[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۵
  • دوره جدید

ارمغان شهرداری برای مناطق محروم ارزش افزوده است، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
اشاره: 
نقش مدیریت شهری در کیفیت زندگی شهروندان بی همتاست. در هزاره جدید، مدیریت شهری باید از تفکرات و مسئولیت‌های سنتی رها شده و وظایف خود را بالاتر از نمونه‌هایی نظیر آسفالت خیابان‌ها، گسترش فضای سبز، رسیدگی به تخلفات شهروندان در کمیسیون ماده 100 و مواردی از این دست ارزیابی کند. امروزه نقش شهرداری‌ها در محرومیت زدایی و ایجاد ارزش افزوده و به طور کلی ارتقای کیفیت زندگی شهروندان هر روز پررنگ تر از گذشته شده و مدیریت شهری برای عقب نماندن از این مأموریت بزرگ، نیازمند یک دگردیسی بزرگ در نگاهی است که به کالبد شهر دارد. منطقه 11 شهرداری شیراز در زمره مناطق کمتر برخورداری قرار می‌گیرد که مدیریت شهری در تلاش است با ایجاد ساختارهای نو نظیر مجموعه‌های پردیس تئاتر، کتابخانه و زورخانه به محرومیت زدایی بپردازد.
 پروژه‌های فرهنگی جایگزین تجاری
شهردار منطقه یازده شیراز در جریان بازدید خبرنگاران از پروژه‌های این منطقه با اشاره به شاخص بودن پروژه پردیس تئاتر نصر شیراز گفت: قبل از شروع ساخت این پروژه قرار بود یک مجتمع تجاری در این محل احداث شود که به دلیل درخواست اهالی و رویکرد جدید شهرداری در دوره معاصر به ویژه در تعریف پروژه‌های انسان محور و نیاز شهر شیراز به سالن تئاتر، این پروژه در زمینی به مساحت یک هکتار واقع در بلوار نصر توسط شهرداری منطقه ۱۱ زیر نظر کارشناسان این رشته در حال احداث است.
به گفته مهندس حمید برزگر، این پروژه زیر نظر کارشناسان برتر در حوزه ساخت و طراحی سالن‌های تئاتر در حال اجراست تا به عنوان اولین سالن استاندارد در راستای تعالی هنر کارساز باشد. 
وی از پشتیبانی فضای 1500 متری برای این پردیس تئاتر خبر داد و گفت: سه سالن با ظرفیت‌های 80 و 250 نفری در این مجموعه پیش بینی شده است. این مقام مسئول با بیان اینکه یکی از ویژگی مهم در ساخت این پروژه محرومیت زدایی این منطقه بوده است، گفت: برای اولین بار شهرداری در حوزه منطقه 11 اقدام به ساخت چنین پروژه بزرگ فرهنگی کرده است؛ پروژه‌هایی که با ایجاد ارزش افزوده برای املاک این محل می‌تواند نقش مؤثری در محرومیت زدایی داشته باشد. برزگر با بیان اینکه ساخت چنین پروژه‌هایی در راستای توانمندسازی اقشار ضعیف در راستای شناسایی استعداد هنری در این محلات است، افزود: این پروژه دارای ۳هزار مترمربع زیربنا می‌باشد که در طرح توسعه تا ۹هزار مترمربع افزایش خواهد یافت. 
شهردار منطقه ۱۱ حجم قرارداد ساخت این پردیس تئاتر را ۱۲میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: تاکنون بیش از ۶میلیارد تومان برای فاز اول آن هزینه شده است. به گفته برزگر، بر اساس برنامه ریزی انجام شده، افتتاح سالن اصلی این پردیس بعد از تجهیز شدن آن که تا پایان تابستان است، صورت می‌گیرد.
 طرح‌هایی با کارکرد فرامنطقه‌ای
برزگر اظهار داشت: ساخت و طراحی این پروژه سالن تئاتر پردیس تنها برای شهر شیراز نبوده و می‌تواند پاسخ‌گوی جنوب کشور باشد. این پروژه دارای عملکرد فرامنطقه ای است و از نظر شهرسازی جانمایی آن تنها برای شهر شیراز نیست؛ هرچند معتقدیم شهر شیراز به تعداد بیشتری از این پردیس‌ها نیاز دارد.شهردار منطقه ۱۱ در ادامه به حجم سرمایه گذاری صورت گرفته در بلوار نصر اشاره کرد و گفت: احداث دو بوستان در مجاورت رودخانه خشک هرکدام به طول ۴ کیلومتر و در مجموع 8 کیلومتر به همراه فضای پیاده راه و مسیر دوچرخه سواری در حال ساخت است که در جهت ایمن سازی دیواره این دو بوستان در مجموع بالغ بر ۱۱میلیارد تومان هزینه شده است. 
وی عنوان کرد: فاز سوم سامان‌دهی حاشیه رودخانه، احداث پارک ورزش‌های تخصصی و دومین زمین اسکیت استاندارد شهر شیراز و ساخت زمین فوتبال ساحلی و تنیس خاکی از دیگر فضاهایی است که در کنار مسیر رودخانه در حال احداث است. شهردار منطقه ۱۱ با تأکید بر این مطلب که تمام پروژه‌های در حال اجرا در این منطقه در جهت تحقق شعار انسان محوری است، عنوان کرد: ساخت ۷ پارک محلی، تئاتر پردیس و ساخت زورخانه شهدای پودنک در این راستا بوده است؛ چراکه معتقدیم با افزایش رضایتمندی شهروندان می‌توان کسب درآمد کرد.
 پهلوانان نمی‌میرند
 احداث اولین زورخانه استاندارد به نام شهدای پودنک در شهر شیراز از دیگر پروژه‌های در حال اجرا بود که شهردار منطقه 11 در بازدید خبرنگاران از این پروژه گفت: در راستای بازآفرینی فضاهای بلا استفاده و مرده، این محل که تبدیل به مکان تجمع اتباع بیگانه شده بود، تصمیم بر آن شد تا در این مکان زورخانه شهدای پودنک احداث شود. وی با بیان اینکه این مکان با بهره گیری از سالن‌های استاندارد و معماری سنتی در حال ساخت است، اظهار داشت: کلیه مراحل ساخت و طراحی نقشه‌های این پروژه زیر نظر سازمان تربیت بدنی انجام شده که در جوار این زورخانه هم سالن کشتی پهلوانی در نظر گرفته شده است. برزگر با بیان اینکه این پروژه مشارکتی و با حضور خیر رضا دشت بشی احداث می‌شود، گفت: اعتبار مورد نیاز این پروژه ۵میلیارد تومان است. این پروژه دارای ۵۰۰ مترمربع زیربنا می‌باشد و با توجه به اینکه محله پودنک دارای تعداد زیادی از پهلوانان ورزش‌های زورخانه ای می‌باشد، این زورخانه اولین زورخانه بزرگ در شرق شیراز است. گفتنی است رضا دشت بشی خیر این پروژه با بیان اینکه بیش از ۳۰ سال است که در حوزه ورزش‌های رورخانه ای فعالیت دارد، گفت: با توجه به اینکه محله شهدای پودنک محله پرجمعیتی است و جوانان نیز در این محل به چنین پروژه ای نیاز دارند، پیشنهاد داده شده تا با همکاری شهرداری منطقه ۱۱ این پروژه بی نظیر در شهر شیراز ساخته شود. برزگر همچنین از کلنگ زنی دومین کتابخانه منحصر به فرد شهر شیراز در این منطقه خبر داد و گفت: دومین کتابخانه بزرگ شیراز با ۱۵۰۰ مترمربع زیربنا در بلوار پودنک طی یک ماه آینده کلنگ زنی می‌شود.
 تجلی علم مهندسی در بوستان سهراب
 فاز دوم بوستان سهراب سپهری دیگر پروژه ای است که در این منطقه در حال احداث می‌باشد و دلیل خاموشی آب نمای آن به صرفه جویی در مصرف برق بازمی‌گردد. فاز دوم بوستان سهراب سپهری دارای ۷هزار مترمربع مساحت است که مراحل طراحی و ساخت کوشک در آن تعبیه شده است. برزگر در این زمینه اظهار داشت: با توجه به اینکه باغ ایرانی برای اولین بار در این منطقه ایجاد شد و پس از آن در سایر مناطق اجرا گردید، گفت: در این باغ یک مخزن ۲۴۰ مترمکعبی برای تأمین آب موردنیاز این باغ و پروژه‌های آینده تعبیه شده است. سرانه فضای سبز این منطقه ۱۰ مترمربع است که ظرف ۳ سال گذشته بالغ بر ۶ هکتار فضای سبز مفید افزایش یافته است. شهردار منطقه یازده شیراز همچنین در خصوص تعداد پارک‌های این منطقه گفت: در این منطقه ۲۸ پارک کوچک و بزرگ به مساحت ۳۰ هکتار وجود دارد که با احداث دیگر پارک‌هایی که در این منطقه در دستور کار است، تعداد پارک‌ها به ۳۵ پارک افزایش خواهد یافت. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی