[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۶
  • دوره جدید

تلاش برای اشتغال‌زایی زندانیان، روزنامه شیراز نوین

پیرو تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی کشور شورای راهبری مهارت آموزی و مشاور شغلی زندانیان در شیراز با حضور اسحاق ابراهیمی، مدیرکل زندان‌های فارس، حشمت کوشکی، مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان، معاونان و کارشناسان دو مجموعه تشکیل جلسه داد. اسحاق ابراهیمی در ابتدای این نشست گفت: هدف از تشکیل این شورا ایجاد زمینه‌های نیازسنجی، برنامه ریزی، مهارت آموزی و مشاوره شغلی برای زندانیان با هدف توانمندسازی آنان جهت اشتغال پذیری در دوران محکومیت و برای ورود به بازار کار پس از پایان دوران محکومیت و بازدارندگی از ارتکاب مجدد جرم بوده که هدف نهایی آن خودباوری، کسب روحیه استقلال و ایفای نقش مؤثر و مفید در سطح جامعه و خانواده توسط فرد زندانی می‌باشد. 
مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان فارس در ادامه ضمن تبیین نقش افراد شورای راهبری و مهارت آموزی زندانیان بیان داشت: بررسی ظرفیت‌های اشتغال منطقه، نیازسنجی دوره‌های آموزش فنی و حرفه ای زندانیان متناسب با طرح‌های مطالعاتی، ایجاد مجوز مراکز واجد شرایط در سطح استان، بررسی و شناسایی ظرفیت آموزش‌های فنی و حرفه ای در سطح زندان‌ها، تنظیم فرایند‌ها و برنامه‌های مشاوره ای، آموزشی و نظارتی، ارزشیابی، نظارت و آسیب شناسی اقدامات و فعالیت‌های صورت پذیرفته و همکاری در جهت جذب منابع مالی و انسانی لازم از بخش‌های خصوصی و دولتی و سازمان‌های مردم نهاد در راستای بهبود و ارتقای کمی و کیفی حرفه آموزی در زندان‌ها از وظایف این شورای استانی می‌باشد. 
وی در ادامه ضمن تقدیر از خدمات ارزشمند آموزش فنی و حرفه ای استان فارس و نقش این آموزش‌ها در توانمندسازی زندانیان درخواست‌هایی را در جهت بهبود فرایند مهارت آموزی به زندانیان 
مطرح نمود. 
حشمت کوشکی، مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای فارس نیز در این نشست گفت: بیکاری یکی از بزرگ‌ترین معضلات حال حاضر بوده که خود عامل بسیاری از ناهنجاری‌های اجتماعی می‌باشد. وی بیان داشت: افراد مجرم به هر دلیلی که زندانی شده باشند، می‌توانند با هدایت، مشاوره آموزشی، کسب مهارت‌های فنی و همچنین یادگیری مهارت‌های نرم مانند دوره‌های کارآفرینی و اخلاق حرفه ای پس از گذراندن دوران محکومیت به شغلی پایدار و آبرومند دست یابند. 
کوشکی جامعه هدف فراگیری آموزش‌های مهارتی را یک جامعه بزرگ توصیف کرد که بخشی از آن را زندانیان، آسیب دیدگان اجتماعی و افراد حاضر در کمپ‌های ترک اعتیاد تشکیل می‌دهند. 
وی خاطرنشان کرد: امروزه به اذعان بسیاری از افراد صاحب نظر، مهم‌ترین راه بهبود شرایط اشتغال در سطح جامعه، فراگیری آموزش‌های فنی و حرفه ای است و تمامی افراد اعم از دانش آموزان، دانشجویان، سربازان، زنان، روستاییان و عشایر، زندانیان و تمامی کارجویان می‌توانند با فراگیری یک یا چند حرفه مهارتی، آینده شغلی خود را تضمین نمایند. در ادامه سایر اعضای حاضر در جلسه به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص آموزش به زندانیان پرداختند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی