[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۶
  • دوره جدید

پروانه‌ای اثرگذار در افزایش سوخت و ساز بدن، روزنامه شیراز نوین

رئیس گروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: تیروئید غده کوچکی شبیه پروانه است که در جلوی گردن، روی نای و پایین‌تر از غضروف تیروئید، قرار دارد و بزرگ‌ترین غده درون‌ریز بدن به‌شمار می‌رود؛ دارای دو لوب (راست و چپ) و یک قسمت میانی به نام ایسموس دارد.
به گزارش بهداشت نیوز، دکتر پری میرشفیعی بیان کرد: تیروئید در افزایش سوخت و ساز بدن، تکامل سیستم مغزی عصبی و همچنین رشد و نمو نقش اساسی دارد.
 وی ضمن تأکید بر اینکه اثرات هورمون تیروئید(تیروکسین) در رشد و تکامل مغز بسیار مهم و ضروری است، افزود: اگر به هر علتی هورمون تیروئید در بدن تولید نشود، ‌یا تولید آن کم باشد، بیماری کم‌‌کاری تیروئید به ‌وجود می‌آید و عوارض مختلفی در بدن پدیدار می‌گردد؛ این عوارض در سنین مختلف متفاوت هستند و اگر ترشح هورمون بیش از حد طبیعی شود موجب بیماری پرکاری تیروئید می‌شود و عوارض مختلفی در بدن پدیدار می‌گردد.
وی تأکید کرد: کم‌کاری تیروئید در مراحل اولیه‌اش به ندرت سبب ظهور علایم بیماری می‌شود، ولی در اغلب مواقع، کم کاری تیروئید درمان نشده می‌تواند سبب ایجاد چاقی، درد مفصل، ناباروری و بیماری قلبی شود.
وی اظهار داشت: برای تشخیص تیروئید آزمایش‌های دقیق سنجش عملکرد تیروئید در دسترس هستند و درمان کم کاری تیروئید با هورمون‌های تیروئید سنتتیک معمولاً راحت، ایمن و مؤثر است وقتی که دوز مناسبی از دارو مصرف شود.
دکتر میرشفیعی در ادامه خاطرنشان کرد: کم‌کاری تیروئید اولیه، کم‌کاری تیروئید مرکزی یا ثانویه و کم‌کاری تیروئید محیطی از انواع بیماری‌های کم‌کاری تیروئید هستند.
رئیس گروه بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: در اکثر بیماران مبتلا به بیماری کم‌کاری تیروئید نوزادان اختلالی در ساختمان و یا عملکرد غده تیروئید وجود دارد که به این موارد بیماری کم‌کاری تیروئید نوزادان اولیه می‌گویند؛ در برخی از بیماران مبتلا به بیماری کم‌کاری تیروئید نوزادان اختلال در ساختمان و یا عملکرد غده تیروئید وجود ندارد، بلکه به ‌علت اختلال در غده هیپوفیز و عدم ترشح کافی هورمون ‌TSH، غده تیروئید تحریک نشده و در نتیجه هورمون تیروئید تولید نشده و بیماری بروز می‌کند؛ به این موارد بیماری کم‌کاری تیروئید نوزادان مرکزی و یا ثانویه می‌گویند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی