[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

در انتظار مشارکت ۵۹میلیونی ، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه همه مقدمات و زمینه سازی‌های فنی و زیرساختی برای برگزاری انتخابات ۲۸ خردادماه فراهم است، گفت: در این دور از انتخابات بیش از ۵۹میلیون واجد شرایط رأی دهی داریم.
به گزارش ایسنا، سید اسماعیل موسوی با بیان این موضوع که ستاد انتخابات کشور آماده برگزاری هرچه باشکوه تر انتخابات ۲۸ خرداد ماه سال جاری است، اظهار کرد: در کشور ۵۹میلیون و ۳۱۰هزار و ۳۰۷ نفر واجد شرایط رأی دادن هستند که از این تعداد ۲۹میلیون و ۹۸۰هزار و ۳۸ نفر مرد و ۲۹میلیون و ۳۳۰هزار و ۲۶۹ نفر زن و یک‌میلیون و ۳۹۲هزار و ۱۴۸ نفر رأی اولی هستند و امید بر این است که با حضور این افراد مشارکت حداکثری در کشور داشته باشیم. سخنگوی ستاد انتخابات کشور در خصوص افزایش تعداد صندوق‌های رأی در این دور از انتخابات به خاطر تداوم بیماری کرونا در کشور گفت: امسال شرایط کشور به لحاظ بیماری کرونا خاص و ویژه است و برای همین، ستاد انتخابات کشور افزایش تعداد شعبه‌های اخذ رأی را به عنوان مکانیسمی برای جلوگیری از تجمع و شلوغی رأی دهندگان در شعبه‌های اخذ رأی در دستور کار قرار داده است. در کنار افزایش شعبه‌های اخذ رأی، شعبه‌های سیار هم برای اخذ رأی از بیماران کرونایی در نظر گرفته شده است.
سخنگوی ستاد انتخابات کشور درباره تعرفه‌های ارسال شده به استان‌ها و تفاوت تعرفه‌های چهار انتخابات نیز گفت: تعرفه‌های انتخابات هر یک از چهار انتخابات (ریاست جمهوری، شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری) بر اساس تعداد افراد موردنیاز طراحی و چاپ شده است.
موسوی با تشریح اهمیت انتخابات ریاست جمهوری گفت: در واقع برای انتخابات ریاست جمهوری که نیاز به انتخاب یک نفر است، در تعرفه آن فقط جای نوشتن اسم یک نفر در نظر گرفته شده است، اما در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری که برای تهران ۳ نفر و سایر استان‌ها یک نفر است، تعرفه متناسب با آن طراحی شده است. سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: برای انتخابات میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی نیز برای هرکدام از حوزه‌های انتخابیه یک نفر انتخاب خواهد شد که تعرفه آن نیز متناسب با آن یک نفر تعریف شده است. موسوی در بخش دیگری از صحبت‌هایش خاطرنشان کرد: طبق قانون برای شوراهای شهر و روستا، تعرفه‌ها به خاطر تعداد اعضای شورای اسلامی شهر و روستاها متفاوت خواهد بود. وی در این خصوص گفت: متناسب با جمعیت شهرها و روستاها، شوراهای سه نفره، پنج نفره، هفت نفره، نه نفره، یازده نفره، سیزده نفره، پانزده نفره و در نهایت در شهر تهران ۲۱ نفره داریم؛ بنابراین اندازه تعرفه‌ها متناسب با اعضای شورای شهرها و روستاها متفاوت خواهد بود و آنجایی که اسم نامزدها نوشته می‌شود، تعدادشان متناسب با اعضای اصلی آن شوراست.
موضوع برگزاری انتخابات الکترونیک شوراها در کلان شهرهای کشور از دیگر محورهای مورد اشاره سخنگوی ستاد انتخابات کشور بود و در این خصوص گفت: در ۲۴ مرکز استان کشور به غیر از استان تهران انتخابات به صورت الکترونیک برگزار می‌شود و برای همین، تعرفه کاغذی و صندوق‌های معمول در این شهرها مورد استفاده قرار نخواهد گرفت. موسوی در پایان خاطرنشان کرد: امید داریم در روز ۲۸ خردادماه سال جاری شاهد حضور حداکثری مردم در پای صندوق‌های رأی باشیم و ان‌شاءالله جلوه جدیدی از همبستگی و وحدت ملی در کشور شکل گیرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی