[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۶
  • دوره جدید

اعتبار ضدحریق نداریم ، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس با اشاره به اینکه همه اقدامات به صورت فوری برای نجات فلامینگوها در تالاب بختگان انجام شده است، گفت: مردم محلی در نجات فلامینگوها مشارکت داشتند و فلامینگوها در خشکی این تالاب آسیب جدی ندیدند.
به گزارش شیرازنوین، حمید ظهرابی که به صورت مجازی در یک نشست خبری شرکت کرده بود، گفت: مطالعات برای حقابه تالاب‌های بختگان و کمجان انجام شده و برای تالاب پریشان نیز در حال انجام است. او افزود: اداره کل محیط زیست فارس آنچه وظیفه خود است را انجام داده، اما در مرحله تخصیص به علت واگذاری‌های فراتر از ظرفیت، وابستگی معیشتی به حقابه‌ها و انتقال آب‌ها، مسیر طولانی آب از اراضی کشاورزی، موانعی را ایجاد می‌کند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس ادامه داد: این اداره کل سال 99 با همکاری دانشگاه شیراز طرح انتقال آب از سد نرگسی به تالاب پریشان در شهرستان کازرون را مورد مطالعه قرار داد، این طرح کمترین آسیب را به دنبال خواهد داشت.
ظهرابی همچنین خواستار مشارکت مردم و سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی برای احیای تالاب‌های استان فارس شد و تأکید کرد که در صورت احیا نشدن زیست بوم‌های آبی در این استان، شاهد آسیب جدی به بخش‌های کشاورزی، محیط زیست، اقتصادی و اجتماعی و سلامت و بروز و تشدید پدیده‌هایی نظیر ریزگرد و گرد و غبار، خواهیم بود. او در خصوص وضعیت دریاچه‌ها و تالاب‌های فارس گفت: هم اکنون هفت برم و دریاچه برمشور شهرستان ممسنی، وضعیت آبی خوبی دارند و میزان آب در مابقی تالاب‌ها، کمتر از 5 درصد سطح طبیعی آنهاست و بخشی نیز، کاملاً نمودی از خشک‌سالی را دارند.
ظهرابی اضافه کرد: علی‌رغم تلاش برای تأمین تجهیزات اطفای حریق، ریالی برای این مهم به اداره کل حفاظت محیط زیست فارس اختصاص داده نشد و هزینه‌ها از منابع جاری تأمین می‌شود. این اداره به لحاظ بودجه اطفای حریق مظلوم واقع شده است.
او همچنین از تلاش برای رفع تصرف و مقابله با زمین‌خواری در حوزه محیط زیست فارس خبر داد و گفت: حدود ۷۴۴هزار هکتار از این اراضی رفع تصرف و بازپس گرفته شده است.
مدیرکل محیط زیست فارس، همچنین برگزاری وبینار آموزشی با عنوان حفاظت محیط زیست در صنعت کشاورزی، رونمایی از فصلنامه محیط بان با هدف آموزش به محیط بانان، رونمایی از کتاب همسایه با طبیعت ویژه نوجوانان، برگزاری افتتاحیه جشنواره هنر با محیط زیست، برپایی کارگاه آموزشی زندگی سبز و افتتاح چندین ایستگاه سنجش کیفیت هوا در شهرستان‌های مُهر و نی ریز را از برنامه‌های هفته محیط زیست در فارس اعلام کرد. ظهرابی از کشف ۹هزار و ۶۲ مورد صید غیرمجاز آبزیان در سال گذشته هم خبر داد و گفت: همچنین تعداد ۴۶۹ شکارچی قبل از اقدام به شکار توسط محیط زیست دستگیر شدند و در این عملیات‌ها ۲۳۷ سلاح غیرمجاز و ۹۴۸ سلاح مجاز کشف و ضبط شد. او همچنین از کشف و ضبط ۱۹ مورد سلاح جنگی و ۱۲هزار ادوات و وسایل شکار از شکارچیان غیرمجاز خبر داد و عنوان کرد: در مجموع ۲هزار و سه نفر متخلف مرتبط با تخلفات محیط زیستی در استان فارس دستگیر شدند که شاهد افزایش ۲۰ درصدی بوده‌ایم. مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس با بیان اینکه امسال در زادآوری گونه‌های حیوانی، سالی خوب بوده است، از افزایش ۱۱ درصدی آمار گونه‌های موجود در حیات وحش فارس به استناد آخرین سرشماری‌های انجام شده، خبر داد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی