[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

کار را تمام کنید، روزنامه شیراز نوین

تیم ملی امروز با هدف کسب چهارمین برد متوالی‌اش در دور برگشت مرحله انتخابی جام جهانی به مصاف عراق خواهد رفت.
تیم ملی که با دو شکست متوالی در دور رفت مقابل بحرین و عراق، شرایط سختی برای صعود پیدا کرده بود، با نتایجی که در دور برگشت گرفته، این فرصت را دارد تا در صورت پیروزی در بازی مقابل عراق، به عنوان صدرنشین گروه C راهی مرحله نهایی انتخابی جام جهانی شود. ایران البته با مساوی هم تا حدود زیادی شانس صعود به مرحله بعدی را دارد اما اسکوچیچ و شاگردانش به چیزی جز پیروزی در بازی امشب فکر نمی‌کنند.
طلسم شکسته می‌شود؟ ایران در 10 سال گذشته موفق به شکست عراق در یک بازی رسمی نشده و امیدوار است بعد از شکست طلسم نبردن بحرین در خاک این کشور، امشب عراق را هم ببرد و دومین طلسم بزرگ را هم بشکند.
نتیجه بازی رفت: در دیداری که آبان سال 98 برگزار شد، عراق با نتیجه 1-2 تیم مارک ویلموتس را شکست داد.
نتیجه بازی قبلی: ایران در دیداری که نتیجه و امتیازش اهمیتی ندارد، 10 گل به کامبوج زد و عراق با یک گل هنگ‌کنگ را شکست داد.
وضعیت در گروه: ایران با 15 امتیاز تیم دوم گروه است و عراق 17 امتیازی در صدر گروه قرار دارد.
تیم داوری: ایلگیز تانتاشف، آندری تسپنکوف و دونگ هونگ کانگ
اسکوچیچ از زمان قبول هدایت تیم‌ ملی شش پیروزی پیاپی کسب کرده و حالا به خوان هفتم رسیده؛ به جایی که عراق، در سرنوشت‌سازترین بازی دوران کاری او انتظارش را می‌کشد. آیا مربی کروات خوان هفتم را هم پاس خواهد کرد؟
بعد از یک‌ سال ‌و نیم خانه‌نشینی به‌ خاطر ویروس کرونا حالا دراگان اسکوچیچ در حال لذت‌بردن از بزرگ‌ترین شغل عمرش است؛ سرمربیگری تیم‌ ملی ایران! بهمن‌ ماه ۹۸ که او به‌ طور ناگهانی به عنوان سرمربی تیم‌ ملی برگزیده شد، بسیاری نسبت به این انتخاب موضع گرفتند و هنوز هم نقدها ادامه دارد. واقعیت هم همین است که اسکوچیچ با سرمربیان خارجی قبلی تیم‌ ملی اختلاف سطح فاحشی دارد اما به هر حال او این روزها نتایج خوبی می‌گیرد و بدون تعارف اگر موفق به بالابردن تیم‌ ملی از این مرحله شود، حسابی به اعتبار کارنامه‌اش اضافه خواهد کرد. اسکوچیچ از زمان قبول هدایت تیم‌ ملی شش پیروزی پیاپی کسب کرده و حالا به خوان هفتم رسیده؛ به جایی که عراق، در سرنوشت‌سازترین بازی دوران کاری او انتظارش را می‌کشد. آیا مربی کروات خوان هفتم را هم پاس خواهد کرد؟
دراگان اسکوچیچ تا اینجا کارنامه صد درصد پیروزی روی نیمکت تیم‌ ملی به‌ جا گذاشته است. او ابتدا در سه مسابقه دوستانه موفق به شکست ازبکستان، بوسنی و سوریه شد و سپس در سه دیدار رسمی هنگ‌کنگ، بحرین و کامبوج را شکست داد. از این نظر در سی سال گذشته هیچ‌کدام از مربیان تیم‌ ملی در شش بازی نخست به اندازه اسکوچیچ امتیاز جمع نکرده‌اند. با این حال می‌دانیم که حساب مسابقات دوستانه جداست و حتی اگر تیم خوبی مثل بوسنی را هم ببرید، خیلی اتفاق مهمی رخ نداده است. دو بازی رسمی برابر هنگ‌کنگ و کامبوج هم شرایط مشابهی دارند و نباید خیلی روی آن‌ها حساب کرد اما پیروزی بر بحرین ارزش کلیدی داشت و یک پوئن بزرگ برای مربی کروات به شمار می‌آید. با همان پیروزی بخت‌های صعود ایران به مرحله بعدی زنده ماند و نیز حذف بحرین که با هزار مکافات میزبانی دور برگشت را گرفت، تقریباً قطعی شده است. نیازی به توضیح نیست که ما از حذف بحرین به اندازه صعود احتمالی خودمان لذت می‌بریم!
بدون کوچک‌ترین تردید یکی از بدترین انتخاب‌های تاریخ فوتبال ایران، عقد قرارداد با مارک ویلموتس بود؛ سرمربی بلژیکی که دو میلیون یورو دستمزد گرفت، به اندازه شش میلیون یوروی دیگر حکم دریافت غرامت از فدراسیون را در دست دارد و با دو باخت مفتضحانه برابر بحرین و عراق، تیم‌ ملی را در این دام بزرگ انداخت. قاعدتاً بازی‌های این مرحله نباید این قدر سخت می‌شد اما بدشانسی در قرعه‌کشی و بعد هم بی‌تعهدی ویلموتس، تیم ملی را تا آستانه حذف زودرس پیش برد و هنوز هم خطر به شدت تهدیدمان می‌کند. در چنین شرایطی اگر دراگان اسکوچیچ بتواند گره کار تیم‌ ملی را باز کند و ما را به مرحله بعد برساند، در حقیقت بخش فنی افتضاح ویلموتس را کاملاً جبران کرده است. بخش مالی داستان که متأسفانه تحمیل یک هزینه هنگفت به فوتبال کشور بود و احتمالاً از جیب مردم پرداخت خواهد شد که غیر قابل جبران است اما بازگشت به مسیر جام‌ جهانی لااقل جلوی ضرر بیشتر را می‌گیرد.
بازی امشب  با عراق اما فقط برای فوتبال ایران حیثیتی و سرنوشت‌ساز نیست، بلکه مهم‌ترین نقش را در کارنامه مربی کروات ایفا می‌کند. دراگان اسکوچیچ ۵۲ ساله در تمام دوران کارش صرفاً سرمربی تیم‌های متوسط بوده؛ از دو باشگاه کم‌نام و نشان در کرواسی و اسلوونی تا العربی کویت، النصر عربستان، ملوان و فولاد و نفت در لیگ برتر و حتی خونه‌به‌خونه بابل در دسته اول کشور! خیلی از کسانی که با اسکوچیچ کار کرده‌اند از علاقه او به کارش و نیز دانش فوتبالی این مربی تمجید می‌کنند اما واقعاً این که چنین آدمی با این کارنامه چطور سر از نیمکت تیم‌ ملی درآورده هنوز جزء عجایب روزگار است. با این همه دراگان می‌تواند با موفقیت در مسابقه با عراق کارنامه‌اش را زیر و رو کند. اگر تیم کشورمان به مرحله بعد نرسد، او به احتمال زیاد عزل خواهد شد و باز باید به یکی از همان تیم‌های معمولی برگردد اما صعود ایران مسلماً «سطح» شغلی اسکوچیچ را ارتقا خواهد داد. آیا مرد کروات، به سلامت از خوان هفتم عبور می‌کند؟»

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی