[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۵
  • دوره جدید

همکاری در مدیریت مصرف برق لازم است، روزنامه شیراز نوین


مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع نیروی برق استان فارس بر ضرورت مدیریت مصرف برق در دستگاه‌‌ها و سازمان‌های عمومی اداری این استان در فصل تابستان پیشرو تأکید کرد.
«فرشید رستمی» افزود: با توجه به کاهش میزان بارندگی و به دنبال آن کاهش تولید برق آبی و همچنین افزایش قابل ملاحظه دمای هوا، شرایط تأمین برق در تابستان پیش رو بسیار سخت و دشوار گردیده است. با توجه به اینکه بخش عمده ای از مصرف انرژی برق در ماه‌های گرم مربوط به بارهای سرمایشی و خصوصاً در بخش عمومی اداری بوده، از این رو رعایت الگوی مصرف برق و کاهش مصرف در جهت تداوم تأمین برق از سوی دستگاه‌ها و سازمان‌ها بسیار ضروری است.
وی با بیان اینکه مصرف صحیح و بهینه برق در ساختمان‌های اداری می‌تواند زمینه ساز اصلاح الگوی مصرف در جامعه باشد، افزود: بی شک همراهی و مشارکت این گروه از مشترکان تأثیر بسزایی در کاهش پیک بار شبکه خواهد داشت.
این مقام مسئول در ادامه از کلیه سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی که دارای مولد اضطراری و خودتأمین هستند، درخواست همکاری و به‌کارگیری این پتانسیل در ساعات اوج مصرف نمود.
رستمی در بخش دیگری از سخنان خود به برخی از راهکارهای مفید و مؤثر در مدیریت مصرف برق در بخش اداری اشاره کرد و گفت: استفاده از روشنایی طبیعی در طول روز، استفاده از دور کند کولرهای آبی، تنظیم درجه ترموستات کولرهای گازی و سایر سیستم‌های سرمایشی روی دمای 26 درجه سانتی‌گراد، سرویس و تمیزکردن سالیانه سیستم‌های سرمایشی جهت افزایش بازده آنان و نصب سایبان روی کولرهای آبی و کندانسور کولرهای گازی از جمله روش‌های مفیدی هستند که می‌توانند تا حد زیادی به کنترل و مصرف بهینه انرژی برق در سازمان‌های اداری و دستگاه‌های اجرایی کمک نمایند. 
این مقام مسئول، استفاده از دو درب یا درب‌های اتوماتیک ورودی ساختمان جهت جلوگیری از اتلاف انرژی، خاموش کردن وسایل سرمایشی و روشنایی و وسایل برقی پس از اتمام کار اداری و نظارت مستمر بر اجرای آن، درزبندی و عایق‌کاری اطراف پنجره‌ها و درب‌ها جهت جلوگیری از اتلاف انرژی و استفاده از پنجره‌های دوجداره را از دیگر مواردی برشمرد که می‌تواند در مدیریت مصرف انرژی در طول سال و به‌ویژه در ایام پیک بار تابستان مفید 
واقع شوند.
رستمی بر عدم استفاده از تجهیزات غیرضروری (به خصوص تجهیزات برقی پرمصرف) در ساعات اوج بار تأکید کرد وگفت: استفاده از روشنایی موضعی (به جای روشن کردن کل محیط)، به‌کارگیری لامپ‌های کم مصرف وLED، استفاده از روشنایی هوشمند یا نصب سنسور در راهروها، سرویس‌های بهداشتی، پارکینگ‌ها و انبارها جهت خاموش نمودن سیستم روشنایی در صورت عدم حضور افراد، بسته بودن درب‌ها و پنجره‌ها در زمان روشن بودن سیستم‌های سرمایشی، راه حل‌های مؤثری هستند که باعث می‌شود در مصرف برق تا حد زیادی 
صرفه جویی گردد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی