[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۸
  • دوره جدید

نیروگاه برق نداریم ، روزنامه شیراز نوین

رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: دولت باید ثابت کند که توافق نامه پاریس را اجرایی نکرده است و دلیل عقب ماندگی‌ در ساخت و بهره‌برداری از نیروگاه‌های جدید، اجرای توافق نامه مذکور نیست. به گزارش شیرازنوین به نقل از خانه ملت، فریدون عباسی با طرح سؤالی مبنی بر اینکه آیا امضای «معاهده اقلیمی پاریس» از سوی ایران منجر به عدم توسعه صنعت برق کشور شده است، گفت: بر اساس «توافق اقلیمی پاریس»، ایران و تعدادی دیگر از کشورها باید تولید کارخانجات و صنایع دارای آلایندگی را تعطیل کرده یا کاهش دهند؛ لذا می‌توان گفت اگر شنیده‌ها (مبنی بر اینکه ایران این توافق نامه را امضا کرده) درست باشد، این مهم می‌تواند یکی از دلایل کاهش بهره‌برداری از نیروگاه‌ها باشد؛ چراکه نیروگاه‌های موجود گاز، مازوت و گازوئیل می‌سوزانند. نماینده مردم کازرون و کوه چنار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید از دولتی‌ها پرسید در صورت امضای چنین معاهده‌ای، چه فکری برای جایگزین سوخت‌های فسیلی جهت تأمین برق مورد نیاز کشور کرده‌اند؟ در واقع برای استفاده از انرژی‌های پاک باید نیروگاه‌های هسته‌ای گسترش می‌دادند تا حدود 2هزار مگاوات برق هسته‌ای به چرخه تولید برق کشور اضافه می‌شد اما اینگونه نشده است.
به گفته وی، اگر دولت طبق برنامه پیش می‌رفت، اکنون باید با ساخت دو رآکتور هسته‌ای، حدود 2هزار مگاوات برق هسته‌ای وارد مدار می‌شد؛ همچنین چند نیروگاه هسته‌ای دیگر در حال ساخت بودند. عباسی بیان کرد: صرفه‌جویی سوخت گازوئیل در نیروگاه‌های فسیلی و بهره‌برداری از یک نیروگاه هسته‌ای، می‌تواند 4 و نیم تا 5میلیارد دلار برای کشور عایدی داشته باشد. این نماینده مجلس اظهار کرد: همچنین از آنجا که تولید برق در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر مطابق برنامه ششم توسعه پیش نرفته، اکنون کمتر از 1000 مگاوات برق خورشیدی تولید می‌شود؛ درواقع دولت نه خود این کار را انجام داده و نه مشوق‌های لازم را ایجاد کرده تا بخش خصوصی برای ورود به این عرصه ترغیب شود. 
عباسی گفت: باید تأکید کرد علاوه ‌بر متهم بودن دولت به اجرای معاهده پاریس، نمی‌توان نسبت به عدم برنامه‌ریزی مناسب، نبود انسجام مدیریت، سلب امنیت از بخش خصوصی و... به عنوان دیگر دلایل اصلی عقب‌ماندگی در تولید انرژی‌های پاک و هسته‌ای چشم پوشی کرد.  
رئیس کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: دولت باید ثابت کند که توافق نامه پاریس را اجرایی نکرده است و دلیل عقب ماندگی‌ در ساخت و بهره‌برداری از نیروگاه‌های جدید، اجرای توافق نامه مذکور نیست؛ هرچند گفته شده دولت تعهداتی داده‌ است. البته دولتی‌ها توان اجرای این معاهده را به صورت مخفیانه مانند سند 2030 دارند؛ بنابراین اکنون دولت در اذهان عمومی متهم به اجرای توافق نامه پاریس است؛ لذا باید این شبهه را برطرف کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی