[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۵
  • دوره جدید

صادرات‌محور باشیم، روزنامه شیراز نوین

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: ‌یکی از برنامه‌های این وزارتخانه با هدف کاستن از مشکلات کشاورزان، تولید محصولات ارگانیک صادرات محور است.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی فارس،‌ محمدمهدی برومندی افزود: تولید نهال سالم، گواهی شده و عاری از ویروس از دیگر برنامه‌های این وزارتخانه است.
وی ادامه داد: برای ایجاد ۳۷ باغ مادری در کشور آگهی عمومی منتشر شده است تا با مشارکت بخش خصوصی و عمومی مسئله نهال در کشور حل شود و یک مورد نیز باغ انجیر است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه انجیر استهبان یک محصول بسیار مهم، استراتژیک، ارزآور و اشتغال زاست، افزود: علاوه بر حفظ منابع موجود باید در توسعه آن اهتمام جدی داشته باشیم.
برومندی با بیان اینکه تهدیدات جدی برای انجیر در استهبان وجود دارد، گفت: باید با استفاده از آخرین راهکارهای علمی به منظور حفظ و احیای باغ‌های انجیر اقدام کرد که در این زمینه اقدامات خوبی در مراکز تحقیقاتی انجام شده است.
این مقام مسئول استفاده از سایبان را یک روش موفق به منظور جلوگیری از تنش‌های محیطی و خسارت آفات دانست و گفت: توسعه سایبان نیازمند یک عزم جدی، حمایت همه جانبه و در واقع یک ساز و کار مناسب است. به گفته برومندی، اعتبارات بخش باغبانی کشور در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ در مقایسه با سال گذشته بیش از ۲۵۰ درصد رشد داشته و این رشد بسیار چشمگیر است که با افزایش این اعتبارات برنامه‌های بهتری برای توسعه باغبانی کشور و استان فارس به عنوان استان پیشرو در این زمینه خواهیم داشت و در برنامه جدید یارانه، محصول استراتژیکی مانند انجیر مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرد.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در بودجه سال جاری هشت‌هزارمیلیارد تومان یارانه تسهیلات کشاورزی دیده شده است که در قالب تسهیلات ارزان قیمت برای توسعه بخش کشاورزی از جمله ایجاد سایبان استفاده می‌شود.
برومندی با بیان اینکه استان فارس در شمار استان‌های گرفتار خشک‌سالی قرار دارد، اظهار کرد: انتظار داریم که با مساعدت وزارت کشور و مدیریت بحران استانداری در زمینه اقتصادی به باغداران خسارت دیده از خشک‌سالی کمک شود تا علاوه بر حفظ تولید به توسعه پایدار به خصوص در زمینه محصول بسیار مهم و استراتژیک انجیر دست یابیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس نیز گفت: انجیر یک برند ملی است که نه تنها شریان حیاتی یک جامعه اقتصادی را به خوبی مدیریت می‌کند، بلکه در دنیا برای ما ارزش افزوده دارد.
احمد طمراسی ابراز کرد: جای صندوق تخصصی حمایت از توسعه سرمایه گذاری انجیر خالی است و این مقوله باید به جد دنبال شود.
وی با اشاره به ضرورت راه اندازی پروژه نگهداری، احیا و توسعه انجیرستان‌ها افزود: این موضوع با همکاری فرمانداری و مساعدت وزارت جهاد کشاورزی اجرایی می‌شود. علاوه بر این صندوق بیمه کشاورزی ایران نیز از این قبیل پروژه‌ها استقبال می‌کند.
طمراسی با بیان ضرورت نگاه شناسنامه ای به انجیر، ابراز کرد: یک طرح ملی، ردیف اعتباری ملی و رفتار ملی باید برای این موضوع باید داشته باشیم. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به اینکه در بخش باغبانی و سایر بخش‌ها پدیده ای به نام خشک‌سالی در قالب حادثه غیرمترقبه مفهوم ندارد و برای ما ترسالی غیرمترقبه است، گفت: به منظور مدیریت خشک‌سالی باید اقدامات بنیادین صورت گیرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی