سرمایه گذاری خارجی با حجم ۲۳۰۳.۴۴میلیون دلار در استان فارس به ثبت رسیده است که عملیات اجرایی چهارده طرح آن به اتمام و طرح‌ها به بهره برداری رسیده است. به گزارش شیرازنوین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، هاله فولادفر بیان داشت: میزان سرمایه گذاری خارجی مصوب استان فارس در سال 1398 تحت شدیدترین تحریم‌های بین المللی معادل 181میلیون دلار بوده که نسبت به سال 1397 جهش دو برابری داشته است و در سال 99 نیز با ثبت سرمایه گذاری خارجی مبلغ  923میلیون دلار (بیش از 5 برابر سال 1398)، استان برتر کشور در زمینه ثبت سرمایه‌های خارجی بوده ایم. 
وی در ادامه در خصوص سهم بخش‌های اقتصادی طرح‌های به بهره برداری رسیده با سرمایه گذاری خارجی افزود: 58 درصد این طرح‌ها در حوزه صنعت، 16 درصد در حوزه برق و انرژی، 16 درصد در حوزه دانشگاه و 8 درصد در حوزه کشاورزی می‌باشد.
فولادفر عنوان داشت: در طول چهل سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، میزان جلب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی استان فارس معادل سه‌هزار و چهارصدوسی‌وسه‌میلیون دلار بوده که بیش از 2303میلیون دلار آن (67 درصد) در دولت تدبیر و امید محقق گردیده است. مدیرکل هماهنگی امور سرمایه گذاری و اشتغال استانداری در خصوص طرح‌های سرمایه گذاری خارجی با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد اظهار داشت: هفت طرح سرمایه گذاری خارجی نیز با مبلغ 264.5میلیون دلار با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد در دست اجرا و در حال تکمیل می‌باشد. هاله فولادفر در خصوص بزرگ‌ترین پروژه‌های سرمایه گذاری خارجی در سال 1399 بیان داشت: با پیگیری‌های صورت گرفته، ثبت سرمایه گذاری خارجی بزرگ‌ترین مزرعه خورشیدی کشور و سومین آن در خاورمیانه شامل 11 پروژه نیروگاه خورشیدی به ظرفیت 431 مگاوات در شهرستان بوانات و هفت پروژه به ظرفیت 200 مگاوات در شهرستان آباده صورت گرفته که عملیات اجرایی این پروژه‌ها در حال انجام است و قرار است به تدریج طی سه سال کل پروژه به بهره برداری برسد. 
وی همچنین اظهار داشت: طرح‌های سرمایه گذاری دیگری نیز در استان با سرمایه گذاری خارجی در حال انجام بوده یا به بهره برداری رسیده است که به دلیل مشکلات ناشی از تحریم‌های ظالمانه علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی سرمایه گذاران مربوطه اقدام به ثبت رسمی سرمایه گذاری خارجی نکرده اند و بالتبع در ارائه گزارشات آماری، از آنها ذکر نام نمی‌شود؛ ولی اشتغال زایی خوبی در نقاط مختلف استان ایجاد نموده اند. فولادفر در پایان در خصوص طرح‌های بالادستی و عمرانی استان نیز افزود: طرح‌های مهمی در حوزه‌های صنایع بالادستی و طرح‌های عمرانی با استفاده از تسهیلات اعتباری (فاینانس) به بهره برداری رسیده اند که نقش مهمی در توسعه اقتصادی استان ایفا کرده اند؛ همانند پروژه‌های جمع آوری فاضلاب شش شهرستان استان یا کارخانجات آلومینیوم جنوب، فولاد نی ریز و سیمان خاکستری نی ریز که از تسهیلات اعتباری خارجی 
استفاده کرده اند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی