[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

هیجان صعود و استرس سقوط همچنان باقیست، روزنامه شیراز نوین

  میثم محجوبی - شیرازنوین
فجر که تا هفته هجدهم پرتساوی‌ترین تیم لیگ بود، در نُه دیدار اخیرش هرگز تن به تساوی نداده که این نشان‌دهنده خارج شدن تفکرات این تیم از روش محتاطانه نیم فصل اول است.
اهمیت این تفاوت آنجایی آشکار می‌شود که بدانیم فجر در 9 بازی گذشته با وجود تحمل چهار شکست، موفق به کسب 15 امتیاز شده. در حالی که در 9 بازی قبلی با اینکه که فقط یک شکست در کارنامه داشت، تنها 12 امتیاز کسب کرده بود. فجر در 9 بازی ابتدایی فصل هم با وجود تحمل تنها یک شکست، فقط یک امتیاز بیشتر از 9 بازی اخیر کسب کرده بود. پس باید این نکته را به فال نیک گرفت و امیدوار بود که ادامه این روند، در نهایت منجر به صعود طلایی پوشان شهرمان به لیگ برتر شود.
حریف امروز فجر در هفته بیست‌وهشتم رقابت‌ها، یکی از بهترین تیم‌های نیم فصل دوم لیگ به شمار می‌رود. خیبر خرم‌آباد با هدایت عبداله ویسی، در نیم فصل دوم هفت پیروزی، دو تساوی و تنها یک شکست در کارنامه ثبت کرده و خود را از رتبه سیزدهم به هفتم رسانده، رتبه‌ای که در جدول امسال، تفاوت چندانی با منطقه صعود ندارد و ده تیم بالای جدول، کاملاً می‌توانند شانس صعود را برای خود متصور باشند.
خیبر خرم آباد در مسابقات این فصل، یک ستاره و مهره کلیدی در ترکیبش دارد. عارف رستمی در این فصل 15 گل برای تیمش به ثمر رسانده؛ یعنی 9 گل بیشتر از بهترین گلزن فجری‌ها! بنابراین او امروز هم خطرناک‌ترین بازیکن علیه خط دفاعی فجر است، فجری که دروازه‌بان اصلی خود را هم در خرم آباد همراه ندارد.
علی اصغر كلانتری سرمربی فجر شهيدسپاسی در خصوص آخرين شرايط تيم قبل از بازی مقابل خيبر خرم آباد گفت: ما باید مقابل یک تیم خوب و دارای برنامه به میدان برویم. خیبر از مربی با دانشی برخوردار است و تيم آقای ويسی همواره فوتبال روان و با كيفيت خوبی را ارائه می‌دهد.
سرمربی فجر شهيدسپاسی با بیان اینکه امروز هر ۲ تیم بازی سختی دارند، اظهار داشت: بازی‌های چند هفته اخير هر دو تيم همراه با جذابیت‌های فنی بوده است و امیدوارم امروز هم شاهد اتفاقات خوبی باشیم. با توجه به بازیکنان خوب هر ۲ تیم، انتظار انجام یک بازی جذاب و فنی تماشاگرپسند داریم.
كلانتری گفت: تیم ما از لحاظ بدنی و فنی شرایط خوبی دارد و باید در این بازی با تمرکز كامل و دوندگی بيشتر وارد ميدان شويم.  بازیکنان ما باید با انگیزه و تلاش بالا و همانند اكثر بازی‌های خارج از خانه كه با برد همراه بوده، با كسب پيروزی خرم آباد را ترک کنند.
كلانتری در خصوص محرومان و مصدومان احتمالی گفت: در بازی مقابل خیبر، حسين ناييجی را به دليل محروميت در اختيار نداريم.خوشبختانه بازيكن مصدوم نداریم و آماده بازی جذابی هستیم.
فجر در صورت پیروزی مقابل خیبر، شانس رسیدن به منطقه صعود را دارد، به شرطی که مس در زمین هم استانی‌اش تن به شکست دهد و یا هوادار از اهواز بدون امتیاز به تهران برگردد. اما در صورتی که نماینده شیراز امروز بازنده شود، حتی ممکن است تا رتبه هشتم پایین برود. فجر هم‌اکنون با 43 امتیاز تیم چهارم جدول است.
نکته حائز اهمیت در خصوص تیم‌های مدعی این فصل، حضور نداشتن تیمی مقتدر و متفاوت است. میانگین امتیازات تیم‌های صدرنشین نشان‌دهنده این است که آن‌ها نتوانسته‌اند تاکنون به میانگین امتیازات تیم‌های صعود کننده در فصل‌های گذشته دست پیدا کنند.
در چند فصل اخیر، تیم‌هایی که به مقام نخست رقابت‌ها دست یافته‌اند، دست کم 1.8 یا 1.9 دهم امتیاز در هر مسابقه کسب کرده‌اند اما در حال حاضر این میانگین برای دو تیم صدرنشین، 1.7 است. به همین دلیل است که فشردگی زیادی در بالای جدول به وجود آمده و هر هفته امکان دگرگونی گسترده در جدول رده بندی وجود دارد.
در انتهای جدول اما شرایط به این پیچیدگی نیست. گل ریحان که در نیم فصل دوم تنها 4 امتیاز کسب کرده، با منطقه بقا 12 امتیاز فاصله دارد و برای بقا به چیزی فراتر از معجزه نیاز دارد. بین دو تیم دیگری که در منطقه سقوط قرار دارد با منطقه امن جدول هم 4 امتیاز اختلاف به وجود آمده. قشقایی که آخرین تیم منطقه امن جدول است، با نتایج پر فراز و نشیبی که گرفته همچنان هوادارانش را در استرس سقوط نگه داشته. آن‌ها که دو تیم صدرنشین را در هفته‌های بیست‌و پنج و بیست‌وشش شکست داده بودند، هفته گذشته مقابل تیم ته جدولی که اتفاقاً رقیب مستقیم‌شان هم بود، تن به شکستی دادند که دوباره استرس را به اردویشان برگرداند. شاگردان هرمزی در هر دو دیدار رفت و برگشت مقابل نود ارومیه تن به شکست‌های مشابه دو بر صفر دادند.
قشقایی امروز به مصاف تیمی می‌رود که شرایطی مشابه نود ارومیه در نیم فصل دارد. داریوش هرمزی وظیفه دارد که آن بازی تلخ را به بازیکنانش یادآوری کرده و مانع از تکرار آن شکست عجیب در ورزشگاه پارس شود. پیروزی قشقایی در بازی امروز می‌تواند حتی دو پله صعود برایشان به همراه داشته باشد و خیال آن‌ها را بابت بقا، از هر زمان دیگری راحت‌تر کند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی