[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۵
  • دوره جدید

حرکت شیراز به‌سوی شهر هوشمند، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه گزارش
amirabadi_shznvn@yahoo.com

اشاره:
شهر انسان محور بر ایمنی شهروندان تأکید ویژه ای دارد. سرمایه گذاری در عرصه زیرساخت‌های هوشمند حوزه حمل و نقل، به اندازه احداث پل‌ها و زیرگذرها چندان به چشم نمی‌آید؛ اما نقش آنها در ارتقای کیفیت زندگی شهروندان بی بدیل است. با نگاهی به آمار و ارقام درمی‌یابیم که سرمایه گذاری در این عرصه برای سالیان طولانی از شیراز دریغ شده بود و در دوره کنونی مدیریت شهری نگاه ویژه ای به حوزه ترافیک کلان شهر شیراز و پیش نیازهای هوشمند و سخت افزاری آن شده است. اما به یاد داشته باشیم که رویارویی با پدیده ترافیک همان قدر که نیازمند تجهیزات و سرمایه گذاری‌های مادی است، به فرهنگ سازی و آموزش نیاز بیشتری دارد. احداث پارک‌های ترافیکی، آموزش از مقاطع پایه تحصیلی، بهره گیری از ظرفیت رسانه‌ها، همکاری مدون و مستمر با پلیس و بسیاری دیگر از مؤلفه‌هایی از این دست، می‌تواند بر مشکلات ترافیکی کلان شهرها مرهم گذاشته و از اتلاف وقت و انرژی شهروندانی که در کشاکش مشکلات بی شماری گرفتار آمده اند، پیشگیری کند. معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز در گفت و گو با شیرازنوین به تشریح اقداماتی می‌پردازد که در روزهای اخیر توسط مدیریت شهری در این حوزه انجام شده است. به باور مهندس مسعود طهماسبی، واکسیناسیون رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی که در خط مقدم رویارویی با کرونا قرار دارند، یکی از نیازهای ضروری جامعه است.
 سرمایه‌گذاری برای مدیریت بار ترافیک
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز گفت: با سرمایه گذاری‌های شهرداری شیراز در حوزه‌های ترافیکی به سمت و سوی شهر هوشمند در حال حرکت هستیم.
مسعود طهماسبی با ارائه آمار و ارقامی درباره سرمایه گذاری‌های مدیریت شهری شیراز در حوزه حمل و نقل و ایمنی شهرندان اظهار کرد: دوربین‌های نظارت ترافیکی شیراز در ۶ ماه نخست سال ١۴٠٠ با ١١۶ درصد افزایش نسبت به ۴ سال گذشته به ٢۶٠ دستگاه خواهد رسید. در سال ٩۶ تعداد دوربین‌های نظارت ترافیکی ١٢٠ دستگاه بوده که این عدد در سال ٩٩ به ١۶٠ دستگاه افزایش یافته است. وی با اشاره به اینکه در بخش سامانه‌های ثبت تخلف تعداد ۱۲۲ سامانه در نیمه اول سال جاری با هدف نظم بخشی به ترافیک و کاهش تصادفات شهری در حال نصب است، تصریح کرد: تعداد سامانه‌های اجرا شده تا پایان سال گذشته، 22 سامانه بوده است.
معاون شهردار شیراز در ادامه افزود: در نیمه نخست سال جاری تعداد تقاطعات هوشمند شهر شیراز به ٢٣ تقاطع افزایش می‌یابد که این پروژه با هدف روان سازی ترافیک معابر، کاهش حضور فیزیکی پلیس در تقاطعات و کمتر شدن زمان توقف خودروها پشت چراغ قرمز در حال اجراست. معاون حمل و نقل و ترافیک اضافه کرد: نصب ٧۵٠ دستگاه چراغ راهنما متناسب با بار ترافیکی معابر نیز به صورت موازی با این پروژه‌ها و جهت افزایش ایمنی معابر با اولویت نقاط حادثه خیز در حال نصب است. طهماسبی در ادامه گفت و گو با شیرازنوین، با اشاره به اینکه اطلاع رسانی لحظه ای ترافیک تقاطعات و معابر یکی از دغدغه‌های شهروندان است، خاطرنشان کرد: نصب ٣٢ دستگاه تابلو VMS با هدف اطلاع رسانی شهروندان در سال جاری در دست ساخت و نصب است که تا پایان سال گذشته تعداد این تابلوها ١٠ دستگاه بوده است. وی با بیان اینکه حجم ذخیره سازی اطلاعات مرکز کنترل ترافیک در نیمه نخست سال جاری به ۴٨٠ ترابایت ارتقا خواهد یافت، اظهار داشت: هدف از اجرای این طرح افزایش مدت زمان ذخیره اطلاعات دوربین‌های نظارت تصویری سطح شهر است.
 مهار ترافیک شیراز با فناوری‌های نوین
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز در بخش دیگری از این گفت و گو افزود: با نصب تابلوهای جدید پیام نمای خبری (VMS) امکان ارسال لحظه ای اطلاعات روی نمایشگرهای این تابلوها فراهم می‌شود. 
طهماسبی خاطرنشان کرد: ٣٢ دستگاه تابلوی جدید تا نیمه اول مرداد در معابر پرتردد و کنارگذرها نصب خواهد شد که با احتساب 10 دستگاهی که در سال‌های گذشته نصب شده به ۴٢ تابلو افزایش خواهد یافت. وی با تشریح جزئیاتی از این طرح، افزود: هدف از اجرای این پروژه و به‌کارگیری فناوری‌های نوین در اطلاع رسانی آنلاین وضعیت ترافیک، کمک به کاهش زمان سفرهای شهری و توزیع بهتر و متوازن بار ترافیکی در سطح معابر است که اطلاع رسانی از طریق تابلوهای VMS به رانندگان در انتخاب صحیح مسیر 
کمک می‌کند. 
معاون شهردار شیراز با اشاره به اینکه اطلاع رسانی لحظه ای ترافیک معابر اصلی در قالب نقشه گرافیکی معابر تحت پوشش تابلوها به صورت خودکار تهیه و به صورت مستمر به‌روزرسانی می‌شود و آخرین تغییرات در اختیار رانندگان قرار می‌گیرد، افزود: علاوه بر وضعیت ترافیکی، فعالیت‌های عمرانی در معابر تحت پوشش تابلوها با معرفی مسیرهای جایگزین، انعکاس مناسبت‌های مهم و پیام‌های آموزش فرهنگ ترافیک نیز در نمایشگرها به مخاطبان و رانندگان اطلاع رسانی می‌شود.
 خط‌کشی ١٠هزار متر گذرگاه‌های عابرپیاده
معاون شهردار شیراز در بخش دیگری از این گفت و گو گفت: در ۶ ماه نخست سال ١۴٠٠، یک‌هزار و ۵٠٠ مترمربع تابلوی راهنمای مسیر در معابر شهر شیراز نصب می‌شود.
طهماسبی در ادامه افزود: طی یک سال اخیر یک‌هزار مترمربع تابلو راهنمای مسیر در سطح شهر نصب شده است که در ادامه نیز یک‌هزار و ۵٠٠ متر مربع در شش ماه نخست سال جاری با هدف توسعه و تکمیل تابلوها و آدرس دهی مناسب به شهروندان و مسافران در معابر شهر شیراز در حال نصب است. این مقام مسئول در ادامه گفت و گو با شیرازنوین، با اعلام اینکه ١۵٠ کیلومتر از معابر شهری در ۶ ماه نخست سال جاری با اولویت معابر اصلی به صورت ممتد و مقطع خط کشی محوری در حال انجام است، خاطرنشان کرد: همزمان با این پروژه و در همین بازه زمانی، خط کشی ١٠هزار مترمربع از گذرگاه‌های عابر پیاده در دستور قرار دارد. همچنین ٣۵هزار قطعه تجهیزات ترافیکی شامل سرعت گیر، گل میخ، جداکننده و... و ٣هزار و ۵٠٠ تابلو و علائم ترافیکی در معابر با اولویت نقاط حادثه خیز در بازه زمانی ۶ ماه نخست سال بر اساس بازدیدهای میدانی و کارشناسی و تصویب کمیته‌های تخصصی و شورای ترافیک در حال 
نصب است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی