[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۸
  • دوره جدید

توافق در دور جدید مذاکرات وین، روزنامه شیراز نوین

خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از مقامات، دیپلمات‌ها و تحلیلگران ایرانی و غربی چگونگی پیشبرد مذاکرات احیای توافق هسته‌ای و احتمال رسیدن به توافقی در دور جدید مذاکرات را بررسی کرد.
به گزارش ایسنا، خبرگزاری رویترز در گزارشی در آستانه آغاز دور ششم مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین، درباره وضع کنونی مذاکرات نوشت: چهار دیپلمات، دو مقام ایرانی و دو آنالیست می‌گویند بخشی از موانع بر سر راه احیای توافق هسته ای هنوز پیش روی مذاکراتی هستند که قرار است این هفته میان تهران و قدرت‌های جهانی از سر گرفته شود و این یعنی هنوز باید مسیر بیشتری برای بازگشت به پایبندی به توافق هسته‌ای طی کرد. 
رویترز ادامه داد: دیپلمات‌ها و تحلیلگران همچنین گفتند که خواسته‌های ایران درباره لغو تحریم‌ها و نگرانی غرب درباره تخصص رو به گسترش هسته ای ایران در میان مسائلی هستند که ممکن است مذاکرات بیشتر درباره شان هفته‌ها یا شاید ماه‌ها زمان ببرد. 
در ادامه این گزارش آمده است: مقامات ایرانی و تحلیلگران مسائل هسته ای می‌گویند، به نظر نمی‌آید که بتوان راهکاری ساده برای هیچ یک از مسائل مهم باقی مانده پیدا کرد. ارزیابی آنها هم ردیف اظهارات بدبینانه روز دوشنبه آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکاست که گفته بود واشنگتن هنوز نمی‌داند آیا ایران آماده ازسرگیری پایبندی به توافق است یا نه. 
رویترز در ادامه به نقل از علی واعظ، تحلیلگر ارشد مسائل ایران در گروه بحران بین المللی بحران درباره ادامه مذاکرات احیای برجام نوشت: من شک دارم که دور بعدی، دور آخر باشد. طرف‌های مذاکرات هنوز در زمینه مسائل اصلی اختلاف نظر زیادی دارند. 
در ادامه این گزارش به نقل از دیپلمات‌ها آمده است: وقتی یا اگر اختلافات حل شوند هم، مذاکرات بیشتری درباره توالی اقدامات لازم خواهد بود؛ سؤالی نازک بینانه مبنی بر اینکه کدام طرف کدام اقدام را در چه زمانی در ازای اقدامات تقابلی طرف مقابل انجام می‌دهد. 
این خبرگزاری در ادامه مطرح کرد: یک دیپلمات اروپایی که در جریان روند مذاکرات قرار گرفته است، گفت که «مذاکرات پیشرفت قابل توجهی کرده اند، اما اکنون در سخت ترین بخش خود قرار دارد که هنوز تصمیمات مهمی باید گرفته شوند». دیپلمات دومی هم گفت: مذاکرات به دل موضوع در زمینه هسته ای رسیده اند. 
این گزارش می‌افزاید: یک دیپلمات ارشد غربی گفته است که «طبعاً» امیدوار است که دور بعدی مذاکرات به یک توافق منجر شود، اما هشدار داد «تا وقتی که بتوانیم مسائل مهم را حل کنیم، نخواهیم دانست». 
در گزارش رویترز به نقل از یک مقام ایرانی آمده است: همه چیز به واشنگتن بستگی دارد. اگر طرف آمریکایی تصمیم بگیرد تمامی تحریم‌ها را لغو کند، سپس ایران هم به پایبندی کامل به توافق بازمی‌گردد. 
رویترز در بخش آخر این گزارش نوشت: باب اِینهورن یک مقام پیشین وزارت امور خارجه آمریکا و یکی از مذاکره کنندگان هسته ای با ایران معتقد است که احتمال رسیدن به توافق پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران بسیار کم است، اما می‌توان پس از انتخابات و در روزهای پایانی دولت فعلی، پیش از آنکه رئیس جمهور جدید روی کار بیاید، به توافقی دست یافت. او همچنین اظهار کرد که ممکن است رسیدن به توافقی در این مدت می‌تواند مزیتی سیاسی برای رئیس جمهور جدید داشته باشد. به گفته او، رئیس جمهور جدید می‌تواند از هرگونه امتیازی که توسط دولت فعلی ایران داده شده انتقاد کند، سپس هرگونه بهبود اقتصادی را که از آن امتیازها حاصل خواهد شد، به نام خود تمام کند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی