[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۱
  • دوره جدید

بررسی تأثیر افسردگی بر رابطه بین مادر و نوزاد، روزنامه شیراز نوین

نتایج یک بررسی نشان می‌دهد، افسردگی در مادر می‌تواند بر رابطه بین مادر و نوزاد اثر بگذارد.
به گزارش کارگر آنلاین، محققان انگلیسی در مطالعه‌ای به بررسی این موضوع پرداختند که آیا افسردگی قبل یا در حین بارداری بر رابطه مادر- نوزاد تأثیر می‌گذارد؟
در این بررسی محققان کیفیت تعاملات مادر و نوزاد را هشت هفته و ۱۲ ماه پس از تولد در سه گروه از زنان مورد مطالعه قرار دادند، شامل زنان سالم، زنانی با علائم افسردگی در دوران بارداری و زنانی با سابقه افسردگی اما بارداری سالم.
همچنین در این بررسی ۱۳۱ نفر مورد مطالعه قرار گرفتند: ۵۱ مادر سالم، ۵۲ مادر مبتلا به افسردگی و ۲۸ مادر که سابقه ابتلا به افسردگی داشته‌اند اما بارداری فعلی آنان بدون مشکل بوده است.
به گفته محققان، در دو دوره هشت هفته و ۱۲ ماه مشاهده شد که رابطه مادران و نوزادان در دو گروه مادران افسرده و مادرانی با سابقه افسردگی کیفیت ضعیف‌تری داشته است. به طور خاص، در هشت هفته، ۶۲ درصد از مادرانی که در دوران بارداری افسردگی داشته‌اند و ۵۶ درصد در گروه مادرانی با سابقه ابتلا به افسردگی، پایین‌ترین کیفیت رابطه را با نوزادشان داشته‌اند که این نسبت در گروه مادران سالم ۳۷ درصد بوده است.
همچنین کیفیت تعامل همه گروه‌های مادر و کودک بین ۸ هفته تا ۱۲ ماه بهبود یافته که به گفته محققان با گذشت زمان همه مادران و نوزادان می‌توانند با یکدیگر هماهنگ شوند.
به گزارش ایسنا به نقل از مدیکال اکسپرس، محققان تأکید کردند: یافته‌های ما نشان می‌دهد متخصصین سلامت روان نه تنها از زنانی که در دوران بارداری افسرده هستند باید حمایت کنند، بلکه مادران باردار با سابقه افسردگی نیز باید تحت نظر باشند زیرا ممکن است آنان نیز در معرض مشکلات تعاملی با نوزاد خود باشند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی