[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۵
  • دوره جدید

خطرات اضافه وزن را جدی بگیرید، روزنامه شیراز نوین

استاد بیماری‌های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی مشهد توضیحاتی درباره موضوع چاقی و بیماری‌های مختلف به ویژه بیماری‌های گوارشی ارائه داد.
به گزارش خبرگزاری مهر، حسن سعادت نیا در هفته سلامت گوارش درباره تأثیر چاقی در بروز بیماری‌های گوارش و کبد گفت: متأسفانه چاقی در چند دهه اخیر در همه کشورها از جمله ایران شایع شده و حتی کودکان و نوجوانان نیز این ‌روزها درگیر این معضل هستند.
وی افزود: چاقی تقریباً تمام ارگان‌های بدن را درگیر می‌کند و این یک بیماری چند ارگانی محسوب می‌شود به طوری که افراد چاق علاوه بر اینکه ریسک ابتلا به دیابت نوع ۲ و افزایش چربی خون در آن‌ها بیشتر است، عوارض قلبی و عروقی گسترده و ابتلا به کبد چرب نیز میان آن‌ها بسیار شایع است.
این استاد بیماری‌های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: افراد چاق در اثر افزایش فشار داخل شکمی بیشتر مبتلا به رفلاکس می‌شوند، همچنین احتمال بروز سرطان‌های دستگاه گوارش از جمله سرطان کولون و ابتلا به پولیپ در آن‌ها بیشتر است.
دکتر سعادت نیا با اشاره به اینکه پیشگیری از این مسئله از طریق آموزش به شهروندان بسیار حائز اهمیت است، گفت: افراد باید از کودکی در مورد کنترل وزن و نحوه سبک زندگی سالم و تحرک اطلاعات زیادی داشته باشند و کسب کنند. در حال حاضر ۹۰ درصد رفت‌وآمدها و ترددها در سطح شهرها با خودروها و مسائل نقلیه انجام می‌گیرد و تقریباً افراد بی‌حرکت‌اند که شرایط کرونا هم به این قضیه دامن زده است.
وی ضمن توصیه به افراد مبنی بر نخوردن و مصرف نکردن غذاهای پرحجم، سنگین و پرچرب گفت: همه افراد باید موضوع پیاده‌روی روزانه را مدنظر قرار دهند، همچنین توده بدنی خود را مورد سنجش قرار دهند.
به گفته وی، تقسیم وزن بر قد بر حسب متر ضربدر خود قد شاخص توده بدنی را مشخص می‌کند و افراد سالم شاخص توده بدنی در آن‌ها ۲۵ است و بالاتر از آن افراد دارای اضافه وزن و چاقی هستند.
سعادت‌نیا گفت: همچنین چاقی و اضافه وزن می‌تواند سبب کمردرد، آرتروز و مشکلات دیگر در بدن شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی