[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۵
  • دوره جدید

کمک‌های اولیه ضروری کودکان، از ضربه تا شکستگی و خفگی، روزنامه شیراز نوین

اگر فرزند شما هنگام بازی کردن هر آسیبی ببیند شما باید کمک‌های اولیه مربوط به کودکان را بدانید تا از بروز آسیب‌های جدی و خطرناک برای فرزندتان جلوگیری کنید.
به گزارش نمناک، به عنوان والدین یک کودک، شاید ترسناک‌ترین نقشی که باید در بعضی مواقع انجام دهید؛ نقش تکنسین فوریت‌های پزشکی باشد، لحظه‌ای را تصور کنید که کودک خون دماغ می‌شود، مچ دست او متورم می‌شود، پس از لمس ظرفی داغ دست او می‌سوزد و فریاد می‌زند؛ به همین دلیل لازم است آمادگی‌های ‌این شرایط را داشته باشید زیرا سلامت خانواده درهر صورت مهم است.
در واقع نیازی نیست آموزش پزشکی ببینید بلکه مهم است بدانید چگونه شرایط جدی را بشناسید و در صورت لزوم به اورژانس مراجعه کنید.
کودکان عاشق بازی کردن و کنجکاوی هستند، در این میان ممکن است آسیب ببینند. وقتی کودکان آسیب می‌بینند مهم است که بدانید چه موقع به اورژانس مراجعه کنید یا با انجام یک‌سری کمک‌های اولیه او را نجات دهید. در ‌این قسمت از نمناک کمک‌های اولیه آسیب دیدگی کودکان ذکر شده است تا دفعه بعد در این چنین شرایطی آماده باشید.
1- آسیب دیدگی سر
علائم آسیب دیدگی سر که ممکن است نشانه‌ای از ضربه مغزی باشد، عبارتند از: احساس خستگی (حتی مختصر)، سردرد شدید، استفراغ، گیجی، خواب آلودگی یا ناتوانی در راه رفتن.
اولین کاری که باید انجام دهید آن است که کودک خود را بررسی کنید، اگر به نظر می‌رسد گردن درد، ضعف یا احساس گزگز در بازوها دارد او را بی‌حرکت نگه دارید و با اورژانس تماس بگیرید.
اگر کودک در یک ورزش به سرش ضربه وارد شده، باید بازی را متوقف کرده و بلافاصله به منظور پیشگیری از آسیب دیدگی بیشتر با 115 تماس بگیرید.
درصورت سر درد شدید یا حواس پرتی، احساس خواب آلودگی بیش از حد معمول، استفراغ مداوم یا انجام هر کاری که نگران کننده باشد، باید فوراً با پزشک تماس گرفته و از او کمک بخواهید.
هرگز به کودکی که از ناحیه سر آسیب دیده است ‌ایبوپروفن ندهید زیرا ‌این دارو ممکن است خون‌ریزی را افزایش داده و در صورت وجود خطر احتمالی چون آسیب مغزی (حتی بسیار خفیف) می‌تواند بسیار خطرناک باشد.
در صورت جزیی بودن ضربه یک بسته یخ یا یک کیسه نخود فرنگی منجمد را در یک حوله نازک بپیچید و آن را در ناحیه آسیب دیده نگه دارید تا تورم کاهش یابد. همچنین می‌توانید استامینوفن را برای درد پیشنهاد دهید. استراحت در واقع بخشی از درمان ضربه مغزی است و بیشتر کودکان خردسال حتی پس از آسیب دیدگی جزیی در سر نیز به آن احتیاج دارند.
2- واکنش شدید آلرژیک
در صورت واکنش آلرژیک پس از ظهور کهیر، ممکن است صورت یا لب‌های کودک متورم شود و یا سرفه کند و به سختی نفس بکشد. همچنین احساس سرگیجه، استفراغ یا اسهال نیز ممکن است.
در ‌این شرایط بهتر است در صورت در دسترس بودن؛ بلافاصله از یک داروی تزریقی اپی نفرین (EpiPen) استفاده کنید. حتی اگر بعد از تزریق نیز احساس بهتری داشت، باز هم او را به اورژانس منتقل کنید زیرا اثرات دارو به زودی از بین خواهد رفت. اگر کودک در صحبت کردن یا تنفس دچار مشکل است، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.
3- شکستگی و لب پریدگی دندان
علائم ‌این مشکل علاوه بر آسیب دیدگی دندان، قرمز شدن اطراف دهان نیز می‌باشد. در‌این شرایط بلافاصله با دندان پزشک تماس بگیرید مخصوصاً اگر دندان دائمی ‌باشد.
اگر نمی‌توانید به مطب دندان پزشکی مراجعه کنید فرزندتان را به اورژانس برسانید. لب پریدگی دندان با درگیری عصب همراه است. تا جایی که می‌توانید دندان لب پریده و شکسته را در جای خودش نگه دارید، درغیر ‌این صورت ممکن است نیاز به کشیدن باشد.
4- خون دماغ
خون دماغ شدن مصدومیتی است که به سختی می‌توان از آن گذشت. در ‌این شرایط از کودک خود بخواهید سرش را کمی ‌به سمت جلو متمایل کند و سپس دستمالی را محکم زیر استخوان بینی‌اش نگه دارید. استفاده از اسپری فنیل‌آفرین بینی نیز ممکن است مؤثر واقع شود.
این وضعیت را به مدت 10-15 دقیقه نگه دارید تا زمانی که خون‌ریزی متوقف شود. حدود یک ساعت یا پس از توقف خون‌ریزی و لخته شدن، می‌توانید کمی ‌وازلین را در قسمت داخلی سوراخ بینی بکشید تا رطوبت آن حفظ شود.
هرگز به کودک اجازه ندهید به عقب خم شود زیرا ممکن است خون به گلو و معده‌اش راه یافته و منجر به خفگی او شود. فرزند خود را برای تنفس از طریق بینی منع کنید زیرا حتی یک ضربه کوتاه و آرام نیز می‌تواند خون‌ریزی را مجدداً تحریک کند. هرگز سوراخ بینی کودک را از دستمال یا پارچه پر نکنید.
اگر خون‌ریزی در عرض 30 دقیقه متوقف نشد یا شک دارید بینی کودک شکسته است یا خیر، سریعاً به اورژانس مراجعه کنید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی