[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۶
  • دوره جدید

نه باران داشتیم نه تدبیر، روزنامه شیراز نوین

‌آخرین گزارش‌ وضعیت سدهای بزرگ کشور تا یکم خرداد ۱۴۰۰ نشان می‌دهد، ورودی آب از ابتدای سال آبی 
1400-1399 تاکنون برابر با ۲۵میلیارد و ۲۹۰میلیون مترمکعب بوده که نشان از کاهش ۴۷ درصدی ورودی سدهای کشور نسبت به سال گذشته دارد.
‌به‌گزارش ایسنا، در سال آبی‌ ۱۴۰۰-۱۳۹۹ از مجموع ظرفیت ۵۰.۵میلیارد مترمکعبی مخازن سدها، حدود ۲۸میلیارد و ۸۱۰میلیون مترمکعب، معادل ۵۷ درصد مخازن پر شده است. بر این اساس، به تبع روند کاهشی بارش‌ها و افزایش گرمای هوا، حجم ورودی آب از ابتدای سال آبی 1400-1399 تاکنون برابر با ۲۵میلیارد و ۲۹۰میلیون مترمکعب بوده که نسبت به مدت مشابه سال آبی قبل از آن (۴۷میلیارد و ۵۸۰میلیون مترمکعب)، بیانگر کاهش ۴۷ درصدی ورودی آب به مخازن سدهای کشور است.
این گزارش حاکی است، آخرین وضعیت سدهای کشور نشان می‌دهد که افزایش دمای زودرس کار خود را انجام داده و میزان ذخایر آب در مخزن سدها به ۲۸میلیارد و ۸۱۰میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با سال آبی ۹۹-۹۸ (۳۹میلیارد و ۶۸۰میلیون مترمکعب) دارای ۲۷ درصد کاهش است.
بر اساس این آمار، به تبع میزان ورودی به سدهای کشور، خروجی آب از سدها با کاهش مواجه بوده و تا این مدت ۲۳میلیارد و ۶۳۰میلیون مترمکعب خروجی آب از سدهای کشور صورت گرفته است؛ به‌گونه‌ای که در مقایسه با مدت مشابه سال آبی قبل، از کاهش ۳۵ درصدی برخوردار بوده است. این در حالی است که بر اساس پیش بینی صورت گرفته، تعداد شهرهای دارای تنش آبی امسال نسبت به سال گذشته که وضعیت بارش مناسب بود، افزایش یافته و به بیش از ۲۱۰ شهر رسیده است که از این تعداد ۱۰۰ شهر در وضعیت قرمز هستند و بیش از ۲۰ درصد کمبود دارند که همین مسئله آژیر خطر تأمین آب را نیز به صدا درآورده است. گفته می‌شود سدهایی که آب شرب تأمین می‌کنند، نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد کمبود ذخیره دارند؛ با این حال طبق گفته‌های مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور قطعی آب جزو سیاست‌های مجموعه نیست؛ حتی جاهایی که میزان تأمین و مصرف با هم برابر نیست، قطعی اعمال نمی‌شود؛ اما با توجه به طول شبکه و تعداد زیاد تأسیسات ممکن است مشکلاتی حادث شود.
به گفته حمیدرضا جانباز، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور از پنج سال گذشته با مدیریت فشار تأمین یکنواخت آب مشترکان فراهم می‌شود و اکنون در دنیا در شبکه توزیع قطع آب و جیره‌بندی از دستور کار خارج شده است. هدف ما نیز این است که مدیریت فشار داشته باشیم؛ مگر در جاهایی که مجبور شویم یا حادثه‌ای رخ دهد. ۱۰۱ شهری که اعلام کردیم وضعیت قرمز دارند، احتمالاً با مشکل مواجه شوند اما برنامه‌ای برای قطع آب نداریم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی