[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۰
  • دوره جدید

متخصصان خاموش ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی- روزنامه‌نگار:

فعلاً گرفتار ادبیات خاصی هستیم که به‌هیچ‌عنوان قابل‌تعریف و ترجمه نیست. بعضی در حال فساد هستند و بعضی می‌خواهند با فساد مبارزه کنند. گرفتار عدم تناسب در اقتصاد هستیم و بعضی می‌خواهند این تناسب را درست کنند. همه درمورد آشفتگی اقتصادی و معیشتی سخن می‌گویند اما کسی به فکر ارائه برنامه برای مقابله با این آشفتگی نیست. اصولاً درمورد دیپلماسی اقتصادی سخنی گفته نمی‌شود تا بدانیم برابر اجرای کدام برنامه اقتصادی قرار است شاهد یک بازده مثبت باشیم. همه رستم دستان هستند و زور کسی به اقتصاد آشفته نمی‌رسد...

تورم در حال پیشروی جدی در حوزه معیشت است. اخلاق کسب و کار در چنین شرایطی به شدت تحت تأثیر قرار می‌گیرد. برای کسی که واردات می‌کند و تولید را نابود، فرقی نمی‌کند جنس درجه یک می‌آورد یا درجه سه؛ برای کسی هم که در بازار مصرف این کالای وارداتی و بدون گارانتی را می‌فروشد، فرقی نمی‌کند این کالا مرغوبیت دارد یا خیر.
کسی که در حوزه دارو و درمان نقش واردکننده را بازی می‌کند، در حقیقت با جان یک ملت بازی می‌کند و کسی که کالاهای اساسی و مایحتاج خوراکی را وارد می‌کند، او هم با جان یک ملت بازی می‌کند؛ وقتی اخلاق در کسب و کار سقوط کند. در چنین شرایطی این مصرف کننده نهایی است که زیان می‌بیند؛ مصرف کننده ای که به ریال درآمد دارد و باید به دلار کالاهای قاچاق عرضه رسمی را تهیه نماید. 
رقابت‌های انتخاباتی به شکلی در شبکه دولتی و انحصاری در حال اتفاق است که اگر به اسامی نامزدها دقت کنیم، همه دارای منصب‌های خطیر بوده اند. وضعیت اقتصادی منشعب از سیاست حالا فشار مضاعفی بر شانه اقشار اجتماعی وارد کرده است. نامزدها از فشارهای معیشتی و کارنابلدی‌های اقتصادی سیاسی می‌گویند اما ضمانتی برای بهبود شرایط در چنته ندارند. 
یکی از بزرگ‌ترین آسیب‌های موجود مشارکت گروه‌های سیاسی در هر دوره از انتخابات است. درواقع کاربلدها پا پیش نمی‌گذارند و عده ای با ادبیات لمپنیسم وارد معرکه می‌شوند. در این زد و خورد سیاسی می‌بینیم که جناح برنده برگی در آستین ندارد تا بازی را به نفع مردم تغییر دهد. این پرسش بزرگ همیشه مطرح بوده است که چرا متخصصان وارد عرصه رقابت‌ها نمی‌شوند. پاسخ به این پرسش هم همیشه در لابه‌لای هیاهوی سیاسی مدفون می‌شود و بازی همچنان با تایر تاب‌دار ادامه پیدا می‌کند. 
ما امروز نیازمند یک سناریوی قوی برای ادامه راهی هستیم که در هشت سال گذشته امید را تحت تأثیرات منفی خود قرار داده است. در واقع در این هشت سال به طور رسمی، مبحث تدبیر و امید زیر سؤال رفت و در حوزه اخلاق مبحث راستگویی تأثیرات منفی خود را گذاشت. اعتماد در این دوران به شدت تحت تأثیر دروغ قرار گرفت و این امر باعث از دادن سرمایه‌های اجتماعی شد. هرچند این قلم و سایران درمورد سرمایه‌های اجتماعی به واسطه عملکرد غلط تذکرات بی شماری دادیم، اما از منظر صاحبان قدرت اهمیت چندانی نداشت. 
یکی از پروژه‌های در دست اقدام گروه‌های سیاسی، توسل به افزایش فقر برای فرمان برداری است. در این پروژه از اقشار ضعیف استفاده حداکثری می‌شود. بصیرت در این پروژه در حداقل ممکن قرار دارد؛ چراکه مطالبات پیگیری نمی‌شود و همچنان می‌توان با وعده پیشروی نمود. در این پروژه نقد نیز در جایگاهی پایین قرار دارد. نقد در این شبکه تضعیف قلمداد می‌شود و باید با این عنوان که منصفانه باشد، به حاشیه رانده شود. 
تحت این شرایط نمی‌توان امید داشت اصلاحات عملی شود. اصلاحاتی که فرقی نمی‌کند اصولگرایان یا اصلاح طلبان سیاسی پیگیر آن باشند؛ چراکه هدف نهایی انجام اصلاحات برای بهبود روند اقتصادی اجتماعی است. در زمان تشکیل مجلس شورا یا تشکیل دولت‌ها، رهبر معظم انقلاب پیام خاصی را به آنان مخابره می‌کنند و آن توجه به معیشت ملت است. حتی شعار سال جدید را بر مبنای توجه به تولید و معیشت انتخاب می‌کنند. اما دولت‌ها و مجلس‌ها پیشبردی در این داستان نداشته اند. ارائه گزارش روزانه یا هفتگی و ماهیانه یک طرف ماجراست و ارائه پیشبردها طرف دیگر داستان است. 
اینکه هر روز گزارش بدهیم یا صد روز یک بار، چاره کار نیست. ما باید کارنامه با نمرات قبولی داشته باشیم؛ نه اینکه کارنامه ای تشریحی که معلوم نیست کجای آن باید نمره قبولی را ثبت کرد. روزها با سرعت می‌گذرد. فرصت‌ها اندک است و همچنان آب به فارس نرسیده، برق خاموش می‌شود و کارگران دست از تولید می‌کشند. امنیت سرمایه گذاری در این خاموشی تضمین شده نیست. وزارت نیرو، بدون تدبیر ضربه را در اولین روز گرم سال وارد می‌کند. پیش از آغاز گرما حتی کسی با الفبای برق هم آشنایی ندارد. 
جای بسی تأسف است که وزارتی با این بودجه و شرح وظایف اما اینچنین با آبروی یک ملت بازی می‌کند. واقعاً دنیا درمورد ما چه فکر می‌کند؟ 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی