[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۸
  • دوره جدید

دوز دوم ایرانی است ، روزنامه شیراز نوین

 محمد شبیری- گروه خبر 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز به دنبال متوقف شدن موقتی طرح کشوری واکسیناسیون در استان فارس گفت: پیش بینی می‌شود دوز دوم واکسن سینوفارم و بهارات هندی را واکسن برکت تزریق کنیم که بر اساس تحقیقات این موضوع علمی و بدون عارضه می‌باشد.
دکتر عبدالرسول همتی در گفت وگو با خبرنگار شیرازنوین، با اعلام اینکه از ابتدای آغاز واکسیناسیون در فارس، 377هزار دوز واکسن از سوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در فارس تزریق شده است، اظهار داشت: به دلیل عدم تعهدات شرکت‌های خارجی در توزیع محموله‌های واکسن، موقتاً تزریق واکسن در شیراز متوقف شده است و بر اساس تحقیقات علمی پیش بینی می‌شود برای واکسن سینوفارم و بهارات هندی به دلیل شبیه بودن فناوری تولید آن با واکسن ایرانی، واکسن برکت به دوز دومی‌ها تزریق شود.
وی یادآور شد: بر اساس گزارشات ثبت شده، خوشبختانه در استان فارس بر اثر تزریق انواع واکسن‌ها فوتی گزارش نشده است که بر همین اساس 285هزار واکسن در دوز اول و 58هزار واکسن در دوز دوم تزریق شد که مجموعاً 377هزار واکسن از سوی این دانشگاه به گروهای مختلف سنی تزریق شده است.
به عقیده این مقام مسئول در ستاد استانی کرونا، هم اکنون تزریق واکسن برکت برای 2500 داوطلب در شیراز در حال تزریق است که از 19 تا 24 خردادماه ادامه دارد. همتی ادامه داد: پیش بینی می‌شود توزیع این نوع واکسن تا اواخر خرداد امسال در کشور انجام شود. معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به برخی نگرانی‌ها در جامعه برای توقف موقتی تزریق دوز دوم واکسن گفت: بر اساس تحقیقات کمیته علمی تزریق دوز دوم با وقفه 90روزه مشکلی برای افراد ایجاد نخواهد کرد؛ زیرا تزریق دوز دوم صرفاً به منظور ایمن سازی بیشتر است. این در حالی است که دوز اول می‌تواند ایمن سازی کامل را برای بدن ایجاد کند. وی اعلام کرد: واکسیناسیون بالای 80ساله‌ها در استان کامل انجام شده و انتظار می‌رود تنها کمتر از 20 درصد این جمعیت مراجعه نداشته باشند؛ زیرا در امر واکسیناسیون تزریق اختیاری است. این عضو ستاد استانی کرونا در فارس تأکید کرد: تزریق واکسن دوز اول با ثبت نام در سامانه در حال انجام است و برای افرادی انجام می‌شود که فراخوان شده باشند و این فراخوان تا پایان جمعیت هدف 18 تا بالای 85 سال ادامه دارد.
همتی شیوع موج پنجم کرونا در استان را از استان‌های جنوبی اعلام کرد و گفت: پیش بینی می‌شود هنوز موج چهارم به اتمام نرسیده، موج پنجم کرونا در راه باشد که ضرورت دارد با توجه به تجمعات دسته جمعی در بحث تبلیغات کاندیداها این نگرانی وجود داشته باشد.
وی ادامه داد: علی رغم اینکه تیم‌های تخصصی برای جلوگیری از شیوع کرونای جهش یافته در استان‌های جنوبی اعزام کردیم تا بتوانیم از شیوع کرونای آفریقایی جلوگیری کنیم، تاکنون 13 مورد در استان‌های جنوبی به دلیل هم مرز بودن با استان‌های هرمزگان بوشهر و عسلویه گزارش شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی