[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۵
  • دوره جدید

فشار تشنگی به حیات وحش ، روزنامه شیراز نوین

مقامات مسئول در خصوص تداوم خشک سالی و احتمال نزدیک شدن حیوانات به مراکز انسانی برای تهیه غذا، هشدار دادند. به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس از مردم استان خواسته شده تا با توجه به شرایط دشوار خشک سالی‌های اخیر و برای کاهش تعارضات و پیشگیری از خسارت‌ها و آسیب‌های احتمالی، مواردی را در مواجهه با حیات وحش رعایت کنند. در این گزارش، با اشاره به تحویل یک قلاده خرس نابالغ توسط فردی در شهرستان مرودشت به اداره محیط زیست و بروز تصادف بر اثر تردد یک رأس گورخر در جاده‌های استان فارس، نسبت به احتمال مواجهه با حیوانات وحشی در نقاط مختلف فارس هشدار داد.
محیط زیست استان فارس از شهروندان درخواست کرده است که در چنین شرایطی برای کاهش تعارضات و پیشگیری از خسارت‌ها و آسیب‌های احتمالی، نسبت به پوشاندن حوضچه‌ها، چاه‌ها و استخرهای کشاورزی اقدام کرده و آبشخورهای کوچکی در اطراف مراکز زندگی ایجاد کنند. در این گزارش از کشاورزان و باغداران، درخواست کرده است که نسبت به افزایش گشت زنی اطراف مزارع و باغ‌ها اقدام کنند و همچنین مردم هم در صورت طبیعت گردی و کوهنوردی به ویژه در زیستگاه خرس قهوه‌ای در شمال استان، با سر و صدا و حرکت دادن چوب حضور خود در محل اعلام کنند تا از تقابل و حمله خرس پیشگیری شود. همچنین از مردم درخواست شده است که از زنده گیری نوزادان حیات وحش خودداری کرده و در صورت مشاهده حیات وحش سرگردان اطراف روستا و شهر مراتب را به نزدیک‌ترین واحد محیط زیست اطلاع دهند. بر پایه هشدار محیط زیست، به شهروندان تأکید شده است که هنگام رانندگی این احتمال داده شود که حیوانی از جاده عبور می‌کند؛ بنابراین با سرعت مطمئنه رانندگی کنند. شهروندان مراقب باشند که ماه گذشته عبور گورخر در جاده نی ریز به قطرویه و حسن آباد باعث بروز چند تصادف شده است.
همچنین تأکید شده که با توجه به محدود شدن منابع آب و غذایی حیات وحش، در صورت تمایل به تأمین علوفه و آب رسانی به حیات وحش به ادارات حفاظت محیط زیست شهرستان اطلاع داده شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی