[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۲۹
  • دوره جدید

مدیركل استاندارد فارس: دریافت تأیید استاندارد مصرف انرژی توسط ۵ كارخانه بزرگ فارس، روزنامه شیراز نوین

ایسنا: مدیركل استاندارد استان فارس گفت: فروردین ماه امسال، 5 كارخانه بزرگ فعال در استان فارس تاییدیه استاندارد معیار مصرف انرژی را دریافت كردند. مرتضی رهنما، با تاكید براینكه استقبال صنایع از بحث تاییدیه معیار مصرف انرژی در استان فارس خوب بوده است، گفت: پنج كارخانه بزرگی كه امسال تاییدیه معیار مصرف انرژی را دریافت كرده‌اند، از صنایع لبنی استان به‌شمار می‌روند.
وی با بیان اینكه ابتدای امسال برای 28 واحد صنعتی تاییدیه‌های معیار مصرف انرژی صادر شده بود، گفت: این تاییدیه‌ها مربوط به سه‌ماهه آخر سال 95 بود و صنایع دریافت كننده نیز عمدتا صنایع مرتبط با سیمان بودند.
رهنما توضیح داد: استاندارد معیار مصرف انرژی به معنای كاهش هزینه‌های تولید و ارتقاء بهره‌وری و در نهایت كاهش قیمت تمام شده محصول نهایی است؛ این موضوع هر تولید كننده‌ای را ترغیب خواهد كرد.
وی با بیان اینكه میزان تولید محصول نسبت به معیار مصرف انرژی باید مثبت باشد، گفت: این نسبت نشان‌دهنده آن است كه كارخانه در حد استاندارد از انرژی برای تولید محصول استفاده می‌كند، اگر نسبت تولید و هزینه انرژی كمتر از عدد یك باشد، نشان دهنده مصرف بیش از حد انرژی و افزایش قیمت تمام شده محصول است.
رهنما گفت: راهكار این است كه مدیریت مصرف انرژی در هر واحد تولیدی متناسب با شرایط كارگاهی و تولید، با استفاده از نیروهای فنی همان واحد، تشكیل شده و با شركت‌های همكار استاندار قراردادی منعقد كرده و مسیر ترسیم شده را طی كنند.
مدیركل استاندارد فارس گفت: شركت‌های همكار استاندارد با استقرار در محل واحد تولیدی راهنمایی‌های مورد نظر را ارائه داده و آزمون‌ها را روی خط تولید انجام می‌دهند تا به نتیجه مطلوب دست پیدا كنند.
وی با بیان اینكه امروز بسیاری از واحدهای تولیدی با مشكل بدهی به شركت‌های گاز، برق، آب و ... دیگر تامین كنندگان انرژی، روبرو هستند، گفت: اگر مصرف انرژی در واحدهای تولیدی اصلاح شود، در كاهش بدهی‌ها و سرعت گرفتن روند تولید نیز تاثیرگذار خواهد بود.
رهنما تاكید كرد كه طبق قانون هر واحد تولیدی ملزوم به دریافت تاییدیه معیار مصرف انرژی است و اگر در این ارتباط اقدام لازم را انجام ندهد، با جرائمی از سوی وزارت نیرو و نفت مواجه خواهد شد.
مدیركل استاندار فارس تصریح كرد كه تائیدیه‌های استاندارد معیار مصرف انرژی برای واحدهای تولیدی در بخش‌های مختلف یكساله است و باید هر سال تمدید شود. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی