[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۶
  • دوره جدید

رئیس‌جمهور: مسائل اصلی ما با آمریکایی‌ها در وین حل شده است، روزنامه شیراز نوین

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه راه حل امام(ره) برای اداره کشور از طریق انتخابات و مردم بود، گفت: یکی از ثمرات مهم انقلاب اسلامی و انقلاب مشروطه همین صندوق رأی و انتخابات بود.
به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین روحانی صبح دیروز در جلسه هیئت دولت اظهار کرد: امام(ره) از آغاز نهضت با مردم انقلاب را شروع کرد و پیش برد و همه جا گره‌ها را با کمک مردم باز کرد. کدام انقلاب را در جهان سراغ دارید که ۴۷ روز بعد از آن مردم پای صندوق رأی بیایند؟
وی افزود: صندوق رأی نتیجه و دستاورد مهم انقلاب اسلامی و انقلاب مشروطه است. در نهضت مشروطه هم مردم پای صندوق می‌آمدند و حالا بعدها به انحراف کشیده شد. یکی از ثمرات مهم نهضت امام(ره) و انقلاب اسلامی و انقلاب مشروطه همین صندوق رأی و انتخابات بود و راه حلی که امام(ره) برای اداره کشور داشت از طریق انتخابات و مردم بود.
روحانی با بیان اینکه میزان رأی ملت است شعار اصلی امام(ره) بود، تأکید کرد: ما نباید از امام(ره) فاصله بگیریم؛ بلکه باید روز به روز به ایشان نزدیک تر شویم و نباید بگذاریم خدای ناکرده یک سیر قهقرایی اتفاق بیفتد. نظریه امام(ره) این بود که مردم نقش اصلی و تعیین کننده در قدرت و اداره کشور داشته باشند و بر همین نظریه هم جمهوری اسلامی را بنیان گذاری کرد. به همین دلیل خیلی‌ها مخالف بودند و می‌گفتند الان موقع انتخابات و رأی گیری نیست.
رئیس جمهور در ادامه یادآور شد: در ۲۲ بهمن ۵۷ انقلاب اسلامی رخ داد و در ۱۰ فروردین ۵۸ یعنی ۴۷ روز بعد از انقلاب مردم برای همه پرسی تعیین نظام پای صندوق رأی رفتند. حالا بعضی‌ها از کلمه همه پرسی خیلی خوششان نمی‌آید اما اساس نظام و نهضت ما با همه پرسی شروع شد و در همان سال اول انقلاب ۵ همه پرسی و انتخابات مهم انجام گرفت که دو بار مردم در همه پرسی و سه بار در انتخابات شرکت کردند. روحانی همچنین خاطرنشان کرد: یک بار مردم در همه پرسی برای تعیین نظام جمهوری اسلامی و یک بار در همه پرسی بعد از نهایی شدن قانون اساسی شرکت کردند و سه بار هم در انتخابات اعضای خبرگان قانون اساسی، ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی شرکت کردند و این پنج انتخابات و همه پرسی در همان سال اول انقلاب انجام شد. این پنج حضور مردم در سال اول پای صندوق رأی نشان می‌دهد که ذات این انقلاب چیست.
وی اضافه کرد: در انقلابی که در سال اول خود مردم را پای صندوق رأی دعوت می‌کند نشان می‌دهد که امام(ره) می‌خواهد بگوید راه و مسیر ما و اداره کشور از این طریق و با آرای مردم است. این مسیر و راه امام(ره) است که همواره موردتأکید مقام معظم رهبری هم بوده و ایشان همواره بر حضور مردم و حضور اکثریت پای صندوق آرا تأکید کردند و این خط و راهی است که ادامه دارد.
رئیس جمهور همچنین تصریح کرد: نکند خدای ناکرده فردی از روی نادانی بگوید حالا مهم نیست مردم کم بیایند رأی بدهند. یک نفر مهم ترین مسئله را می‌گوید مهم نیست؛ در حالی که صندوق و انتخابات مهم ترین مسئله ماست و همه ما باید کاری کنیم که مردم ما با امید و نشاط پای صندوق بیایند و رأی بدهند و به فرد اصلح هم رأی بدهند؛ البته نه اینکه این فرد از نظر شخصی اصلح باشد؛ بلکه باید از لحاظ برنامه و استراتژی هم اصلح باشد؛ چراکه بهترین فرد باید بیاید تا بتواند این بار سنگین را پیش ببرد.
روحانی با بیان اینکه من الان نمی‌خواهم نطق خداحافظی انجام بدهم، اظهار کرد: ما دو ماه دیگر در خدمت مردم هستیم و من در پایان دولت و به موقع حرف‌هایی را که باید گفته شود، خواهم گفت. اگر دولت قوی با پشتوانه آرای قوی مردم و با شعار و استراتژی روشن در جهان در کشور نبود، گذراندن سه سال و نیم جنگ اقتصادی که در این مدت گذشت به مراتب سخت تر از آنچه اکنون گذشته، می‌بود.
وی اضافه کرد: به همین دلیل ماه‌ها قبل آقای بایدن در تبلیغات انتخاباتی اش رسماً اعلام کرد که اگر من پیروز شوم به برجام برمی‌گردم. بعضی‌ها فکر می‌کنند این اتفاق اخیراً در عالم رخ داده، اما آقای بایدن زمانی این را گفت که در تنگاتنگ رقابت با رقیبش مذاکره می‌کرد و معلوم است که متوجه شده بود ملت آمریکا هم این را می‌خواهند و مردم آمریکا هم با رأی دادن به بایدن ترامپ را محکوم کردند. پس می‌بینیم هم در داخل همه فهمیدند راه، تعامل است و هم آمریکایی‌ها این موضوع را فهمیدند. همه فهمیدند این است که بنشینیم، حرف بزنیم و مذاکره کنیم و لذا به وین پای میز مذاکره آمدند.
وی در ادامه تأکید کرد: امروز الحمدلله می‌بینیم مسائل اصلی ما با آمریکایی‌ها در مذاکرات حل و فصل شده و حالا چند مسئله فرعی باقی مانده که آنها را هم با مذاکره 
به نتیجه می‌رسانیم. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی