[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

آتش‌سوزی ممسنی عمدی بود، روزنامه شیراز نوین

مدیر روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی فارس با استناد به بررسی‌های انجام شده توسط کارشناسان این اداره، اعلام کرد که یک دامدار ساکن شهرستان ممسنی با آتش زدن اراضی مرتعی تنگ آب این شهرستان موجب تخریب و واردشدن خسارت شدید به درختان جنگلی و عرصه‌های منابع طبیعی شد. آرش مهدوی در تشریح این خبر گفت: دامدار متخلف ساکن این منطقه (تنگ آب ممسنی) به قصد تبدیل عرصه‌ها به باغ دیم، با به آتش کشیدن عرصه‌های جنگلی بلوط و بنه به صورت عمدی موجب سوختن و از بین رفتن پوشش‌های گیاهی و جانوری و گونه‌های ارزشمند مرتعی (بوته‌های گون) و درختچه‌های جنگلی شد. به گزارش ایسنا به نقل از منابع طبیعی فارس، مهدوی خاطرنشان کرد: این دامدار سابقه دار از سالیان پیش به صورت غیرقانونی و بدون مجوز وارد محدوده مراتع این شهرستان شده و با همکاری فرزندانش اقدام به چرای غیرمجاز و بدون پروانه دام می‌کردند. این فرد متخلف علاوه بر قطع درختان بلوط، اقدام به تولید غیرمجاز زغال در این منطقه کرده است. مدیر روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری تصریح کرد: با توجه به خشک بودن مراتع و وزش باد گرم، حریق به اراضی مرتعی دیگر و مناطق هم جوار این منطقه سرایت کرد که با تغییر ناگهانی جهت باد آتش به گله گوسفندان فرد متخلف افتاد و تعداد 70 رأس گوسفند در میانه آتش سوختند و برشته شدند. مهدوی با بیان اینکه پس از تشکیل پرونده متخلف برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی تحویل داده شد، از مرتعداران، گردشگران و طبیعت دوستان شهرستان ممسنی خواست هرگونه اقدام قطع درخت و احداث کوره زغال در عرصه‌های منابع طبیعی را به شماره تلفن رایگان و شبانه روزی ۱۵۰۴ امداد جنگل و مرتع گزارش دهند. مدیر روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس همچنین از مهار کامل آتش سوزی منطقه دراک شهرستان شیراز با همکاری نیروهای این اداره و همراهی مردم خبر داد و افزود: پس از دریافت گزارش آتش سوزی در ارتفاعات سبز منطقه دراک شهرستان شیراز بلافاصله نیروهای منابع طبیعی به محل اعزام و پس از تلاش گسترده در نهایت موفق به مهار حریق شدند.
او با اشاره به حضور به موقع و مؤثر نیروهای منابع طبیعی در عملیات اطفای حریق گفت: با تلاش بیش از پیش نیروها در این عملیات، از گسترش و سرایت حریق به دیگر نقاط جلوگیری شد.
مهدوی با بیان اینکه گرم شدن هوا ضریب خطر آتش سوزی در این عرصه‌ها را افزایش داده است، بر تعامل بین دستگاهی و همکاری‌های لازم شهرداری شیراز جهت مشارکت و حضور در عملیات‌های احتمالی اطفای حریق تأکید کرد. مدیر روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس اتخاذ تدابیر لازم حفاظتی برای پیشگیری از وقوع آتش سوزی در عرصه‌های جنگلی و مرتعی گفت: در این راستا در تعامل و همکاری با سایر دستگاه‌ها اقدامات پیشگیرانه آتش سوزی در عرصه‌های جنگلی و مرتعی به طور جدی پیگیری شده و در حال اجراست. مهدوی با اشاره به قرارگیری محدوده کوه‌های دراک در حریم قانونی شهر شیراز عنوان کرد: اراضی این منطقه در محدوده قانونی شهر واقع شده و مطابق ماده ۳ برای بهره برداری به شهرداری واگذار شده و متولی آن شهرداری شیراز است و مسئول حفاظت و نگهداری از این کوه استراتژیک هستند. اما به دلیل اهمیت پوشش گیاهی نیروهای منابع طبیعی در عملیات مهار آتش در این منطقه در همان ساعات اولیه حضور داشتند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی