[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۸
  • دوره جدید

تجارت الکترونیک را نبازیم ، روزنامه شیراز نوین

جلسه کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس با حضور اعضای آن و در موضوع توجه به ابعاد مختلف کسب و کارهای اینترنتی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و راهکارهای این بخش مهم از اقتصاد را در تحقق شعار سال و رشد اقتصادی عنوان شد.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، عضو هیئت رئیسه و رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس دیروز در این جلسه که به صورت وبینار برگزار شد، گفت: یکی از راه‌های مهم تحقق اقتصاد دیجیتال در کشور توجه به حوزه کسب و کارهای اینترنتی و نوپاست که توجه به این نوع کسب و کارها می‌تواند زمینه تحقق شعار سال و جهش و رشد اقتصادی را فراهم کند.
یلدا راهدار بیان کرد: در چنین شرایطی که بیکاری در کشور ما موضوع مهم و قابل تأملی است، توجه به این حوزه می‌تواند در حل نسبی مشکل بیکاری هم در حد و اندازه خود مؤثر باشد.
وی افزود: کسب و کارهای اینترنتی سهم قابل توجهی از اشتغال زایی در حوزه‌های فناوری‌های نوین و ارتباطات را به خود اختصاص داده اند.
راهدار با بیان اینکه سالانه 100هزار شغل از راه فضای مجازی ایجاد می‌شود، اظهار داشت: توجه لزوماً به معنای حمایت دولتی از این کسب و کارها نیست؛ بلکه مهم تر از آن رفع موانع قانونی و مقرراتی از سر راه آنهاست. 
عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: ایجاد یک کسب و کار الکترونیکی و ماندگاری در بازارهای الکترونیکی نیازمند توجه بی شائبه به پیش نیازهای این تکنولوژی از جمله زیرساخت‌های مورد نیاز در این مسیر است.
وی با اشاره به موانع و مشکلات توسعه کسب و کارهای اینترنتی، این موانع را شامل عدم وجود زیر ساخت مناسب برای راه اندازی، عوامل مدیریتی، عوامل اقتصادی، عوامل دولتی، فرهنگی و اجتماعی، عدم وجود قوانین و مقررات حقوقی و مقاومت در مقابل تغییرات 
عنوان کرد.
وی با تشریح کامل زیرساخت‌های عمومی موردنیاز برای کسب و کارها در فضای مجازی ادامه داد: ما وظیفه داریم زیرساخت‌ها را ایجاد کنیم تا مردم بر پایه آن کسب و کارهایشان را ایجاد کنند.
راهدار با ارائه آماری درباره وضعیت کسب و کارهای اینترنتی عنوان داشت: تا شهریور 1399 تعداد هزار و 847 عدد پروانه کسب از طرف اتحادیه کسب و کارهای مجازی صادر شده است که پنج و 36 صدم درصد از کسب و کارهای عضو اتحادیه کسب و کارهای مجازی از استان فارس می‌باشد. حدود 49 درصد از واحدهای تجارت الکترونیکی صرفاً در حوزه فروش کالا فعالیت می‌کنند که این میزان نسبت به سال 98 در حدود 17 درصد رشد داشته و حدود 27 درصد از واحدهای تجارت الکترونیکی فقط به ارائه خدمات می‌پردازند که این میزان نیز نسبت به سال گذشته 21 درصد کاهش داشته و همچنین 24 درصد از واحدهای تجارت الکترونیکی در هر دو حوزه فروش کالا و ارائه خدمات فعالیت دارند که این میزان نسبت به سال گذشته تغییری 
نداشته است.
وی افزود: کشور ما در سال‌های اخیر در حوزه تجارت الکترونیکی روند رو به رشدی را تجربه کرده است؛ به طوری که بر اساس گزارش آنکتاد در سال 2019 رتبه ایران در حوزه تجارت الکترونیکی از میان 152 کشور جهان به جایگاه 42 رسیده که این رتبه نسبت به سال قبل 7 پله ارتقا داشته است؛ اما سهم درآمد ایران از تجارت الکترونیکی در منطقه و در بین کشورهای همسایه تنها 7 درصد است.
راهدار تصریح کرد: تسهیل شرایط، فرهنگ سازی، بهبود زیرساخت‌ها، حمایت‌های لازم از کارآفرینان در این بخش و برطرف کردن موانع آن می‌تواند چشم انداز روشنی را برای رونق اقتصادی کشور ترسیم کند.
راهدار در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص فعالیت‌های شورای پژوهش اتاق بازرگانی فارس نیز افزود: رویکرد اتاق بازرگانی فارس در انجام فعالیت‌های پژوهشی بر مبنای نیازسنجی بخش خصوصی و کاربردی بودن پژوهش‌هاست که هدف ما در تهیه این پژوهش‌ها رفع نیازهای بخش صنعت استان و تأثیر مثبت در بهبود فضای کسب و کار و توسعه اقتصادی است.
وی بیان کرد: در همین راستا همفکری اعضای کمیسیون و طرح موضوع‌های کاربردی جهت بررسی توسط اساتید شورای پژوهش اتاق در راستای رفع چالش‌های حوزه فاوا موضوع مهم و در دستور کار ما در این کمیسیون است.
راهدار همچنین درباره راه اندازی انجمن بلاکچین و رمز ارز تحت پوشش قانون اتاق ایران مواردی را مطرح کرد.
در ادامه این جلسه مهرداد سهرابی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس نیز گفت: کشورهای برجسته دنیا به خصوص کشورهای تازه صنعتی شده آسیایی برای اینکه بتوانند بیشترین ارزش افزوده را از این سرمایه به دست آورند، تمرکز خود را روی کسب و کارهای نو به کار بسته اند.
وی اظهار داشت: فلسفه وجودی کسب و کارهای نوین، نوین بودن آنهاست و همرها با نوآوری می‌باشد. 
سهرابی با ارائه گزارش عملکرد حوزه ارتباطات استان در سال 99 اضافه کرد: وضعیت سرویس‌ها و خدمات دولت الکترونیک، هوشمندسازی مدارس استان از اقدامات ارزشمندی بوده که در استان انجام شده است که تجهیز بیش از چهارهزار مدرسه روستایی و شهری استان به اینترنت پرسرعت موجب رضایت دانش آموزان و دانشجویان را در استان فراهم کرده است.
وی ادامه داد: احداث و ارتقای 142 سایت همراه اول در سال گذشته و 46 سایت این اپراتور در سال جاری، دسترسی 305 روستای استان فارس به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت پرسرعت سیار فراهم 
شده است.
علیرضا صمیمی، مدیرعامل کارخانه نوآوری شیراز هم با توجه به فقدان سرمایه گذار در استان، در راستای ارتقای فعالیت‌های استارت‌آپ‌ها گفت: نقشه راه برای فعالیت استارت‌آپ‌ها و برنامه‌ها و مسیر راهی که بر اهداف کلیدی تمرکز کند، یکی از مسائل مهم در حوزه استارت‌آپ‌هاست که این موضوع احتمال شکست تیم و عدم موفقیت را به شدت کاهش می‌دهد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی