[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۳
  • دوره جدید

باید جلوی هرز رفتن این همه استعداد را بگیریم، روزنامه شیراز نوین

  میثم محجوبی - شیرازنوین
حدود یک سال است که کاووس عباسی از رأس هیئت فوتبال شیراز کنار رفته و محمدرضا حسینی جایگزین او شده است. حسینی ابتدا به عنوان سرپرست و از زمستان 99 به عنوان رئیس هیئت مشغول به کار است. وی پیشتر در رده‌های پایه تیم فجرشهیدسپاسی به عنوان مربی و در تیم‌های برق جدید و قشقایی شیراز به عنوان سرپرست مشغول به کار بود.
او در گفت‌وگو با شیراز نوین از استعدادهای فراوان فوتبال شیراز می‌گوید که به دلیل مدیریت غلط، هر ساله هدر می‌روند و آینده‌ای برای آن‌ها در این شهر وجود ندارد.
 تلاش کردیم آسیب کمتری به مدارس فوتبال برسد
به مدارس فوتبال این مجوز را داده‌ایم که از ابتدای تیرماه کارشان را آغاز کنند. در اواخر سال گذشته پس از تقریباً یک سال تعطیلی مسابقات فوتبال پایه، تصمیم گرفتیم فقط در راستای اینکه بازیکنان بیایند و بازی کنند و باشگاه‌ها هم وضعیت اقتصادی‌شان را سر و سامانی دهند، مسابقات را راه‌اندازی کردیم و تقریباً 70-80 درصد به اهدافمان هم رسیدیم و این چرخه مالی آغاز شد. در اوایل سال جاری به دلیل شیوع گسترده کرونا، دوباره مسابقات تعطیل شد ولی حالا چند هفته‌ای است که دوباره کار را شروع کرده‌ایم. تیم‌ها هم در شرایط بحرانی و استرس بودند و ما برای کاهش نگرانی آن‌ها گفتیم امسال تیمی سقوط نمی‌کند. حتی به برخی تیم‌ها که آمادگی حضور در مسابقات را نداشتند گفتیم امتیازتان محفوظ است. تمام سعی ما بر این بود که بتوانیم از آسیب رسیدن به باشگاه‌ها و مدارس فوتبال جلوگیری کنیم و امیدوارم در این راه موفق بوده باشیم.
 با این‌ همه استعداد چه باید بکنیم؟
با اینکه فوتبال شیراز و فارس، حال و روز خوبی ندارد ولی آن قدر استعداد در این شهر است که با کمی مدیریت صحیح، می‌توانند شیراز را به قطب فوتبال کشور تبدیل کنند. همین حالا تیمی مثل ایمان سبز در رده سنی جوانان به عنوان سوم کشور دست یافته، جایی که تیم‌هایی مثل سپاهان، ذوب آهن و تراکتور حضور دارند. یا در رده سنی زیر 15 سال تیم خلیج فارس قهرمان ایران شده. در سایر رده‌های سنی هم موفقیت‌های زیادی داشته‌ایم و می‌بینیم چقدر پتانسیل داریم. با وجود اینکه برنامه‌ریزی چندانی هم برایشان انجام نداده‌ایم ولی آن‌ها می‌روند فولاد خوزستان و سپاهان را شکست می‌دهند، باشگاه‌هایی که بزرگ‌ترین آکادمی‌های ایران محسوب می‌شوند. مشکل اصلی ما در شیراز این است که نمی‌دانیم با این همه خروجی چه کنیم! یعنی بازیکنی که در رده‌های پایه رشد می‌کند، وقتی به سن بزرگسالان می‌رسد کجا باید برود؟ بازیکنان پشت این درب می‌مانند. آن‌هایی که توان مالی دارند راهی شهرهای دیگر می‌شوند و آن‌هایی که توان مالی ندارند، هرز می‌روند. یعنی این مثل رودخانه‌ای است که نمی‌توانیم هدایتش کنیم و در نطفه خفه می‌شود.
 باشگاه‌ها ریسک استفاده از بازیکنان جوان را نمی‌پذیرند
طبق پژوهشی که در چندماه اخیر داشته‌ام، به این نتیجه رسیده‌ام که در سطح شیراز و استان مربیان دلسوزی مشغول کار هستند ولی نمی‌توانیم خروجی مناسبی از آن‌ها بگیریم. یک سری مشکلاتی سد راه ماست. مشکل اینجا است که دو تیم لیگ یکی ما هر سال دغدغه این را دارند که به لیگ برتر برسند و یا نیفتند، بنابراین ریسک استفاده از بازیکنان جوان را نمی‌پذیرند. آن‌ها هم توجیه‌هایی برای خودشان دارند و برنامه‌ریزی‌هایی. اما ببینید یک زمانی از تیم‌های پایه فجرشهیدسپاسی چقدر بازیکن بیرون می‌آمد. آقای جعفری خیلی به تیم‌های پایه اهمیت می‌داد ولی حالا شاهد چنین رویکردی نیستیم. البته باشگاه‌ها هم شاید تقصیر چندانی نداشته باشند. آن‌ها هم باید یک سری هزینه‌ها را در بیاورند تا چرخشان بچرخد؛ مجبورند. 
تا زمانی که به فوتبال پایه در این شهر توجه ویژه‌ای نکنیم، به جایی نمی‌رسیم. باشگاه‌ها، استعدادیابی و برنامه‌ریزی درستی ندارند. سرهنگ جعفری از رشد بازیکنان پایه، کسب درآمد هم می‌کرد. ولی الآن در چند فصل اخیر، چند بازیکن از تیم‌های پایه به سطح اول رسیده‌اند؟ اگر بروید سر تمرین تیم‌های پایه می‌بینید همه‌اش میوه خوب است، اما خروجی نهایی آن‌قدر کم است که به چشم نمی‌آید.
 نظارت بر مدارس فوتبال بیشتر خواهد شد
حدود 70مدرسه فوتبال در شیراز ثبت شده که واقعاً آمار بالایی است. این باعث می‌شود که نظارت ما بر این مدارس هم سخت شود. ما یک سری ناظر برای تخلفات داریم ولی تا این نظارت‌ها به صورت صد درصدی انجام نشود، از سوی باشگاه‌ها سهل انگاری می‌شود. امسال برای تخلفات مالی جریمه هم در نظر گرفته‌ایم و حتی به عنوان مثال عدم حضور پزشکیار 100 هزار تومان جریمه در پی خواهد داشت.
 تدوین سند راهبردی
ما تا یک سند راهبردی برای فوتبال نداشته باشیم، این استعدادهایمان هرز می‌روند. این هم وظیفه هیئت فوتبال است که کارشناسان، اساتید دانشگاه و حتی آموزش پرورش را وارد گود کند. فوتبال کار یک نفر نیست و برای یک نفر هم نیست. فوتبال برای یک جامعه است و هر کسی باید یک گوشه کار را بگیرد. اگر قرار است فوتبال شهر شیراز و استان فارس پیشرفت کند، باید سند راهبردی برای آن تدوین شود. آموزش و پرورش و دانشگاه باید وارد کار شوند. تمام دست‌اندرکاران باید بیایند و مشخص کنند که فوتبال شیراز در 5 سال دیگر، باید در چه نقطه‌ای قرار گرفته باشد. اگر من سه سال دیگر نتوانستم به نقطه مورد نظر برسم، یعنی درست کار نکرده‌ام و باید کنار بروم. پس گام اول این است که بدانیم هدفمان چیست.
 درآمد هیئت فوتبال باید صرف پشتوانه‌سازی شود
این کار درستی نیست که هیئت بیاید درآمدش را به باشگاه‌های لیگی کمک کند. مثلاً اگر هیئت شیراز 200 میلیون از فوتبال پایه درآمد دارد، اگر بیاید 50 میلیونش را به تیم‌های لیگی کمک کند، این ظلم است، ظلمی که در سالیان گذشته شاید رخ داده باشد. 
بهتر است درآمدهای هیئت صرف رشد فوتبال پایه شود. با همان 50 میلیون تومان ما می‌توانیم داوران زیادی را تربیت کنیم. الآن داوران خوبی در لیگ برتر داریم اما باید برای پشتوانه‌سازی این‌ها از همین الآن به فکر باشیم. باید اصولی رشد کنند. همه زحمت می‌کشند اما این زحمات اگر نرود در یک چارچوب و قالب مشخص و با علم گرایی تلفیق نشود، دوباره شکست می‌خوریم. ما باید تجربه و علم و تلاش را با یکدیگر همراه کنیم تا بتوانیم در آینده نزدیک به سطح خوبی در فوتبال کشور برسیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی