[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۲
  • دوره جدید

مدیرکل امور عشایر فارس: سالانه ۱۰۳میلیارد صرف پروژه‌های آب‌رسانی سیار می‌شود، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل امور عشایر فارس با بیان اینکه آب‌رسانی سیار به عنوان یک پدافند غیرعامل و یک فعالیت در مدیریت بحران شامل پنج مرحله تأمین، سالم سازی، حمل، توزیع و مصرف انجام می‌گردد، گفت: بر اساس برآورد صورت گرفته توسط اداره مطالعات اداره کل امور عشایر هزینه‌های آب‌رسانی شامل حقوق رانندگان، هزینه بهره برداری و نگهداری 46 دستگاه تانکر و... در مجموع سالانه بیش از 103میلیارد ریال در پروژه‌های آب‌رسانی سیار هزینه می‌گردد و از آنجایی که آب یک نهاده مهم تولید، سلامت و رفاه است، ضروری است تخصیص اعتبارات پروژه آب‌رسانی سیار به صورت 100 درصد تأمین می‌گردد. 
بهرامی اظهار داشت: زندگی عشایری مستقیماً تابع نزولات جوی است. این خشک‌سالی و کم آبی اثرات جبران ناپذیری از قبیل کاهش شدید آب شرب انسان و دام، از بین رفتن منابع تأمین آب زراعت و باغداری عشایر، مختل نمودن پروژه‌های عمرانی آبی و خاکی در مناطق عشایری، افزایش بیماری‌ها و نامساعد شدن شرایط بهداشتی در بین خانوارهای عشایری، کاهش شدید علوفه مرتعی و گرانی علوفه و فروش دام، افزایش تقاضای آب شرب دام و انسان از طریق آب‌رسانی را به دنبال دارد.
وی اذعان داشت: عمده مصرف آب شرب دام و انسان از چشمه‌ها و برکه‌ها و چاه‌های کم عمق مالداری می‌باشد که با خشک شدن این منابع عشایر مجبورند برای دسترسی به آب به خارج از سامان‌های عرفی خودشان تردد کنند که منجر به برخوردها و منازعات بین رده‌های ایلی، مبادرت به کوچ قبل از موعد به خاطر کمبود علوفه و تخریب روزافزون مراتع و آب‌رسانی توسط ناوگان آب‌رسانی سیار می‌شود.
گفتنی است عشایر کوچنده جمعیت قشلاقی برابر 148هزار نفر و با تعداد 3میلیون رأس دام هستند که با تجارب موجود در آب‌رسانی سیار تأمین 25 لیتر سرانه آب شرب هر فرد عشایر و 6 لیتر برای هر رأس دام، نیاز سالانه آب شرب انسان و دام برابر هفت‌میلیون متر مکعب است که 35 درصد خانوارهای عشایری و دام‌های عشایری با روش آب‌رسانی سیار تأمین 
آب می‌گردند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی