[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۶
  • دوره جدید

۲۰میلیون تومان پاداش برای گزارش ماینرها، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان فارس خواستار افزایش مشارکت مردم برای عبور از پیک گرما و مدیریت مصرف به منظور پایداری شبکه و پایان خاموشی‌ها شد.
مهندس احمدرضا خسروی در نشست خبری با اصحاب رسانه، با بیان اینکه در کشور حدود یک‌میلیون دستگاه استخراج رمز ارز غیرمجاز داریم که به صورت قاچاق وارد شده و هر دستگاه 2 تا 3 کیلووات مصرف انرژی دارد، خاطرنشان کرد: از مردم تقاضا می‌شود تا مزارع استخراج رمز ارز و دستگاه‌های ماینر خانگی غیرمجاز را به شرکت توزیع برق استان گزارش دهند. 
در قبال دریافت گزارش‌های محرمانه مردمی به تناسب پاداش‌های 10 تا 20میلیون تومانی ظرف مدت 15 روز پس از راستی آزمایی گزارش‌ها پرداخت خواهد شد. وی با بیان اینکه تولید برق فرایندی سخت و پیچیده است و هزینه‌های تولید زیادی را به دنبال دارد، افزود: در سال جاری شاهد گرمای بی سابقه از فصل بهار بودیم و این امر سبب شد تا میزان مصرف در کشور 19 درصد و در استان‌های فارس و بوشهر تا 50 درصد افزایش یابد. این کارشناس ارشد حوزه انرژی در ادامه گفت: در کنار مشکلاتی که به دنبال حکم فرمایی آب و هوای گرم با آن روبه‌رو هستیم، پدیده خشک‌سالی و کاهش بارندگی‌ها هم به مشکلات دامن زده است. بهره برداری کشاورزان از پمپ‌های آب افزایش چشمگیری یافته و ذخایر آب پشت سدها که از آنها به عنوان منابع تولید برق استفاده می‌شود، در وضعیت رکود است. مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان فارس با بیان آمار و ارقامی در این زمینه افزود: ظرفیت عملی نیروگاه‌های برق آبی 34 درصد کاهش یافته که این به معنای 3500 مگاوات کاهش تولید انرژی است. اما با تلاش‌های صورت گرفته شاهد بهره برداری از نیروگاه اتمی بوشهر هستیم که برق آن به مدار وارد شده است.
خسروی در بخش دیگری از این نشست خبری که با موضوع مدیریت مصرف برق در ایام اوج مصرف برگزار شد، تصریح کرد: در پیک گرما، تولید برق به اندازه رشد میزان مصرف نیست و راهی جز مدیریت بهینه انرژی نداریم. به یاد داشته باشیم که جریان الکتریسته قابل ذخیره سازی نیست و زمانی که چرخه تولید از مصرف عقب بیفتد، شاهد فروپاشی شبکه خواهیم بود. به همین دلیل مرکز دیسپاچینگ ملی در تهران به صورت لحظه ای شبکه کشور را رصد می‌کند. وی در ادامه افزود: چنانچه شبکه دچار فروپاشی گردد، تعمیر و به روز رسانی آن تا 48 ساعت به طول می‌انجامد و فاجعه ای بزرگ به وقوع خواهد پیوست. به همین دلیل برای اجتناب از این شرایط، چاره ای جز خاموشی اضطراری نداریم. در روزهای اخیر با مدیریتی که شکل گرفت، تلاش کردیم تا جریان برق برای مشترکان خانگی و تجاری قطع نشود و با مدیریت مصرف بخش کشاورزی از بحران عبور کنیم.
این مقام مسئول از اعمال سخت‌گیری‌های ویژه برای جلوگیری از هدررفت برق در ادارات خبر داد و افزود: ادارات الگوهای اجتماعی محسوب می‌شوند و با ابزارهای هوشمند میزان مصرف انرژی را در آنها رصد می‌کنیم. همچنین در زمینه مدیریت مصارف کشاورزی برای آنها تسهیلات و پاداش‌های متنوعی در نظر گرفته شده تا با کمک مردم از فصل گرم سال بدون خاموشی عبور کنیم؛ اگرچه در استان فارس تنها 10 درصد از مشترکان پرمصرف هستند و 70 درصد از مردم خوش مصرف بوده و 20 درصد باقی مانده را اقشار کم مصرف تشکیل می‌دهند.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان فارس در ادامه با ارائه راهکارهایی برای مدیریت مصرف برق، افزود: تنظیم دما بر 25 درجه سانتیگراد، نصب لامپ‌های کم مصرف ال ای دی، پرهیز از باز کردن بی مورد درب یخچال و حفظ فاصله 10 سانتیمتری آن از دیوار به همراه استفاده از دور کند کولرهای آبی، می‌تواند تا 40 درصد در کاهش مصرف برق مؤثر عمل کند. خسروی با تأکید بر اینکه ساعات اوج مصرف از 12 تا 18 است، از مردم درخواست کرد تا در این زمان از شبانه روز از وسایل پرمصرف استفاده نکنند و اظهار داشت: در کشور ما ظرفیت‌های زیادی برای استفاده از نیروگاه‌های تجدیدپذیر وجود دارد. از این رو تفاهم نامه همکاری با یکی از بانک‌ها برای ارائه تسهیلات قرض الحسنه برای راه اندازی نیروگاه‌های کوچک و بزرگ خورشیدی داشتیم که متأسفانه استقبال چندانی از آن صورت نگرفته است. مردم در نظر داشته باشند که برق تولیدی نیروگاه‌های تجدیدپذیر با مبالغ قابل توجهی خریداری خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی