[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۵
  • دوره جدید

نوآوری و خلاقیت در حوزه گیاهان دارویی حمایت می‌شود، روزنامه شیراز نوین

معاونت علمی ‌و فناوری ریاست‌ جمهوری از طرح‌های کارآفرینانه و نوآورانه مبتنی بر گیاهان دارویی حمایت می‌کند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی ‌و فناوری، یکی از راهبردهای معاونت علمی ‌و فناوری ریاست‌ جمهوری توسعه زنجیره تولید و ارزش در حوزه گیاهان دارویی است. برخی کشورها تنها با ایجاد صنایع بسته‌بندی مناسب و زنجیره تولید از گیاهی مانند زعفران میلیاردها دلار درآمد کسب کرده‌اند، این در حالی است که ایران بزرگ‌ترین تولیدکننده این گیاه در جهان است.
اقلام پر ارزش دیگری نیز در زیست‌بوم طبیعی کشور وجود دارد. آنغوزه، گل محمدی، باریجه و ده‌ها قلم گیاه پر ارزش که در صورت وجود صنایع مختلف، به بنیادی برای صادرات ده‌ها فرآورده تقسیم می‌شوند.
به همین دلیل، معاونت علمی ‌و فناوری ریاست ‌جمهوری، ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی را تأسیس کرد. این ستاد تاکنون توانسته است صدها استارت آپ و شرکت فناور را ترغیب کند که در این حوزه ورود کنند و فرآورده‌ها و محصولات مختلفی تولید کنند که بسیاری از آن‌ها پتانسیل صادراتی دارد.
تنوع اقلیمی، تنوع گونه‌ای، ذخایر ژنتیکی، طب سنتی اسلامی‌ ایران، دانش بومی، گیاهان دارویی انحصاری ایران، بسیار قابل توجه است. با بهره‌گیری بیش از ۸۰۰۰ گونه گیاهی که حدود ۲۰۰۰ گونه آن‌ها خاصیت دارویی دارند، می‌توان تحولی جدی در اقتصاد کشور ایجاد کرد و صدها هزار شغل آفرید.
گرایش مردم به استفاده از گیاهان دارویی و طب سنتی و اسلامی‌ محققان و پژوهشگران کشور را برآن داشته که بیش از گذشته در صدد احیای این ظرفیت باشند.
با تلاش‌های صورت گرفته هم اکنون هزاران هکتار متر مکعب از زمین‌های زراعی، زیر کشت گیاهان دارویی است. هر چند ظرفیت کشور بسیار بیشتر از این است و نباید تنها به کشت گیاهان پرطرفداری مثل زعفران اکتفا کرد که بخش عمده‌ای از سطح زیر کشت گیاهان دارویی را به خود اختصاص داده است.
محصولات دارویی، آرایشی، بهداشتی و غذایی بسیاری وجود دارد که می‌توان از گیاهان دارویی تولید کرد. بر این اساس معاونت علمی ‌و فناوری ریاست ‌جمهوری و ستاد مسئول در این حوزه، آمادگی دارند تا پذیرای طرح‌های نوآورانه، خلاق و مبتنی بر فناوری باشند.
محققان و پژوهشگران می‌توانند بسیاری از محصولاتی که در حال حاضر در کشور تولید نمی‌شود را بومی‌سازی کنند و در این راه از کمک معاونت علمی ‌و فناوری ریاست ‌جمهوری بهره‌مند شوند. کارآفرینی بر پایه گیاهان دارویی، یکی از جذاب‌ترین حوزه‌های کارآفرینی است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی