[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۳
  • دوره جدید

احتمال وجود حیات در قمر سیاراتی که خورشید ندارند، روزنامه شیراز نوین

در حالی‌ که بیشتر محققان بر روی سیاراتی شبیه به زمین حیات را جستجو می‌کنند اما ممکن است روزی حیات را در مکانی که تصور نمی‌کردیم بیابیم.
به گزارش ایسنا و به نقل از یونیورس تودی، جست‌وجوی حیات در سیارات فراخورشیدی رویکرد محافظه‌کارانه‌ای دارد و در این جست‌وجوها تمرکز بر روی سیاراتی شبیه به زمین است. این احتمال وجود دارد که حیات شکل‌های گوناگونی داشته باشد اما حقیقت این است که تنها گونه‌ای از حیات که ما می‌شناسیم حیاتی است که در زمین وجود دارد.
بنابراین بیشتر محققان بر روی گونه‌ای از حیات زمینی که بر پایه‌ کربن و نیازمند آب هستند تمرکز می‌کنند. اما این احتمال وجود دارد که حیات در مکان‌هایی شکل بگیرد که تصورش را نمی‌کنیم.
از آنجا که حیات زمینی به آب نیازمند است جست‌وجو برای حیات در سیارات فراخورشیدی بر آن دسته از سیاراتی تمرکز دارد که در کمربند حیات قرار دارند. کمربند حیات منطقه‌ قابل سکونت در کهکشان است. این سیارات در فاصله‌ای نه چندان دور و نه چندان نزدیک به ستاره‌ها قرار دارند، بنابراین، این امکان وجود دارد که روی سطح آن‌ها آب پیدا شود. این منطقه در منظومه‌ شمسی ما مکانی بین مریخ و زهره است. اکثر سیارات فراخورشیدی واقع در این منطقه ابر زمین‌هایی هستند که به دور ستاره‌های کوتوله‌ قرمز می‌چرخند. ستاره‌های کوتوله قرمز ۷۵ درصد ستاره‌های کهکشان ما را شامل می‌شوند.یکی از کشفیات شگفت‌انگیز در مورد سیاره‌های فراخورشیدی این است که سیاراتی که اندازه‌ای شبیه به سیاره‌ مشتری دارند، معمولاً در مداری نزدیک به ستاره‌ خود می‌چرخند. این سیارات داغ قابل سکونت نیستند اما ممکن است قمرهایی داشته باشند که به اندازه‌ زمین گرم و مرطوب هستند.همچنین مشخص شد نیازی نیست که سیارات گازی نزدیک به ستاره خود قرار بگیرند تا بتوان در قمرهای آن‌ها آب مایع پیدا کرد. برای مثال قمر گانیمد(Ganymede) مشتری در زیر سطح یخی خود آب دارد و تصور می‌شود قمر اروپای مشتری بیشتر از زمین آب داشته باشد و حتی قمر کوچک زحل به نام انسلادوس(Enceledus) نیز آب مایع دارد. نکته‌ جالب توجه این است که وجود آب مایع در این قمرها ناشی از حرارت خورشید نیست بلکه ناشی از گرمای کشش گرانشی سیاره‌ای است که به دور آن می‌چرخند. اما سؤالی که مطرح می‌شود این است که اگر قمرهای سیاراتی مثل زحل و مشتری دارای آب هستند آیا قمر سیارات مشابه که به دور هیچ ستاره‌ای نمی‌چرخند نیز آب دارد؟
این سؤال در مقاله‌ای جدید در مجله‌ بین‌المللی نجوم مورد بررسی قرار گرفت. در این مقاله به نحوه‌ تشکیل قمرهای فراخورشیدی قابل سکونت پرداخته شده است و اینکه آیا این قمرها می‌توانند برای مدتی طولانی آب کافی برای تشکیل حیات داشته باشند یا خیر.
برای مثال محرک یک قمر که در یک منظومه‌ شمسی قرار دارد برای تکامل شیمیایی نور و حرارت ستاره‌ است. اما محرک قمر سیاره‌های سرگردان که به دور هیچ ستاره‌ای نمی‌چرخند می‌تواند تشعشعات کیهانی باشد. این‌ها باعث تشکیل جو قمر در طول زمان می‌شود.
محققان برای بررسی این تفاوت‌ها یک قمر به اندازه‌ زمین شبیه‌سازی کردند که به دور سیاره‌ای سرگردان به اندازه‌ مشتری می‌چرخد. آن‌ها دریافتند که این قمر می‌تواند در سطح خود آب داشته باشد. البته به میزان کمتری نسبت به زمین اما به اندازه‌ای که امکان تشکیل حیات در آن وجود داشته باشد.
اگر این قمرهای فراخورشیدی وجود داشته باشند ممکن است بتوانیم جو آن‌ها را مطالعه کنیم و ممکن است اولین سیاره‌ای که در آن شواهدی از حیات پیدا می‌شود یک سیاره‌ سرگردان باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی