[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۰
  • دوره جدید

تربیت لیدر؛ اشاعه فرهنگ هواداری، روزنامه شیراز نوین

  میثم محجوبی - شیرازنوین
ساعت 18:30 دقیقه روز سه‌شنبه 11 آذرماه، جلوی درب ورودی ورزشگاه پارس، دو هوادار فجرشهیدسپاسی مشغول رایزنی با مأمور هیئت فوتبال هستند تا او را قانع کنند به استادیوم راهشان بدهد. نتیجه این رایزنی بر ما پنهان می‌ماند اما مشخص است که چگونه صبر هواداران فوتبال لبریز شده و آن‌ها به هر دری می‌زنند تا بازی‌های تیم محبوبشان را از نزدیک ببینند.
 آن‌هایی که همین چند شب پیش، شاهد حضور تماشاگران پرشماری در دیدار نهایی لیگ قهرمانان اروپا بودند، حالا عطش بیشتری برای حضور در استادیوم دارند، مخصوصاً آن عده تماشاگرانی که در زمان ماقبل کرونا، فرصت تماشای تیم‌های شهرشان را غنیمت نمی‌شمردند و کمتر به استادیوم می‌آمدند. به راستی فضای ورزشگاه‌های شیراز، قبل و حین کرونا چقدر تفاوت دارد؟
حتی سرمربی تیم میهمان هم به این موضوع اشاره می‌کند و می‌گوید؛ فجرشهیدسپاسی پیش از کرونا هم تعداد اندکی هوادار داشت! همین شاید بزرگ‌ترین ضعف فوتبال شیراز باشد. بی‌تماشاگر بودن، شاید بزرگ‌ترین دلیل قلبی مسئولان شهر و استان باشد که رغبتی به حمایت از فوتبال شهر ندارند.
اما چه چیزی مردم را از فوتبال شیراز دلزده کرد؟ نتایج ضعیف؟ سقوط تیم‌ها؟ نداشتن بازیکنان بزرگ؟ آیا این‌ها دلیلی بر حمایت نکردن از تیم‌های شهر می‌شود؟
چند روز پیش تیم برنتفورد انگلیس که اتفاقاً سامان قدوس ملی پوش ایرانی را هم در اختیار دارد، پس از 74 سال به سطح اول فوتبال این کشور بازگشت. نکته جالب، حضور دو هوادار کهنسال این تیم در ورزشگاه بود، دو هواداری که آخرین حضور این تیم در سطح اول فوتبال انگلیس را به یاد دارند! آن‌ها 74 سال پای یک تیم کوچک و بی‌افتخار مانده‌اند. تیم آن‌ها 8 بار در مرحله پلی‌آف صعود به لیگ برتر، شکست خورده بود و بار نهم، توانست به این موفقیت بزرگ دست پیدا کند.  
بنابراین، مسئله اصلی در تفاوت نوع هواداری در مقایسه شیراز و برنتفورد، موفق یا ناموفق بودن تیم‌ها نیست. این فرهنگ غلط هواداری در شهر و دیار ماست که باعث شده ورزشگاه‌های شیراز طی سال‌های گذشته خالی و خالی‌تر شوند.
علاقه سنتی اکثریت جامعه به تیم‌های تهرانی، یک بخش این مسئله است. اما این مسئله بخش‌های دیگری هم دارد که یکی از آن‌ها نحوه برخورد با تماشاگران است.
در دهه‌های گذشته که تیم‌های شیرازی تماشاگران زیادی را به ورزشگاه‌ها می‌کشاندند، خبری از فحاشی و بددهنی در بین تماشاگران نبود. باز شدن پای عده‌ای فحاش معلوم‌الحال به استادیوم‌ها، مساوی بود با خداحافظی قشر زیادی از مردم بافرهنگ. به‌خصوص هواداران قدیمی‌که سنی از آن‌ها گذشته بود، حاضر نبودند به استادیوم بیایند و الفاظ رکیک بشنوند. از طرف دیگر، آن عده‌ای هم که خود حساسیتی روی الفاظ رکیک نداشتند، دیگر حاضر به آوردن فرزندانشان به استادیوم‌ها نشدند. بنابراین ورزشگاه‌های شیراز با ریزش شدیدی مواجه شد.
اما مسئله بعدی، ظهور آدم‌هایی بود که تحت عنوان «لیدر تماشاگران» آمدند و هدایت سکوها را بر عهده گرفتند. البته حضور لیدر برای تماشاگران همواره لازم است، اما در کشور ما و به‌خصوص شهر شیراز، چقدر برای تربیت «لیدر خوب» تلاش شده؟ با خیلی از هواداران فوتبال شیراز که صحبت می‌کنیم، می‌گویند حضور لیدرهای بددهن و با افکار جهت‌دار، باعث شده در سال‌های اخیر، قید حضور در استادیوم‌ها را بزنیم.
لیدرهایی که از مدیران، مربیان و بعضاً بازیکنان باشگاه خط می‌گیرند، دیگر سرنوشت تیم و هواداران برایشان مهم نیست. در دیدار عصر سه‌شنبه فجر و چوکا، تعدادی از لیدرهای فجر به همراه افرادی منتسب به خودشان حضور داشتند و در تمام طول بازی با صدای بلند به تشویق فجری‌ها پرداختند. عجیب است که حتی لیدرهای باشگاه به این موضوع توجه ندارند که چنین حرکت خلاف قانونی، می‌تواند برای تیم‌شان که در حساس‌ترین روزها و تب و تاب صعود قرار دارد، دردسر درست کند! مسئولان و مربیان فجر هم که طبیعتاً واکنشی به این موضوع نداشتند و مسئولان برگزاری مسابقه و ناظر بازی هم نتوانستند وظیفه خودشان را انجام دهند و تماشاگران فجر را دست کم آرام کنند. البته همه چیز به همین خلاصه نشد و در اوایل نیمه دوم، درگیری چند دقیقه‌ای بین بعضی از هواداران فجر و چند نفر از عوامل تیم چوکا که روی سکوها بودند به وجود آمد، اتفاقاتی که در بازی‌های قشقایی هم بارها رخ داده بود.
خوشبختانه فجر توانست از بازی سخت و حساس مقابل چوکایی که برای سقوط می‌جنگد، دست پر خارج شود. آن‌ها می‌توانند با ادامه این روند راهی لیگ برتر هم بشوند، اما لازم است تیم‌های شیرازی برای بازگرداندن تماشاگران‌شان به ورزشگاه، به فکر تربیت لیدرهایشان باشند، لیدرهایی که باید تمام تلاش‌شان در جهت افزایش کمی ‌و کیفی حضور تماشاگران در ورزشگاه‌ها، پس از پایان ممنوعیت حضور تماشاگران در ورزشگاه‌ها باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی