[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۲
  • دوره جدید

مهاجرت صنایع غذایی به عمان ، روزنامه شیراز نوین

نخستین جلسه بررسی کالاهای توسعه تجارت عمان با موضوع صنایع مواد غذایی با حضور فعالان بخش دولتی و خصوصی استان فارس به صورت وبینار برگزار شد.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، آرزو جمالی دبیرکل اتاق مشترک ایران و عمان دیروز سه شنبه در این جلسه گفت: کشور عمان جمعیتی معادل چهار و نیم میلیون نفر دارد که بنا به سیاست‌های توسعه ای این کشور مقرر شده کشور عمان در 5 سال به عنوان هاب تأمین امنیت صنایع غذایی منطقه شود و در این زمینه افق‌های خوبی برای توسعه صنایع غذایی در کشور عمان ایجاد شده است. وی با بیان اینکه در کشور عمان جذب سرمایه گذاری‌های داخلی و خارجی در این زمینه در حال انجام است، افزود: بازار کشور عمان چندان بزرگ نیست اما این کشور به دلیل جایگاه خاصی که در حوزه مواد غذایی دارد، بازار بزرگی برای صنایع غذایی در کشور عمان ایجاد شده است. جمالی اظهار داشت: کشور عمان دروازه خوبی برای بازار کشور یمن و آفریقا دارد و با توجه به اینکه صنعت غذایی نقطه کلیدی در کشور عمان است، ما نیز در اتاق مشترک استراتژی‌هایی در حوزه مواد غذایی داریم. وی اضافه کرد: در حوزه صنایع غذایی در کشور عمان دو موضوع صادرات مواد غذایی به کشور عمان و صادرات مجدد از طریق کشور عمان مطرح است که در هر دو بخش فرصت بسیار خوبی برای تجار فارس خواهد بود.
جمالی ادامه داد: در حال حاضر در حوزه صنایع غذایی و محصولات کشاورزی صادرات محصولاتی از جمله میوه و تره بار، خرما، دام زنده، گوشت، مرغ، انواع آبزیان، فرآورده‌های لبنیاتی، عسل، زغفران، برنج، آرد و انواع دانه‌ها و عصاره‌ها و انواع روغن‌های حیوانی و نباتی، فرآورده‌های گوشتی، ماهی، قند و شکر و فرآورده‌های قنادی، آب معدنی، کنسرو و... به عمان انجام می‌شود.
دبیرکل اتاق مشترک ایران و عمان عنوان داشت: از این محصولات دو کالای اساسی جو و ذرت و دانه کلزا از کشور ما به عمان صادر می‌شود و همچنین عمان در حال سرمایه گذاری و توسعه مرغداری است. وی تصریح کرد: با توجه به تنوع محصولات و کالاهای ایرانی و استان فارس، بازار کشور عمان فرصت خوبی برای بازار محصولات کشاورزی، انواع کنسرو و فعالیت‌های کنسروی، انواع سس، سس گوجه فرنگی و خیارشور، انوع آرد و ماکارونی، کیک و شیرینی کارخانه ای، انواع نوشیدنی، حبوبات و غذاهای نیمه آماده است.
جمالی افزود: عمده خرید در کشور عمان به صورت امانی و اعتباری انجام می‌شود و افراد واسطه در بازار این کشور بسیار زیاد هستند؛ لذا تجار و بازرگانان ما باید با افرادی فعالیت تجاری خود را دنبال کنند که مکان و جای مشخصی داشته باشند.
وی بیان کرد: واردات محصولات مواد غذایی به کشور عمان نیازمند مجوزها و استانداردهای موردنیاز است اما در بسیاری از محصولات گواهی بهداشت و استاندارد ایران موردتأیید این کشور است.
جمالی گفت: در موضوع صادرات مجدد از کشور عمان، دو روش صادرات با گواهی مبدأ ایران و صادرات با تغییر گواهی مبدأ ایران انجام می‌شود که در حوزه موادغذایی معضلی برای صادرات با گواهی مبدأ ایران وجود ندارد. وی اظهار داشت: این در حالی است که عمان تنها کشوری است که با 16 کشور عربی، آفریقایی، اروپایی و آمریکایی قرارداد تجارت آزاد دارد و اگر کالایی گواهی مبدأ کشور عمان را داشته باشد می‌تواند به این کشورها صادر شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی