[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۵
  • دوره جدید

این غذاها را جایگزین مولتی ویتامین‌ها کنید، روزنامه شیراز نوین

این که مصرف میوه‌ها و سبزیجات منجر به جلوگیری از خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، برخی سرطان‌ها و حفظ وزن در محدوده سالم می‌شود، ثابت شده است، ولی چنین ادعایی هنوز در مورد مکمل‌های غذایی یا همان مولتی ویتامین‌ها ثابت نشده است.
به گزارش بهداشت نیوز، این که مصرف میوه‌ها و سبزیجات منجر به جلوگیری از خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، برخی سرطان‌ها و حفظ وزن در محدوده سالم می‌شود، ثابت شده است، ولی چنین ادعایی هنوز در مورد مکمل‌های غذایی یا همان مولتی‌ویتامین‌ها ثابت نشده است.
محققان و متخصصان تغذیه بر این نکته توافق دارند که شاید مصرف مولتی ویتامین‌ها در برخی موارد ضروری باشد اما راه دستیابی به مواد مغذی از طریق مصرف مداوم آن‌ها نیست و بهتر است سفره غذایی خود را با انواع میوه و سبزیجات رنگارنگ کنید:
انواع سیب: سیب‌ها سرشار از مواد معدنی، ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند و این‌طور ثابت شده که مصرف روزانه سیب، نیاز شما به داروهای تجویزی را کاهش می‌دهد. سیب دارای فیبر زیاد است؛ به‌خصوص فیبر محلول که می‌تواند قند و کلسترول خون را تنظیم کند. سیب همچنین منبع خوبی از پتاسیم است که برای کاهش فشار خون تأثیر زیادی دارد. مواد مغذی موجود در انواع سیب شما را در برابر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی مصون می‌کند، ضمن این که خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها از جمله سرطان ریه را کاهش می‌دهد. مصرف سیب با کاهش خطر ابتلا به آلزایمر و آسم همراه است.
آجیل: انواع آجیل منبع چربی‌های سالم، پروتئین، فیبر و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند. بر اساس مطالعات، برخی از انواع آجیل، حتی از غذاهای گیاهی آنتی‌اکسیدان بیشتری دارند. مصرف منظم آجیل با کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی ارتباط مستقیم دارد ضمن این که منجر به کاهش مرگ و میر در زنان بعد از سنین یائسگی می‌شود.
توت‌ها: رنگ‌های متنوع انواع توت‌ها نشانه وجود آنتوسیانین در آن‌ها است که یک ماده شیمیایی گیاهی محسوب می‌شود و خواص زیادی برای سلامت دارد. توت‌ها همچنین منبع فیبر، ویتامین «ب»، پتاسیم و ویتامین «سی» هستند. نشان داده شده که آنتوسیانین‌ها برای مبارزه با سلول‌های سرطانی مفید هستند و به جنگ التهاب می‌روند. به عنوان مثال ترکیبات موجود در زغال اخته منجر به جلوگیری از پوکی استخوان می‌شود، کلسترول بد را پایین می‌آورد و منجر به سرکوب عوامل رشد تومور می‌شود.
سبزیجات کریستالی: مصرف این سبزیجات از قبیل کلم بروکسل، کلم بروکلی، تربچه و ... با کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها ارتباط دارد. به گزارش مؤسسه ملی سرطان در آمریکا، مصرف این سبزیجات منجر به غیر فعال کردن و مرگ سلول‌های سرطان‌زا شده و از آسیب‌های اولیه به «دی ان آ» جلوگیری می‌کند. علاوه بر کاهش خطر ابتلا به سرطان، این سبزیجات منابع غنی از فیبر، مواد معدنی و ویتامین‌ها از جمله ویتامین کا، ویتامین ب، ویتامین سی، ویتامین ای، پتاسیم و سلنیوم هستند.
تخم‌مرغ: به دلیل داشتن کلسترول بالا، همچنان ترس از مصرف زیاد آن وجود دارد ولی در سال‌های اخیر ثابت شده که تخم‌مرغ یک منبع غذایی بسیار سالم است. مطالعات نشان داده که مصرف بیش از یک عدد تخم‌مرغ در روز نه تنها خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی یا سکته را افزایش نمی‌دهد، بلکه منجر به افزایش سطح کلسترول خوب می‌شود. 
تخم‌مرغ همچنین شامل تمام اسید آمینه‌های ضروری برای تأمین پروتئین بدن است و منبع خوبی از ویتامین آ، ویتامین ب، آهن، سلنیوم، کولین و ید محسوب می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی