[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۲
  • دوره جدید

شیراز شهر نام‌آوران فرهنگ است ، روزنامه شیراز نوین

  سعیدرضا امیرآبادی - گروه فرهنگ و هنر
به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس، آیین رونمایی جایزه کتاب سال و بزرگداشت زنده یاد منصور اوجی در جوار استاد سخن سعدی برگزار شد. این مراسم شامگاه شنبه 8 خردادماه با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس، دبیر علمی‌کتاب سال استان فارس و جمعی از اهالی عرصه فرهنگ و هنر با همراهی اصحاب رسانه برگزار شد.
 شاعری همیشه در اوج
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس در این مراسم گفت: منصور اوجی شاعری همیشه در اوج بود و شعر و شاعری را در فارس می‌شناخت.  صابر سهرابی با ارایه پیشینه‌ای از این استاد رخت بربسته اظهار داشت: مرحوم اوجی را می‌توانیم پر اهمیت‌ترین نماینده شعر کوتاه نیمایی در استان فارس بدانیم. مرحوم اوجی صادقانه لحظه‌هایش را با شعر در بیش از سی مجموعه آن‌هم آن‌گونه که دیگران بدان نپرداخته بودند زندگی کرد. وی خاطرنشان کرد: او مردی از دنیای واژگان بود و سال‌ها صلابت و ایستادگی خود را با نشان ادب و فرهنگ گره زده بود و فخری برای مردمان بود و امروز او در سکوت سنگ خود تا به ابد گویاست، در هزاران سال و شعر او کلامی ‌است که بر سینه‌های عاشقان ادبیات حک شده است. سهرابی اضافه کرد: امروز که نشان ویژه دومین جایزه کتاب سال فارس را با نام منصور اوجی تعریف کرده‌ایم بر خود می‌بالیم که شیراز شهری است که لحظه لحظه‌اش نشان از نفس‌های مردانی چون اوجی و دیگر شاعران و نام آوران ادب و فرهنگ است که همیشه دوست داشتند مانندی نداشته باشند و در اوج بمانند. مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس در پایان گفت: امروز که نشان ویژه دومین جایزه کتاب سال فارس  را با نام منصور اوجی تعریف کرده‌ایم، بر خود می‌بالیم که شیراز شهری است که لحظه لحظه‌اش نشان از نفس‌های مردانی چون اوجی و دیگر شاعران و نام آوران ادب و فرهنگ است که همیشه دوست داشتند مانندی نداشته باشند و در اوج بمانند، وجود پاک‌شان را ارج می‌نهیم و به روح بلندشان درود می‌فرستیم. به امید روزهایی سرشار از شکوفه‌های شعر و شعور که درخت تناور ادبیات آن را بارور خواهد ساخت.
 مرگ استاد در غربت نبود
مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس نیز در این مراسم گفت: استاد اوجی زنده است و نمرده است و او هزاران سال عمر می‌کند و او به این موضوع باور داشت. کوروش کمالی سروستانی با بیان اینکه استاد اوجی غریب نبود و در زمان زندگی ایشان، مراسم‌های بزرگداشت مختلفی برگزار شد، گفت: هشت بزرگداشت برای ایشان در سطح عالی در کشور و استان برگزار شد و سه کتاب پیرامون استاد «اوجی» نوشته شد. با یادآوری این مطلب که متانت و آرامش استاد اوجی باعث شده بود که اهل فرهنگ را دور خود جمع کند، باید گفت که استاد اوجی زنده است و نمرده است و او هزاران سال عمر می‌کند و او به این موضوع باور داشت. وی در پایان به بیان خاطرات استاد اوجی در قبل از انقلاب با شاعران بزرگی نظیر شاملو و همچنین روز 22 بهمن و شعرخوانی استاد اوجی پس از تصرف رادیو شیراز توسط انقلابیون پرداخت.
 کتاب غریب‌ترین کالای فرهنگی 
در پایان این مراسم، محمدرضا خالصی، دبیر علمی ‌دومین جشنواره کتاب سال استان فارس با بیان اینکه نقش کتاب در فرهنگ و اندیشه اسلامی ‌ویژه است، به اهمیت و جایگاه کتاب و کتاب‌خوانی در ایران طی قرون ابتدایی ظهور اسلام اشاره و خاطرنشان کرد: امروز کتاب در ایران غریب‌ترین کالای فرهنگی است و نویسندگان از آن غریب‌تر هستند.خاطر نشان می‌شود، در ادامه این مراسم دومین جایزه کتاب سال فارس با عنوان استاد «منصور اوجی» رونمایی شد و خواهر استاد هم در رثای استاد به شعرخوانی و خاطره‌گویی پرداخت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی