[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

شیراز شبیه شهر راز، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
آیین افتتاح دبیرخانه شهر خلاق به همت شهرداری شیراز برگزار شد. این مراسم شامگاه سه شنبه 11 خردادماه با حضور شهردار شیراز و جمعی از مدیران شهری، رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس، دبیرکل کمیسیون یونسکو در ایران در مرکز ایران شناسی باغ بعثت برگزار شد.
 ملتی که درون‌مایه‌اش بوستان و‌ گلستان است
 دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران در این مراسم با اشاره به برخی ظرفیت‌های شهر شیراز گفت: این ملک دیرینه را همه دیده اند و دیگر جایی برای صحبت نیست. اما آنچه در این دو روز در شیراز دیدیم، از آثار رحمت الهی است که در وجود شیرازی‌ها و ایرانیان پدیدار شده است. حجت الله ایوبی افزود: ملتی که درونش پر از بوستان و‌ گلستان باشد، نتیجه اش می‌شود خلق آثاری زیبا و مفاخری چون حافظ و سعدی. خلق این باغ و ‌بوستان یک ‌فرهنگ و تمدن چندهزارساله و یک پشتوانه مهم‌ می‌خواهد. وی تصریح کرد: آنچه در این یکی دو روزه در شیراز دیدیم، همه زیبایی و نشانه یک گروه عاشق است. آنچه ما دیدیم به قول شمس کار پیشانی نه و کار دل بود. ایوبی با اشاره به بازدیدی که از محله نارنج داشتند، اظهار داشت: ما محله نارنج را دیدیم و مشاهده کردیم خیلی حرف برای گفتن دارد. چون فرهنگ حرف اول را می‌زند و کاری که در آن انجام شده در جهان قابل عرضه است.
 تقویت تعلق خاطر میان مردم شیراز
وی افزود: سال گذشته کارگاهی در شهری در فرانسه داشتیم که یک روز به بررسی میدانی که در آنجا ساخته بودند، اختصاص داشت. ویژگی میدان این بود که برای ساخت آن نظر مردم را پرسیده بودند. تازه آن کار در مقابل چیزی که امروز در شیراز دیدیم، بسیار کوچک بود. اما کاری که امروز دیدیم فوق العاده زیبا بود. حتی در نگارش اشعار روی دیوار از مردم و خانواده‌ها پرسیده بودند و کودکان آنجا را از آن خود می‌دانستند. دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران ادامه داد: در ایران از این گونه آثار زیاد است اما چیزی که برایم مهم بود، این بود که حتی بازاری‌ها هم به این آثار توجه داشتند و یک بازاری می‌گفت نگران آینده این آثار هستیم. امروز دیدم بازار هم در این کار مشارکت داشته و‌ حس زیبایی شناسی بازاری‌ها هم قابل توجه بود. ایوبی گفت: معتقدیم بنایی که با جان دل مردم ساخته شود خراب نمی‌شود و این خیلی باارزش است. امروزه یکی از مشکلات ما این است که فاصله بین تجمل گرایی و ستایش هنر را اشتباه گرفتیم. وی ادامه داد: در این بین به جای اینکه از فرش ایرانی استفاده کنیم، از موکت استفاده می‌کنیم. بناهای زیبای ایرانی را رها می‌کنیم و به بناهای مدرن غربی پناه می‌بریم؛ آن هم به بهانه تجمل گرایی. این در حالی است که وقتی احساس کنید در یک خانه ایرانی نشستید، نمی‌توانید سراغ موسیقی غربی بروید. این خانه‌ها شجریان و موسیقی سنتی می‌طلبد. آنچه در بیرون با آن بزرگ می‌شوید بخشی از وجود ما را نمی‌سازند و این حرکات و‌ امر سلیقه ایرانی و اسلامی می‌خواهد و بناهای ما هم باید ایرانی باشند. ایوبی گفت: امروز هزینه کل فیلم‌های سینمایی ما به اندازه یک فیلم هالیوود نیست. زمانی کیارستمی گفت من فقط در فیلم‌هایم یک شیشه شکستم آن هم در ژاپن. اما چرا فیلم‌های او، کریمی و ‌مجیدی جهانی می‌شود بدون آنکه هزینه ای برای آن شود؟ چون این فیلم‌ها هنرمندانه و شاعرانه است. چون این هنرمندان از کودکی با حافظ، سعدی و مثنوی خواندن بزرگ شدند.
 دفاع از شیراز تا فرانسه
وی اظهار داشت: زمانی که ماه شیراز را در فرانسه برگزار کردیم، شهردار آنجا را استیضاح کردند که چرا یک ماه برای معرفی ایران و شیراز وقت گذاشتید. آن زمان من به شورای شهر آنجا رفتم و دو ساعت از این کار دفاع کردم؛ به گونه ای که آنها عذرخواهی کردند. بعد از آن شهردار وقت شیراز با من تماس گرفت که شورای شهر می‌خواهد من را استیضاح کند که چرا رفتی پول آنجا خرج کردی که در آنجا هم من به شورای شهر شیراز آمدم و باز از این کار به نوعی دفاع کردم که آنها هم قانع شدند. یکی از سختی‌های کار فرهنگی این است که باید در شورای شهر شیراز و پاریس از کارهای فرهنگی دفاع کنیم‌. وی خطاب به کاندیداهای آینده شوراهای شهر نیز گفت: آنهایی که می‌خواهند کرسی شورا را فتح کنند باید بدانند جابه‌جایی و تغییر کار مشکلی نیست. اما دلیلی ندارد کارهایی را که خوب است، ادامه ندهند و آن را خراب کنند. این در حالی است که در برخی کشورهای خارجی گاهی یک شهردار را تا چند دهه عوض نمی‌کنند و امیدواریم به این پختگی برسیم که شاهد این ‌موارد باشیم. ایوبی گفت: ما هم برای تأسیس دفتر یونسکو در شیراز آماده ایم؛ همانگونه که دفتر اکو را راه انداختیم. وی در پایان اظهار داشت: پس از افتتاح نخستین باغ فرهنگ ایران در کرج، دومین باغ فرهنگ ما که در یونسکو هم ثبت جهانی شده، به زودی در شیراز افتتاح می‌شود.
 توسعه فرهنگی در پرتو پیشینه تاریخی
در ادامه این مراسم رئیس کتابخانه ملی و مرکز اسناد استان فارس اظهار کرد: شیراز علاوه‌ بر بهره‌مندی از نگاهی توأم با توسعه فرهنگی، پیشینه‌ای تاریخی نیز دارد؛ جز این باید به ایجاد دبیرخانه شهر خلاق ادبی و سیاست‌های لازمه آن اشاره کرد که باید با اندیشیدن و برنامه‌ریزی و عملکرد خلاقانه همراه باشد. کوروش کمالی سروستانی در آیین گشایش دبیرخانه شهر خلاق در شیراز، با اشاره به سابقه فعالیت یونسکو با عنوان نهادی بین‌المللی در حوزه حمایت از آموزش، آزادی، صلح و توسعه فرهنگی ابراز داشت: ایران در ۳۰ اردیبهشت‌ماه ۱۳۲۵ به پیشنهاد و پیگیری علی‌اصغرخان حکمت عضویت در یونسکو را پذیرفت و بدین‌ترتیب اولین ارتباط یونسکو با فارس و بنیان‌گذاری این نهاد فرهنگی در ایران توسط یک استان فارسی است. او افزود: استاد حکمت خدمات بسیار دیگری نیز در حوزه فرهنگی ارائه کرده است که از جمله آنها باید به ایجاد اولین موزه سازمانی در دانشگاه تهران و نقش‌داشتن در تأسیس بنیاد سعدی و فردوسی و حافظ اشاره کرد.
رئیس کتابخانه ملی و مرکز اسناد استان فارس با اشاره به مطالب کتاب اسناد ایران و یونسکو و نیز خاطرات علی‌اصغر خان حکمت عنوان کرد: نخستین اثری که در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد، تخت‌جمشید است و از قضا آخرین اثری نیز که دو سال پیش در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسید، منظر باستانی ساسانی فارس است؛ افزون بر این از ۲۴ اثر ثبت‌ جهانی در یونسکو، پنج اثر معادل ۲۰ درصد آثار از فارس است؛ همچنین در فهرست آثار مستند ۹ اثر از ایران به ثبت رسیده که ۲ اثر، یکی کلیات سعدی و دیگری مسالک‌الممالک استخری از گنجینه‌های فارس به‌شمار می‌رود.
 از سعدی تا قطب‌الدین
کمالی سروستانی با اشاره به اینکه یونسکو همایش‌های مختلفی را درباره شخصیت‌های بزرگ ایرانی برگزار کرده است، افزود: چهار همایش بین‌المللی در شیراز و دیگر نقاط جهان درباره سعدی، حافظ، قطب‌الدین شیرازی و سیبویه برگزار شده که نشان‌دهنده پیوند فرهنگی استان فارس و شهر شیراز با سازمان یونسکو است.او همچنین از امکان انعقاد تفاهم‌نامه‌ای بنا به درخواست شهردار شیراز و تأیید دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران یاد کرد که منجر به بازگشایی نمایندگی یونسکو در شهر شیراز خواهد شد. کمالی سروستانی با اشاره به اینکه کشف نوآوری، ایجاد کنجکاوی و بیان ضرورت فرهنگ‌مداری در شهرهای خلاق، لازمه گذار از شهری سنتی است، بیان داشت: در این راستا نیازمند تغییر در نگاه، ذهن و برنامه‌ریزی هستیم؛ تغییری که شهروندان را به عاملان تغییر بدل کند. او ادامه داد: با‌ توجه ‌به امکاناتی که در شهر شیراز وجود دارد و نیز سرمایه غنی اجتماعی، انسانی، فرهنگی و مالی این شهر، همه آنچه نیاز است توجه به مکتب شیراز است. به گفته رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس، مکتب ادبی شیراز با سعدی شکل گرفت، با حافظ به بار نشست و زمانی که شعر نو در ادبیات معاصر پیدا شد، مکتب بازگشت به‌معنای بازگشت به مکتب شیراز ایجاد شد؛ همچنین در ادبیات مدرن نیز در نسل اول داستان‌نویسان کشور چهره‌هایی مانند سیمین دانشور و ابراهیم گلستان دیده می‌شود و امروز هم داستان‌نویسان بزرگی همچون ابوتراب خسروی، شهریار مندنی‌پور، محمدعلی کشاورز، اکبر صحرایی و بسیاری دیگر این هویت‌بخشی را ادامه داده‌اند. او در زمینه شعر معاصر نیز از بزرگانی همچون استاد منصور اوجی، مهدی حمیدی شیرازی، فریدون توللی و بسیاری دیگر 
یاد کرد.
 بنیان‌گذاری جایزه سیمین توسط شهرداری
کمالی سروستانی همچنین اهدای جوایز ادبی چندگانه سالانه و دوسالانه را از نقاط قوت شیراز دانست و اظهار کرد: جایزه داستان شیراز، جایزه ادبی شیراز، جایزه سیمین که شهرداری آن را بنیان‌گذاری کرده است و جایزه ادبی ریحانه که به متون مذهبی درباره حضرت زهرا(س) می‌پردازد و همچنین بهره‌مندی از نشریات و مطبوعات بسیار از شاخصه‌های شهر خلاق است که شیراز به خوبی از آن برخوردار است. 
رئیس کتابخانه ملی و مرکز اسناد استان فارس در ادامه به ایجاد موزه مشاهیر ادب جهان در کلان شهر شیراز اشاره کرد و گفت: ساخت این موزه سال‌هاست که در جوار آرامگاه حافظ آغاز شده است و تاکنون نزدیک به ۶۰ درصد پیشرفت دارد. او افزود: در این موزه، از نویسندگان ۲۰ کشور جهان و ایران مجسمه وجود خواهد داشت و افرادی نظیر سروانتس، ویکتور هوگو، پوشکین و متنبی جایگاه اختصاصی خواهند داشت؛ همچنین معرفی آثار به زبان هر نویسنده، زبان فارسی و زبان انگلیسی صورت 
خواهد پذیرفت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی