[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری کشور: داخلی‌ها قادر به تأمین بازار هستند، روزنامه شیراز نوین

دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری کشور گفت: نیاز سالیانه بازار کشورمان به تلویزیون بیش از ۲.۲میلیون دستگاه، اما ظرفیت نصب شده کارخانجات چهارمیلیون دستگاه است؛ بنابراین به راحتی قادر به تأمین نیاز داخل هستیم.
«محمدرضا شهیدی» دیروز یکشنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: با توجه به تعطیلی‌های رسمی طولانی‌مدت فروردین‌ماه، همچنین تعطیلی‌هایی که ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد، در مجموع تولید قابل ذکری در این ماه حاصل نشد.
وی بیان‌داشت:‌ با این حال با گذشت دو ماه از سال ۱۴۰۰، جمع تولید تلویزیون به بیش از ۱۹۰هزار دستگاه رسید که در مقایسه با پارسال گویای رشد ۱۵ درصدی است.
این مقام صنفی، وضعیت تولید در سال جاری را خوب توصیف کرد و ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال رشد ۳۰ درصدی تولید را شاهد باشیم.
وی توضیح‌ داد: از ابتدای سال تاکنون وضعیت تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه، تجهیزات و... بهتر شده است؛ همچنین در تأمین مواد اولیه مشکل خاصی وجود ندارد.
شهیدی درباره تأمین ماژول به عنوان یکی از مهم‌ترین تجهیزات مورد استفاده در تولید تلویزیون، گفت: از مجموع بیش از ۳۵۰ شرکت تولیدکننده تلویزیون در جهان، فقط ۶ مورد آنها (پنج شرکت در چین و یک شرکت در تایوان) تولیدکننده ماژول هستند و بقیه شرکت‌ها، ماژول موردنیازشان را از آنها وارد می‌کنند.
وی خاطرنشان‌کرد: تحریم‌ها در دو سال گذشته فرصتی به شرکت‌های داخلی داد تا تولید ملی را راه‌اندازی کنند و اکنون برخی شرکت‌های داخلی تولیداتی باکیفیت و با قیمت رقابتی ارائه می‌کنند.
دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری کشور تصریح‌ کرد: در صنعت تولید تلویزیون، امسال برنامه‌هایی برای صادرات محصولات داریم، اما هنوز عملیاتی نشده است.
وی اظهار داشت: موفقیت در عرصه صادرات، علاوه بر تولید باکیفیت و با قیمت مناسب و رقابتی، به مناسبات اقتصادی و سیاسی ایران با دیگر کشورها نیز بستگی دارد.
شهیدی گفت: نیاز سالیانه کشور به تلویزیون بین ۲ تا ۲.۲میلیون دستگاه است، اما اکنون فقط ۱.۵میلیون دستگاه آن از داخل تأمین می‌شود و بقیه مربوط به قاچاق است.
وی از بالا بودن آمار تلویزیون قاچاق در کشور انتقاد و عامل اصلی آن را نبود کنترل کافی در مرزها عنوان کرد.
به گفته این مقام صنفی، فراوانی کالای قاچاق در این حوزه در حالی است که شرکت‌های داخلی با پرداخت مالیات، مالیات بر ارزش افزوده، حق بیمه، عوارض گمرکی، سود و حقوق بازرگانی و غیره به‌ناچار باید با تولیدات قاچاق مقابله کنند.
وی تصریح‌کرد: ظرفیت نصب شده تولید تلویزیون در کشور سالیانه چهار میلیون دستگاه است، بنابراین شرکت‌های داخلی به شرط رفع مشکلات و همچنین محدود شدن کالاهای قاچاق، قادر به تامین نیاز داخل خواهند بود. به گزارش ایرنا، پارسال بیش از ۱۵ میلیون دستگاه لوازم خانگی در کشور تولید شد که این میزان تولید در مقایسه با سال ۹۸ رشد ۷۸ درصدی داشته است، این درحالی است که برندهای خارجی از ایران رفته وتولید کنندگان با تکیه بر ظرفیت‌های داخلی توانستند این جهش را محقق کنند.
برای سال ۱۴۰۰ نیز افزایش تولید در مقایسه با سال ۹۹ و همچنین صادرات محصولات لوازم‌خانگی برنامه‌ریزی شده است.
پیش از این «کیوان گردان» مدیرکل صنایع برق، فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهارداشت: امسال با افزایش تیراژ تولید به دنبال حضور در بازارهای صادراتی هستیم.
وی خاطرنشان‌کرد: صنعت لوازم‌خانگی گردش مالی ۶ میلیارد دلاری دارد، اکنون ۳۰۰ هزار اشتغال مستقیم و یک میلیون نفر اشتغال غیرمستقیم در این صنعت تحقق یافته و ۵۰۰ بنگاه تولیدی نیز مشغول فعالیت هستند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی