[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۰
  • دوره جدید

امانت کتاب در واحدهای سیار فارس ۶ برابر کتابخانه‌های ثابت است، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس گفت: در کتابخانه‌های ثابت مستقر در شهرها و روستاها تقریباً همه کتاب‌ها یک بار امانت می‌روند، اما در کتابخانه‌های سیار این رقم ۶ برابر است؛ یعنی هر کتاب در سال حداقل ۶ بار امانت می‌رود و این نشان می‌دهد باید به کتابخانه‌های سیار به طور جدی توجه شود.
روح‌الله منوچهری دیروز چهارشنبه در نشست انجمن‌های کتابخانه‌های عمومی شهرستان جهرم افزود: طرحی برای ارائه خدمات کتابخانه‌ای به روستاها و مناطق محروم استان فارس با همکاری انجمن خیرین کتابخانه‌ساز استان در حال پیگیری است که در صورت تحقق این طرح، تحولی شگرف در حوزه ارائه خدمات کتابخانه‌ای به مناطق روستایی در فارس رقم می‌خورد.
وی با بیان اینکه ۵۰ کتابخانه عمومی استان در مناطق روستایی است، تصریح کرد: ۲۶ درصد مردم استان فارس از جامعه روستایی هستند و بیشترین درصد جمعیت عشایر کشور متعلق به فارس است که از کتاب‌خوانی محروم‌اند.
وی اظهار کرد: تا پیش از کرونا در استان فارس، ۱۶۰هزار نفر عضو فعال کتابخانه‌ها بودند و ماهانه ۲۱۵هزار جلد کتاب امانت می‌رفت که البته با توجه به شاخص‌های متعدد تا رسیدن به افق ۱۴۰۰ هنوز تفاوت بود، اما کرونا همه این وضعیت را تحت تأثیر قرار داد.
به گفته وی در سال جاری حدود یک‌میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان کتاب برای استان فارس خریده شده است.
وی ابراز کرد: کتابخانه عمومی میرزانصیر جهرم ۵۰ساله است و خوب است برنامه تجلیل از نیم‌قرن خدمات کتابخانه میرزانصیر جهرمی برگزار شود و در آن از بنیان گذاران این کتابخانه اگر در قید حیات هستند تقدیر شود و اگر فوت کرده‌اند ذکر خیری از خدمات آنان شود.
رئیس دبیرخانه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان فارس گفت: با توجه به انتخاب چندساله روستای علویه و موسویه جهرم به عنوان کتابخانه‌های نمونه روستایی کشور، جهرم در کشور بیش از هر چیزی به امور فرهنگی در کشور شناخته شده تا لیمو و مرکبات و ضرورت دارد با توجه به کتاب‌خوانی مردم این شهرستان، این امر تقویت شود.
وی ابراز کرد: تهیه کتاب برای کتابخانه‌های عمومی بر عهده اداره کل کتاب است که ماهانه کتاب‌ها را تهیه می‌کند و بر اساس درجات کتابخانه‌ها در اختیار آنها قرار می‌دهد.
وی افزود: سهم جهرم از میانگین کل این کتاب‌ها نسبت به استان فارس پایین‌تر بوده است و درصدد هستیم این منابع را از طریق طرح مهیا تأمین کنیم. وی در خصوص به‌روزکردن کتاب‌های کتابخانه‌ها ادامه داد: بیشترین کتاب‌هایی که اداره کل کتاب تهیه می‌کند بر اساس بیشترین امانت کتاب‌های ادبیات و روان شناسی و کودک بوده است که کتاب‌های کودک توسط نویسندگان حوزه کتاب کودک و کتاب فروشان و دو نفر از کتابداران لیست آنها تهیه می‌شود و کتاب‌های ادبیات به انتخاب کتابداران بر اساس کتاب‌های بیشتر سفارش‌ داده ‌شده بوده است. وی بیان کرد: تاکنون حدود ۳۶۹میلیون تومان از طریق تجهیزات، تعمیرات و... به کتابخانه‌های عمومی شهرستان جهرم کمک شده است و خوشحالیم که در هر بار حضور در جهرم شاهد رفع نیازهای سابق هستیم؛ هرچند نیازهای جدیدی ایجاد شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی