[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۹
  • دوره جدید

ریل‌گذاری برای آینده درخشان شیراز، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
عضو شورای ائتلاف مردمی شورای متخصصین انقلابی (شما) گفت: انتخابات شوراها در 28 خردادماه برای شهر شیراز از جایگاه ویژه ای برخوردار است و می‌تواند پایه گذار توسعه و رشد این کلان شهر باشد.محمود صفایی در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه شوراها آینده شهرها را ریل گذاری می‌کنند و انتخاب افراد متخصص، باتجربه و دلسوز می‌تواند وضعیت شهر را در مسیر مطلوبی قرار دهد، اظهار داشت: رسالت اصلی شورا سیاست گذاری برای توسعه آینده شهر است. شوراها نسبت به شهرداری‌ها نقش نظارتی دارند و اعضای پارلمان شهری باید بر 350 وظایفی که بر عهده شهرداری است، آگاهی داشته باشند تا بتوانند نظارت جامعی را بر آن معطوف دارند.
 پیشرفت در پرتو مطالبه‌گری شورا
وی با اشاره به این موضوع که شورا وظیفه هماهنگ کننده ای را در میان دستگاه‌های مختلف شهری بر عهده دارد اما این موضوع تا به حال به دلیل عدم اشراف برخی از اعضای شورا کمتر اتفاق افتاده است، خاطرنشان کرد: شورایی که در محدوده وظایف قانونی خود مطالبه گر باشد، می‌تواند در روند پیشرفت شهر جهش ایجاد کند. معاون پیشین شهرسازی و معماری شهرداری شیراز در بخش دیگری از سخنانش بیان داشت: شورا جایگاه پرداختن به دعواهای حزبی و جناحی نیست؛ چون نه تنها منفعتی برای شهروندان ندارد، بلکه دود آن به چشم شهر و شهروندان هم خواهد رفت. همچنین دخالت اعضای شورا در انتصابات شهرداری‌ها و روند اجرایی پروژه‌ها امری ناصواب است که مشکلات زیادی را گریبان گیر شهر و شهروندان می‌کند.
صفایی در ادامه اظهار داشت: بافت تاریخی و حرم مطهر شاهچراغ(ع) نگین کلان شهر شیراز است که در حدود 600 هکتار وسعت دارد. همچنین آثار ثبتی تاریخی در شیراز از بسیاری از استان‌ها بیشتر است و باغ‌های قصردشت نیز بر ظرفیت‌های شهر راز می‌افزاید. در نظر داشته باشیم بسیاری از استان‌ها از جمیع این شاخصه‌ها محروم اند اما با همدلی، تخصص و هم افزایی از امکانات و ظرفیت‌های محدودی که در اختیار دارند به شکل مطلوبی بهره برداری کرده و توانسته اند به عنوان یکی از قطب‌های بزرگ گردشگری ایران مطرح شوند.
 فرش قرمز برای سرمایه‌گذاران
وی با ارائه راهکاری در این زمینه اظهار داشت: باید از سرمایه گذاران در بافت تاریخی دعوت به همکاری کرد و تسهیلاتی از سوی شهرداری و سایر دستگاه‌های خدمات رسان برای ایجاد تحولات گسترده انجام شود. در نظر داشته باشیم بافت تاریخی شیراز می‌تواند چهره شهر را متحول سازد. در گذشته تلاش‌هایی شد که بافت تاریخی شیراز را به طور کامل تخریب کرده و به جای آن آپارتمان سازی کنند. اما با تلاش‌هایی که انجام دادیم، از این امر جلوگیری کردیم. این مقام عالی شهرساز در بخش دیگری از سخنانش گفت: شیراز بالغ بر 1800 هکتار بافت فرسوده و ناایمن دارد که با بروز یک زلزله قوی به فاجعه‌های بزرگی می‌انجامد. در دوره قبلی که در شهرداری شیراز حضور داشتیم، گزینه‌های مختلفی را برای شهروندان و ساکنان شریف این مناطق در نظر گرفتیم تا با برخورداری از تسهیلات ویژه به مرمت همت گمارند.
صفایی با بیان اینکه بافت‌های فرسوده و تاریخی شیراز همچنان به حمایت‌های بیشتری نیاز دارند تا روند پیشبرد امور تسریع شود، افزود: در برخی محدوده‌ها شهرداری تا صددرصد تخفیف عوارضی می‌دهد و این در حالی است که دولت برای بهای انشعابات آب و برق و گاز و تلفن تخفیفی برای این مناطق کم برخوردار در نظر نگرفته است.
وی درباره اقدامات انجام شده در این حوزه گفت: بافت فرسوده شیراز دارای تقسیم بندی‌های ویژه ای است. در پهنه A که مناطق ابیوردی و چوگیا را شامل می‌شود، با استقبال مردم به دلیل مرغوبیت مناطق روبه‌رو هستیم و از نظر اقتصادی توجیه دارد. اما در پهنه C با استقبال سرمایه گذاران و مردم روبه‌رو نبوده و شاهد نوسازی‌های چندانی نیستیم. به همین دلیل شورا و شهرداری باید به این مناطق به صورت جدی ورود کند و با ایجاد فضاهای خدماتی، خانه‌ها و سرای محلات، ایجاد کلانتری، ساختار‌های ورزشی و زیرساخت‌هایی از این دست محل زندگی شهروندان این مناطق را بهسازی نماید.
 تلاش برای پاسداشت باغ‌های شیراز
شورای ائتلاف مردمی شورای متخصصین انقلابی (شما) در بخش دیگری از سخنانش افزود: باغ‌های قصردشت پتاسیل عظیمی برای شهر است که آب و هوای شهر را تلطیف کرده و می‌تواند در حوزه گردشگری نیز بر ظرفیت‌های شیراز اضافه کند. شهرداری شیراز تابه‌حال در حدود 300 هکتار از این باغ‌ها را تملک کرده و بخشی را در اختیار مردم قرار داده است. اما تملک این باغ‌ها با رویه موجود سال‌ها و دهه‌ها به طول می‌انجامد؛ به همین دلیل نیازمند تغییر رویکرد در این زمینه هستیم و باید شرایطی فراهم شود تا مردم و باغداران از این ثروت‌های گرانمایه شهر بهره مند گردند.
معاون پیشین شهرسازی و معماری شهرداری شیراز با بیان اینکه شهر شیراز در عرصه توریسم سلامت هم از پتانسیل‌های ارزنده ای برخوردار است و از دیرباز برند پزشکی بوده است، اظهار داشت: بخش‌های حاشیه نشین شیراز از کمترین امکانات رفاهی محروم هستند و با توجه به جایگاه مهاجر پذیری آنها باید در کانون توجه مدیران قرار گیرند.
 فرصتی برای نقد و تخریب نیست
صفایی در پایان با اشاره به اینکه در صورت تأیید و انتخاب شهروندان در شورای جدید فرصتی برای تخریب و نقد گذشتگان وجود ندارد و نگاه این ائتلاف رو به جلو است، بیان کرد: شورا در زمینه اقتصاد شهری وظیفه ریل گذاری را بر عهده دارد. شاید در شرایط حاضر کسی به این پدیده به عنوان یک معضل نگاه نکند و مسائلی نظیر نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و آسفالت را در اولویت بداند. اما شورا باید با نگاهی آینده نگر با چنین مسائلی روبه‌رو شده و ریل گذاری‌های لازم را در دستور کار قرار دهد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی