[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۶
  • دوره جدید

طرح ۵۷ هکتاری معطل است ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش دریافتی شیرازنوین، نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز با بیان اینکه استان فارس و شهر شیراز در مسائل فرهنگی و گردشگری، ویژگی‌های خاصی دارد، خواستار توجه بیشتر به این بعد از ظرفیت‌های فارس و به ویژه حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) شد.
آیت‌الله لطف‌الله دژکام در دیدار علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، گفت: شیراز و استان فارس در مسائل فرهنگی و گردشگری دارای ویژگی‌های خاصی است که جنابعالی بیشتر از بنده به آنها اشراف دارید و تقاضا و خواسته ما این است که وزارت میراث و شخص وزیر نسبت به این شهر و خصوصاً حرم مطهر شاهچراغ(ع) عنایت بیشتری داشته باشد.
آیت‌الله دژکام، با بیان اینکه از نگاه گردشگری اگر آمارهای فضاهای گردشگری شیراز را بررسی کنیم، متوجه خواهیم شد که کدام قسمت این شهر باید مورد حمایت ویژه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: حرم مطهر شاهچراغ(ع) یکی از پربازدیدترین و گردشگرپذیرترین مناطق کشور است و باید به صورت ویژه موردتوجه قرار گیرد.
تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی(ع) گفت: ما در جوار این حرم، حسینیه‌های نجفی‌ها و کربلایی‌ها را داریم که به صورت مستمر پذیرای زائرانی از کشور عراق و بحرینی‌هایی است که آنها نیز در اینجا حسینیه دارند.
او با بیان اینکه اماکن مذهبی موجود در شیراز، خاصه حرم مطهر حضرت احمد بن موسی(ع) موردتوجه گردشگران داخلی و خارجی، علی رغم تفاوت دینی و مذهبی گردشگران، چه گردشگران مذهبی و چه گردشگران تاریخی قرار دارد، گفت: تقاضای ما طراحی یک سند ویژه برای معرفی حرم مطهر شاهچراغ(ع) به عنوان یک مرکز مهم گردشگری و فراهم شدن امکانات و زیرساخت‌های لازم مرتبط با آن است.
امام جمعه شیراز با بیان اینکه گاهی اوقات در مقابل گردشگرانی که به بافت تاریخی شیراز سفر می‌کنند، به خاطر وضعیت موجود در این بافت، شرمنده می‌شویم، گفت: البته بخشی از این موضوع ناشی از کم لطفی دوستان است؛ ولو اینکه بنده با یک نگاه میراثی و مشاورانی که مسائل میراثی را می‌فهمند، کار را شروع کرده‌ام، اما خیلی سخت گیرانه عمل می‌کنند.
او خاطرنشان کرد: قصد ما این است که طرح توسعه ۵۷ هکتاری حرم مطهر را با لحاظ تمام جوانب قانونی و میراثی و با حفظ میراث گذشتگان، تمام کنیم. این طرح نباید معطل بماند، اما در طرف مقابل به نظر می‌رسد شاید سنگ اندازی‌هایی وجود دارد. نماینده ولی فقیه در استان فارس با اشاره به برگزاری جلسه‌ای کارشناسی در خصوص طرح توسعه حرم و بافت تاریخی، گفت: عقیده دارم ما می‌توانیم لایه گذاری تاریخی کنیم و در برخی از این قسمت‌ها یک لایه هم مربوط به عصر جمهوری اسلامی داشته باشیم و این کار شدنی است.
او با بیان اینکه بیش از ۱۳۰ سال از ساخت مسجد نصیرالملک نمی‌گذرد، گفت: ۱۳۰ سال پیش و در دوره قاجار که اوج انحطاط سیاسی حکومت ایران بوده، چنین کار فاخری در شیراز تولید شده اما در عهد طلایی و شکوفای جمهوری اسلامی آیا نمی‌توانیم یک لایه گذاری به تناسب نیازهای معماری شهری خود داشته باشیم؟ ما می‌خواهیم در آینده هرکس به شیراز بیاید دقیقاً متوجه باشد که چطور از یک شهر باستانی با حفظ آثار و نگاه باستانی، استفاده و کاربری جدید داشته ایم.
آیت‌الله دژکام با تأکید بر اینکه اصراری بر ملاک قرار دادن ایده و نظر خود در این موضوع ندارد، گفت: بیایید این نوع نگاه علمی را با تشکیل کمیسیون یا کارگروه‌های ویژه ای شروع کنیم تا به نتیجه کارشناسی برسیم و همه بپذیریم و بعد اقدام کنیم.
او خاطرنشان کرد: تقاضا دارم که دوستان مجال دهند تا بتوان یک کار دقیق علمی و کارشناسی حول حرم و بافت تاریخی شیراز انجام شده و نهایتاً به جایی برسیم که بگوییم الگوی شیراز، الگوی قابل تقلیدی برای شهرهای دیگری است که می‌خواهند شهر خود را در عین نگاه به گذشته، متناسب با نیازهای امروز به پیش ببرند.
امام جمعه شیراز با بیان اینکه در وضع موجود یک گردش کار باید شروع شود تا به نقطه‌ای رسید که طرح‌های کلان با هم هماهنگ باشند، گفت: وزارت میراث فرهنگی، وزارت راه و شهرسازی و حرم مطهر به عنوان ۳ ضلع این قضیه باید جلسه کارشناسی مشترک برگزار کرده و به تفاهم برسند. اینکه کار بر اساس دل بخواهی باشد درست نیست؛ بلکه کارشناسی دقیق مسئله مطرح است و هرجا تفاوت دیدگاهی وجود دارد باید بحث علمی انجام شده و به نتیجه و تفاهم برسند.
تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی(ع) با تأکید بر لزوم آغاز این کار با همراهی وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و میراث فرهنگی، تأکید کرد که نگاهی غیر از این در حرم نیست و گفت: نهایتاً باید با کار مداوم کارشناسی، ارتباط و انسجام خوبی بین عناصر مختلف در بافت و حرم ایجاد شود و هرکسی می‌آید حس کند که اینجا با همه زیبایی‌ها و ارتباطات معنادار در بافت تاریخی، یک شهر است و اگر این اتفاق را می‌خواهیم باید فضا به کار کارشناسی و اصولی دهیم تا شیراز را به مرتبه ای که باید، برسانیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی