[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۵
  • دوره جدید

کمک‌های اولیه ضروری کودکان، از ضربه تا شکستگی و خفگی، روزنامه شیراز نوین

5- شکستگی استخوان
اگر استخوان پیچ بخورد یا از پوست بیرون بزند شکسته است، اما این اتفاق معمولاً واضح نیست. در چنین شرایطی پس از آسیب دیدگی؛ کودک در ناحیه آسیب دیده درد بسیاری دارد، آن قسمت متورم شده و احساس حواس پرتی می‌کند.
در چنین شرایطی اندام آسیب دیده را تا حد ممکن کم حرکت دهید، اگر استخوانش بیرون زده یا پیچ خورده و درد شدیدی دارد با اورژانس تماس بگیرید. در غیر این صورت برای مشاوره و ویزیت با پزشک خود تماس بگیرید.
برای آشنایی بیشتر با کمک‌های اولیه اورژانسی کودکان می‌توانید به مطلب « کمک‌های اولیه‌ای که والدین باید بدانند» مراجعه کنید.
6- آسیب دیدگی چشم
در این شرایط کودک احتمالاً درد بسیاری خواهد داشت و چشم‌هایش را مالش یا فشار می‌دهد که ممکن است قرمزشود یا به شدت اشک بریزد.
اگر صدمه آشکاری به چشم وارد شده است یا در تنفس مشکلی دارد و غش کرده است، با اورژانس تماس بگیرید. در صورت ضربه مستقیم به چشم یا تماس با یک جسم، او را مجبور به بازکردن چشمش نکنید.
در غیر این صورت تا می‌توانید چشم کودک را باز نگه دارید و محلول نمک، آب یا شیر را درون چشمش بریزید. در نهایت حتماً با پزشک تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید.
7- خفگی
کودک در این شرایط برای تنفس مشکل دارد و ممکن است گلویش را بگیرد و غش کند. اگر فرزندتان بتواند با اصوات ساده به شما پاسخ دهد؛ پس راه هوایی او باز است اما اگر نمی‌تواند پاسخی دهد سریعاً با اورژانس تماس بگیرید، سپس مانور‌هایملیخ را انجام دهید و دستان خود را به دور کمر کودک بپیچید، مشت کنید و انگشت شست خود را بالای شکم او قرار دهید (درست زیر قفسه سینه ).
اکنون مشت خود را با دست دیگر بگیرید و رانش‌های سریع و رو به بالا انجام دهید تا جایی که آنچه در گلوی کودک بوده خارج شود. در صورتی که علائم شدید خفگی را مشاهده کردید، او را بغل گرفته و به سمت عقب برگردانید و از کف دست خود برای تحریک ضربات محکم به تیغه‌های شانه‌اش استفاده کنید.
اگر کودک شما سرفه می‌کند اما می‌تواند صحبت کند، اجازه دهید سرفه کند.
اگر تنفس کودک دشوار است یا نمی‌تواند به طور عادی صحبت کند او را به اورژانس برسانید.
8- مسمومیت
علائم مسمومیت به سم وارد شده به بدن بستگی دارد. این علائم معمولاً شامل سوزش دهان، دشواری در تنفس، خواب آلودگی و استفراغ می‌شود. هر زمان که کودک ناگهان بیمار شود یا به طرز عجیبی رفتار کند احتمال مسمومیت وجود دارد.
اگر کودک در تنفس یا بیدار ماندن مشکل دارد؛ با شماره 115 تماس بگیرید. اگر بدانید کودک چه چیزی خورده یا بلعیده و مقدارش چقدر بوده، به تشخیص و درمان پزشک کمک خواهید کرد.
9- خون‌ریزی از زخم
علائم زخم و بریدگی هنگامی ‌جدی است که خون‌ریزی پس از چند دقیقه فشار آوردن نیز متوقف نشود. در این شرایط ابتدا زخم را با آب و صابون بشویید، روی آن پماد آنتی‌بیوتیک بمالید و باندپیچی کنید. اگر شاهد خون‌ریزی از بانداژ بودید، به مدت 15 دقیقه ناحیه آسیب دیده را به سمت بالای قلب گرفته و محکم فشار دهید تا خون‌ریزی متوقف شود.
هرگز زخم‌تان را با الکل، پراکسید هیدروژن یا بتادین تمیز نکنید. الکل باعث سوزش شده و پراکسید هیدروژن و بتادین می‌تواند به پوست آسیب برساند و از بهبود یافتن آن جلوگیری کند.
چنانچه زخم کودک‌تان بزرگ، شکاف‌دار یا خونی است سریعاً به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است بخیه زدن لازم باشد. اگر بافت عمیق پوست، رباط یا استخوان را مشاهده کردید به بخش فوریت‌های پزشکی بروید.
چنانچه نمی‌توانید خون‌ریزی را در مدت 15 دقیقه متوقف کنید یا فکر می‌کنید جسمی ‌خارجی در آن وجود دارد؛ به پزشک مراجعه کنید.
اگر بریدگی بیش از 24 ساعت باز بماند پزشک آن را بخیه نمی‌زند زیرا دراین صورت خطر ابتلا به عفونت بیشتر است. درعوض زخم را تمیز، شست‌وشو و باند پیچی می‌کنند. این یک مسیر ایمن برای بهبودی است.
ادامه دارد ...

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی