[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۶
  • دوره جدید

چه عواملی روی تار صوتی اثر می‌گذارد؟، روزنامه شیراز نوین

عوامل متعددی می‌تواند به تار صوتی آسیب برساند و مانع از سخن گفتن فرد شود؛ مشکلی که مانع از انجام دادن بسیاری از فعالیت‌ها می‌شود.
در صورت بروز مشکلات حنجره‌ای یا صوتی، حتماً به یک متخصص گوش،حلق و بینی مراجعه کنید. در این مطلب با چند عامل شایع در این زمینه آشنا می‌شویم.
استفاده نادرست از صدا
ازآن جا که تارهای صوتی عضله است، در صورت استفاده بیش‌ازحد یا نادرست خسته می‌شود. جیغ زدن، خواندن بدون استراحت، صحبت کردن مداوم با تلفن همراه و... می‌تواند به خستگی مفرط تار صوتی و خشن شدن صدا منجر شود. این کارها می‌تواند به بروز مشکلات بیشتری بینجامد که در ادامه ذکر می شود. 
ضایعه خوش‌خیم تار صوتی
آسیب دیدن تار صوتی به دلیل استفاده بیش‌ازحد از آن، می‌تواند باعث بروز ضایعات یا برجستگی روی تار صوتی شود. شایع‌ترین انواع ضایعات  شامل کیست یا پولیپ است. احتمال به وجود آمدن ندول (توده یا برآمدگی روی غده تیروئید) یا بیماری گره خواننده‌ها نیز وجود دارد. این بیماری از طریق جراحی میکروسکوپی قابل درمان است.
خون‌ریزی تارهای صوتی
هنگام داد زدن و فشار آوردن به تارهای صوتی، احتمال پارگی رگ‌های خونی تار صوتی وجود دارد.
 این مشکل اورژانسی به‌حساب می‌آید و تا زمان رفع خون‌ریزی، لازم است تار صوتی استراحت کند. در این موارد مراجعه به متخصص گوش، حلق و بینی ضروری است.
التهاب حاد حنجره
التهاب حاد حنجره بیشتر بر اثر عفونت ویروسی به وجود می‌آید و به متورم شدن تار صوتی منجر می‌شود. تورم باعث لرزیدن تار صوتی می‌شود و به خشن شدن صدا می‌انجامد. علاوه بر استراحت دادن به تارهای صوتی، باید مصرف مایعات را نیز افزایش دهید. 
 التهاب مزمن
برخلاف التهاب حنجره که طی چند روز برطرف می‌شود، التهاب مزمن حنجره از بین نمی‌رود یا مکرر رخ می‌دهد. این مشکل دلایل متفاوتی دارد که به مشکلات صوتی منجر می‌شود، ازجمله عفونت،‌ ریفلاکس و استعمال سیگار.
بیماری ریفلاکس
در این حالت اسید معده به مری و گلو برمی‌گردد و برخی از علایم آن، احساس برآمدگی در گلو است.
ضعیف یا فلج‌شدن تارهای صوتی
احتمال دارد اختلالات عصبی مانند ضعف در یکی از تارهای صوتی، دلیل بروز مشکلات تار صوتی باشد. گاهی این فلجی طی چند ماه برطرف می‌شود و گاهی اوقات نیز فرد نیاز به عمل جراحی پیدا می‌کند.
سرطان تار صوتی
آیا مدت‌ زمان طولانی است که از خشن شدن صدا رنج می‌برید؟ اگر چنین است، بلافاصله به یک متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید؛ زیرا خشن شدن صدا می‌تواند با سرطان حنجره ارتباط داشته باشد. سرطان حنجره در صورت تشخیص به‌موقع، کاملاً قابل‌درمان است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی