[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۲
  • دوره جدید

قیمت مسکن کاهشی می‌شود ، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی کمیسیون جهش و رونق تولید مجلس با بیان اینکه، توقف رشد قیمت‌ مسکن در ماه‌های اخیر بر اساس امار بانک مرکزی نشان‌دهنده تأثیرپذیری بازار از قوانین مجلس در حوزه مسکن است، گفت: تصویب قانون مالیات بر خانه‌های خالی ابزاری قدرتمند برای قطع دست سوداگران و سفته‌بازان بازار مسکن است.
به گزارش شیرازنوین به نقل از خانه ملت، رحیم زارع با اشاره به تأثیر قوانین مجلس شورای اسلامی در کاهش قیمت مسکن، گفت: معمولاً هرساله در آستانه خردادماه و آغاز فصل معاملات مسکن، شاهد افزایش قیمت خانه بودیم، اما امسال خوشبختانه به دلیل تصویب قوانین حمایتی مناسب در حوزه مسکن، بر اساس با آمار بانک مرکزی تا حدودی جلوی این افزایش قیمت گرفته شده است؛ هرچند که همچنان قیمت‌ها بسیار بالاست.
نماینده مردم آباده، بوانات، خرم بید و سرچهان در مجلس شورای اسلامی افزود: گزارش بانک مرکزی از معاملات مسکن در ادیبهشت ماه بیانگر این است که متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی تهران به ۲۸میلیون و ۸۰۰هزار تومان رسیده است که به نسبت فروردین ماه کاهش 1.8 درصدی را نشان می‌دهد. این در حالی است که متوسط قیمت مسکن تهران در فروردین‌ماه سال 1400 نیز با کاهش 3 درصدی نسبت به اسفندماه 1399 همراه بوده است.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: بر اساس آمار بانک مرکزی، خوشبختانه امسال نه تنها در فصل بهار با افزایش قیمت در حوزه مسکن مواجه نبودیم، بلکه کاهش نسبی را نیز مشاهده کردیم که بیانگر تأثیرپذیری نسبی بازار از قوانین مجلس در حوزه مسکن است. وی افزود: تصویب قانون مالیات بر خانه‌های خالی ابزاری قدرتمند برای قطع دست سوداگران و سفته‌بازان بازار مسکن است؛ چراکه بر اساس آمار بیش از یک‌میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه وجود دارد که تعداد قابل توجهی از آنها با هدف سفته بازی احتکار شده است. اما اخذ مالیات از این واحد‌ها موجب کاهش صرفه اقتصادی نگهداشت خانه‌های خالی برای دارندگان و عرضه بیشتر خانه به بازار می‌شود که بدیهی است انجام این مهم در تعدیل قیمت‌ها نقش مهمی دارد. سخنگوی کمیسیون جهش و رونق تولید مجلس اظهار کرد: مجلس در گام اول برای ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا، از ظرفیت قابل توجه خانه‌های خالی استفاده کرد و در گام بعدی با تصوب طرح جهش تولید و تأمین مسکن مسیر قانونی برای ساخت یک‌میلیون واحد مسکونی با هدف جبران کمبودهای سال‌های گذشته را ریل گذاری کرده و موجب رونق و ایجاد صدهاهزار شغل وابسته به صنعت ساختمانی شد. این نماینده مردم در مجلس یازدهم تأکید کرد: امیدواریم با اجرای دقیق قوانین مجلس توسط دولت‌ها شاهد باشیم تا با رونق ساخت و ساز و سپس عرضه به موقع آنها در بازار، قیمت مسکن واقعی و متناسب با درآمد خانوارها شود. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی