[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۸
  • دوره جدید

کوفته مرغ سوئدی خانگی، روزنامه شیراز نوین

 مواد لازم برای 4 نفر
سینه مرغ چرخ شده:۲ عدد 
سیر:۲ حبه 
پیاز:۱ عدد 
تخم‌مرغ:۱ عدد 
آرد سوخاری: یک‌دوم لیوان
جعفری خرد شده:۱ قاشق غذاخوری 
سس سویا:۱ قاشق غذاخوری 
آب مرغ: یک‌دوم لیوان 
آرد سفید:۳ قاشق غذاخوری 
خامه:۲ قاشق غذاخوری 
نمک و فلفل: به میزان لازم 
روغن سرخ کردنی: به میزان لازم

امروز می‌خواهیم با هم یک نوع کوفته مرغ درست کنیم که اصالتاً سوئدی هست ولی کاملاً با ذائقه ما ایرانی‌ها هم‌خونی دارد و خیلی لذیذ هست و این‌گونه می‌توانیم یک تنوع خیلی خوب در وعده‌های غذایی‌مان ایجاد کنیم. پایه اصلی این غذا از گوشت مرغ هست که سرشار از پروتئین می‌باشد و خاصیت زیادی دارد و داخل سس آن هم از خامه استفاده می‌کنیم که آن هم علاوه بر خوشمزه کردن غذا برای بدن‌مان مفید هست و در این روزها که درگیر ویروس کرونا هستیم درست کردن این غذا خالی از لطف نیست.

 طرز تهیه
  مرحله اول:
ابتدا برای درست کردن این غذا می‌رویم سراغ مرغ. سینه مرغ ها را اول خوب تمیز می‌کنیم و چربی‌های اضافی‌اش را گرفته و بعد تمیز می‌شوییم و در آبکش می‌گذاریم تا آب آن کاملاً برود و خشک شود. سپس پیاز را پوست گرفته و شسته و ۴ قسمت کرده و می‌گذاریم کنار. بعد از پیاز نوبت سیرها هست. پوست سیر را می‌گیریم و آن را هم می‌شوییم و می‌گذاریم کنار. حالا چرخ گوشت را می‌آوریم و سینه‌های مرغ که کامل خشک شده را می‌ریزیم داخل آن و چرخ می‌کنیم. بعد از چرخ کردن سینه‌های مرغ، سیر و پیاز را هم داخل چرخ گوشت ریخته و آن‌ها را هم چرخ می‌کنیم.
سپس یک کاسه برمی‌داریم و سینه‌های مرغ چرخ شده را می‌ریزیم داخل آن و بعد سیر و پیاز چرخ کرده را هم به آن اضافه کرده و با هم مخلوط می‌کنیم تا خوب به خورد هم بروند و پیاز و سیر در تمام مواد پخش شود. بعد از اینکه مواد خوب با هم مخلوط شدند پودر سوخاری که داشتیم را اضافه کرده و مجدد با هم مخلوط می‌کنیم. بهتر هست با دست ورز بدهید.
 مرحله دوم:
حالا در این مرحله بعد از اینکه پودر سوخاری را اضافه کرده و خوب مخلوط کردیم، تخم‌مرغی که داشتیم را هم داخل مواد شکسته و مجدد با هم ورز می‌دهیم تا اثری از تخم‌مرغ دیگر در مواد نباشد. سپس سُس سویا و نمک و فلفل را هم به مواد اضافه می‌کنیم و مجدد مواد را با هم خوب ورز می‌دهیم تا همه مواد به خورد هم بروند و مخلوط‌مان طعم‌دار شود. وقتی که مواد را خوب مخلوط کردیم می‌رویم سراغ جعفری‌هایی که داریم. جعفری را  اول پاک کرده و بعد شسته و می‌گذاریم تا کامل آب آن برود که وقتی خرد کردیم آب نیاندازد.
در ادامه بعد از اینکه آب جعفری‌ها رفت و خشک شد آن‌ها را روی تخته آشپزخانه گذاشته و ریز خرد می‌کنیم. سپس جعفری‌های خرد شده را به مخلوط گوشتی اضافه کرده و مجدد تمام مواد را با هم مخلوط می‌کنیم تا جعفری‌ها داخل مایه گوشتی به صورت یکدست پخش شود. بعد از اینکه مواد خوب مخلوط شد دیگر آماده هست برای فرم دادن. حالا از مایه گوشتی به اندازه گردو برمی‌داریم و با دست شروع می‌کنیم به گرد کردن‌شان و به صورت توپی در می‌آوریم و می‌گذاریم کنار. سپس تمام مایه گوشتی را به صورت توپی در می‌آوریم  و می‌گذاریم کنار.
 مرحله سوم:
حالا در این مرحله بعد از اینکه تمام مایه گوشتی را به صورت توپی‌های یک اندازه درآوردیم، می‌رویم سراغ سرخ کردن‌شان. یک تابه برمی‌داریم و داخل آن روغن می‌ریزیم و می‌گذاریم روی حرارت تا روغن داغ شود. وقتی روغن داغ شد کوفته‌هایی که درست کردیم را آرام می‌گذاریم در روغن داغ تا سرخ شوند. حواستان باشد دوطرف کوفته‌ها باید خوب سرخ شوند. زمانی که کوفته‌ها کامل سرخ شد آن‌ها را از تابه در می‌آوریم و در یک ظرف گذاشته و می‌گذاریم کنار. سپس آب مرغ و آردی که داشتیم را می‌ریزیم داخل تابه‌ای که روغن و عصاره گوشت داخل آن بود.
در ادامه بعد از اضافه کردن آب مرغ و آرد مواد را خوب هم زده تا با هم مخلوط شوند و بعد حرارت را هم زیاد می‌کنیم تا یک سس غلیظ به دست بیاوریم. حالا همین که سس غلیظ شد خامه‌ای که داشتیم هم به آن اضافه کرده و مجدد مواد را خوب با هم مخلوط کرده تا یک سس خوب و یکدست به دست بیاوریم. وقتی سسی که می‌خواستیم را به دست آوردیم، کوفته‌های سرخ شده را به سس در تابه اضافه کرده و می‌گذاریم کوفته‌ها با سس کمی ‌بجوشد تا طعم سس خوب به خورد کوفته‌ها برود و جذب آن شود. حالا دیگر کوفته‌ها حاضر هست و بسته به ذائقه خودتان می‌توانید با نان، برنج یا اسپاگتی سرو کنید؛ نوش جان.

 نکات کلیدی
 در کوفته مرغ سوئدی حتماً باید از سینه مرغ استفاده شود زیرا چربی ندارد و باعث می‌شود کوفته از هم باز نشود.
 برای درست کردن سس کوفته در صورت تمایل می‌توانید از رب به جای خامه استفاده کنید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی