[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۸
  • دوره جدید

کافئین زیاد احتمال ابتلا به بیماری «آب سیاه» را افزایش می‌دهد، روزنامه شیراز نوین

حقیق جدید نشان می‌دهد مصرف بیش از حد قهوه در افرادی که از لحاظ ژنتیکی در معرض ریسک بالای ابتلا به بیماری چشمی‌گلوکوم هستند به شکل قابل توجهی ابتلا به این بیماری را در آن‌ها افزایش می‌دهد.
به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسن نت، در این مطالعه بیش از ۱۲۰ هزار انگلیسی در رده سنی ۳۹ تا ۷۳ سال، اطلاعاتی در مورد مصرف کافئین و بینایی خود ارائه دادند، از جمله اینکه آیا آن‌ها به گلوکوم مبتلا هستند یا سابقه خانوادگی این بیماری را دارند.
پس از سه سال، محققان چشم شرکت کنندگان، از جمله فشار داخل چشم (IOP) را معاینه و بررسی کردند. افزایش IOP یک عامل پرخطر ابتلا به گلوکوم است.
یافته‌ها نشان داد مصرف زیاد کافئین با افزایش خطر کلی IOP یا گلوکوم همراه نبود، اما در شرکت کنندگان دارای بیشترین استعداد ژنتیکی ابتلا به IOP، مصرف بیشتر کافئین با IOP بالاتر و میزان گلوکوم بالاتر همراه بود.
محققان پی بردند افرادی که کافئین زیاد، یعنی چهار فنجان قهوه در روز، مصرف می‌کردند دارای IOP بالاتر بودند.
به گفته محققان، در افرادی که بالاترین میزان خطر ابتلا به گلوکوم از لحاظ ژنتیکی وجود دارد و بیش از تقریباً سه فنجان قهوه در روز مصرف می‌کنند، میزان گلوکوم ۳.۹ برابر بیشتر از کسانی است که کافئین کم مصرف می‌کنند و در گروه کم خطر ریسک ژنتیکی قرار دارند.
دکتر «لوئیز پاسکال»، سرپرست تیم تحقیق از بیمارستان مونت سینای نیویورک، در این باره می‌گوید: «در این مطالعه ما دریافتیم که رابطه نامطلوبی بین مصرف زیاد کافئین و گلوکوم فقط در بین افرادی که با بالاترین ریسک ژنتیکی افزایش فشار چشم مواجه هستند مشهود است.»
محققان تأکید می‌کنند افرادی که سابقه خانوادگی ابتلا به گلوکوم دارند باید مصرف کافئین را محدود کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی