[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

بهبود کیفیت لوله‌های آب‌رسانی ایرانی با استفاده از نانوذرات، روزنامه شیراز نوین

یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید لوله‌های آب‌رسانی با فناوری نانو شد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یک شرکت دانش بنیان جهت بهبود مقاومت به کرنش خزشی در لوله‌های پلی‌اتیلنی (PE-۸۰)، اقدام به تولید لوله آب‌رسانی حاوی نانو ذرات کرده است.
پلی‌اتیلن یکی از پرکاربردترین پلیمرها است که به‌دلیل مزایای متعددی از جمله قابل دسترس بودن، فرایندپذیری راحت، مقاومت شیمیایی آلی، خواص مکانیکی و فیزیکی مطلوب، قیمت مناسب، قابلیت کاربرد در زمینه‌های مختلف و … سهم زیادی را در صنایع پلاستیکی به خود اختصاص داده‌ است.
در کنار تمام مزیت‌های ذکر شده مقاومت خزشی کم، یکی از معایب این پلیمر است. خزش تغییر شکل وابسته به زمان است که به‌عنوان نقص در رفتار بلند مدت مواد پلیمری به حساب می‌آید.
در بحث خزش زمانی که پلیمرها تحت بار ثابتی کمتر از استحکام نهایی ماده قرار می‌گیرند، یک تغییر شکل آنی در پلیمرها ایجاد شده و از حالت کلاف خارج می‌شوند؛ با ادامه یافتن اعمال بار و هر چه میزان زمان اعمال بار طولانی شود یک نوع تغییر شکل دائمی در ماده ایجاد می‌شود.
یکی از مؤثرترین روش‌های بهبود خواص پلی‌اتیلن استفاده از فناوری نانو است، لذا به منظور حل مشکل خزش در لوله‌های پلی‌اتیلن، شرکت لوله گستر خادمی با اضافه کردن نانوذرات و توزیع یکنواخت آن‌ها در بستر پلیمری، منجر به بهبود مقاومت و افزایش خزش بلند مدت در لوله‌ها شده است.
از این لوله‌ها می‌توان در شبکه‌های آبرسانی، فاضلاب شهری و روستایی، شبکه‌های آبیاری تحت فشار، سیستم‌های اطفای حریق و آتش نشانی، محافظ کابل‌های برق، مخابراتی و فیبر نوری، سامانه‌های انتقال مایعات و فاضلاب صنعتی، شبکه‌های زه‌کشی ساختمان‌ها، سیستم و سامانه آبیاری متحرک و تحرک‌پذیر و سیستم‌های تهویه استفاده کرد.
«مقاومت بالا در برابر فشار، ضربه، ساییدگی، خوردگی شیمیایی و پوسیدگی»، «مقاومت زیاد در برابر گرما و سرما (از ۸۰ درجه الی ۲۰- درجه سانتی گراد)»، «مقاومت در برابر نور خورشید و اشعه مادون قرمز و ماوراء بنفش»، «مقاومت عالی در برابر ارتعاشات ناشی از زمین لرزه»، «عدم بیماری‌زایی به علت خصوصیات شیمیایی ویژه»، «مقاوم در برابر زنگ‌زدگی»، «طول عمر زیاد» و «عدم نیاز به رنگ و پوشش» از ویژگی‌های این لوله‌ها به شمار می‌روند.
در همین راستا یک شرکت دانش بنیان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن و پلی وینیل کلراید در سطح منطقه توانست با فناوری نانو این محصول را تولید کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی