[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

۸دلیل و علت اصلی عرق کردن زیاد بدن، روزنامه شیراز نوین

عرق کردن زیاد را نمی‌توان به طور قطع مضر دانست اما دلیلی برای آن وجود دارد که بهتر است آن‌ها را پیدا کنید، مثل هوای گرم و ورزش کردن، در چنین مواردی بدن شما به سادگی پروسه‌هایی را طی می‌کند که باعث عرق کردن شدید می‌شود ، اگر چه ممکن است در شرایطی ببینید که فقط شما عرق کردید و هیچ اثری از عرق در دیگران وجود ندارد و در چنین مواردی باید به دنبال علت آن باشید. در این قسمت از بخش سلامت نمناک قصد داریم که دلایل پنهانی عرق کردن زیاد را بررسی کنیم که بهتر است آن‌ها را با پزشکتان در میان بگذارید.
1. عرق کردن بیش از حد به صورت موضعی
متخصصان دو نوع از عرق کردن شدید را شناسایی کردند: عرق کردن موضعی و عمومی. عرق شدید موضعی یعنی این که تنها قسمتی از بدن شما دچار عرق شدید می‌شود که معمولاً در قسمت‌هایی از بدن مثل کف دست و کف پا، زیربغل و صورت می‌باشد، در حالی که هر شخص ممکن است در این قسمت عرق کند اما زمانی باید گوش به زنگ باشید که این قسمت‌ها را بدون هیچ دلیل خاصی عرق کرده ببینید.
ماهیت عرق کردن موضعی تقریباً نامشخص است و مطالعات نشان می‌دهد افرادی که هیچ تغییری در غده‌های عرقی خود ندارند و مقدار عرق آن‌ها هیچ تغییری نمی‌کند، دچار این اتفاق می‌شوند و این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که مشکلات ژنتیکی در سیستم عصبی فرد وجود داشته باشد که باعث واکنش‌های عرقی زیاد می‌شود و زمانی این اتفاق می‌افتد که اصلاً نیاز به عرق کردن ندارید و درمان‌ها شامل محرک‌های الکتریکی، دارو‌ها، تزریق بوتاکس یا جراحی می‌باشد.
2. بارداری از دلایل عرق زیاد
یکی دیگر از علت‌های عرق کردن شدید بارداری می‌باشد که این وضعیت کاملاً طبیعی است چون که دمای بدن نوزاد شما در این موارد بالا می‌رود و باعث می‌شود که جریان خون در بدن‌تان افزایش پیدا ‌کند و به همین دلیل بیش از همیشه احساس گرما می‌کنید و افزایش متابولیسم و تغییر هورمون‌ها نیز یکی دیگر از دلایل عرق کردن زیاد در این دوران می‌باشد.
3. تیروئید پرکار از دلایل عرق زیاد بدن
این وضعیت به این معناست که غده تیروئید شما بیش از حد فعالیت می‌کند و هورمون‌های تیروکسین زیادی را تولید می‌کند و این مواد شیمیایی تولید شده مسئول نگهداری سیستم بدن شما در حالت سرعت مناسب می‌باشند و زمانی که این مواد شیمیایی بیش از حد تولید شوند، سرعت متابولیسم بالا می‌رود و باعث عرق کردن شدید، ضربان قلب نامنظم، کاهش وزن شدید و لرزش می‌شوند.
4. رژیم غذایی خاص از دلایل عرق کردن زیاد
مصرف غذا‌های مشخص نمی‌تواند عرق کردن را افزایش دهد زیرا دمای بدن را بالا می‌برد. بعضی از غذا‌ها تأثیر بسیار زیادی برای عرق افراد دارند، پس مطمئن شوید که بیش از حد غذا‌های ادویه‌دار و یا کافئین مصرف نکنید.
تمام غذا‌های خوشمزه حاوی مواد شیمیایی به نام کاسپین هستند که بدن شما را به این کار وادار می‌کنند که دمای خود را بالا ببرد و کافئین همچنین سیستم عصبی را تحریک می‌کند و جریان خون را افزایش می‌دهد که باعث زیاد عرق کردن می‌شود.
5. داروها از دلایل عرق کردن زیاد بدن
اگرچه فقط یک درصد از مردم ممکن است از عوارض جانبی دارو‌های خاص رنج ببرند و دچار عرق کردن زیاد شوند. مسکن‌ها و آنتی بیوتیک‌ها و دارو‌های عصبی از چنین داروهایی هستند که می‌توانند باعث عرق کردن شدید شوند.
6. حمله قلبی یکی از اصلی‌ترین دلایل عرق کردن زیاد
عرق کردن جزء اولین نشانه‌های حمله قلبی می‌باشد مخصوصاً اگر به یکباره عرق سرد داشته باشید و هیچ دلیلی هم پشت آن وجود نداشته باشد و علاوه بر عرق سرد، درد در قسمت سینه، سرگیجه و ناراحتی در قسمت چپ بدن علائم دیگر حمله قلبی می‌باشد.
7. عرق کردن زیاد در افراد دیابتی
افرادی که مبتلا به دیابت هستند، بیشتر در معرض وضعیت‌های بالا قرار می‌گیرند و باعث می‌شوند که بیشتر از افراد سالم عرق کنند و این اتفاق زمانی می‌افتد که قند خون آن‌ها بیش از حد پایین باشد و سیستم عصبی آن‌ها به دلیل دیابت دچار آسیب شود که باعث می‌شود محرک غیر ضروری از غده‌های عرق به وجود ‌آید.
8. اضطراب از دلایل عرق کردن زیاد بدن
عرق کردن یکی از پاسخ‌های طبیعی بدن هنگام مواجهه با استرس می‌باشد زیرا می‌تواند یک نوع اعلام خطر بدن باشد که باعث می‌شود آب زیادی را تولید کند و همچنین ادرار شما نیز هنگام استرس افزایش پیدا می‌کند. یکی دیگر از دلایل این است که در هنگام استرس فشار خون بالا می‌رود و دمای بدن نیز افزایش پیدا می‌کند و عرق کردن برای خنک کردن بدن در چنین مواقعی اتفاق می‌افتد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی