[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۵
  • دوره جدید

مشارکت برای دمکراسی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه گزارش
amirabadi_shznvn@yahoo.com

اشاره: 
انتخابات 28 خردادماه در شیراز و فارس پرشور برگزار شد. حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) در دهه کرامت میزبان جمع پرشوری از مردم و مسئولان ارشد شهر و استان بود که در ساعات اولیه اخذ رأی به پایگاه انتخاباتی حرم مطهر احمد بن موسی(ع) مراجعه کردند. حضور اقلیت‌های دینی، رأی اولی‌ها، اهالی فرهنگ و هنر، جامعه ورزشکاران، شبکه اصناف، اصحاب رسانه و تمامی اقشار جامعه در پای صندوق‌ها نشان داد که ایرانیان به اهمیت انتخابات ریاست جمهوری و پارلمان شهری به خوبی آگاه بوده و تبلیغات گسترده شبکه‌های معاند نتوانست خللی در عزم جزم ملت ایران وارد کند. در حقیقت انتخابات مصداق ارزنده دمکراسی است که تحریم و روی گردانی از آن به منزله سرکوب نظر مردم برای اداره کشور خواهد بود و راه را برای قدرت گرفتن اقلیت‌های رادیکال هموار می‌کند. حضور گسترده در اولین ساعات آغاز رأی گیری بامداد جمعه 28 خردادماه نشان داد که مردم ایران باور عمیقی به صلح و دوستی و دمکراسی دارند و از هر فرصتی برای آبیاری این نهال نوپا بهره برداری می‌کنند. در ادامه مروری کوتاه بر سخنان مسئولان ارشد فارس در پای صندوق‌های اخذ رأی در حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) داریم.
 پاسخی محکم در برابر هجمه‌های دشمن
نماینده ولی‌فقیه در فارس حضور حداکثری مردم پای صندوق‌های رأی را پاسخی محکم و قاطع به هجمه‌های دشمن دانست. آیت‌الله لطف‌الله دژکام که در نخستین ساعت آغاز رأی گیری در شعبه اخذ رأی مستقر در حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) حضور یافته بود، در جمع خبرنگاران بر ضرورت مشارکت حداکثری برای خنثی کردن توطئه دشمنان 
تأکید کرد.
آیت الله دژکام با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «شرکت در انتخابات، عمل صالح است»، گفت: انتخابات همیشه برای کشوری همچون ایران که می‌خواهد مستقل باشد و مردم آن به جای استعمارگران صحبت کرده و کشور را اداره کنند، بسیار مهم است. او افزود: شرکت حداکثری مردم در انتخابات به ویژه در این برهه از زمان که دشمنان به عدم حضور مردم را دعوت می‌کنند، از اهمیت بالایی برخوردار است. امام جمعه شیراز تصریح کرد: از همان ساعات ابتدایی صبح شاهد حضور پرشور و گرم مردم در انتخابات بودیم که امیدوارم این حضور منجر به انتخابی خوب و مناسب شود تا بعضی از مشکلاتی که بر دوش مردم سنگینی می‌کند، رفع شود.
 اهمیت رسیدگی به وضع معیشتی مردم
استاندار فارس گفت: حضور مردم و شرکت آنها در انتخابات در تأمین منافع و امنیت ملی نقش بسزایی دارد. عنایت‌الله رحیمی در حاشیه حضور در شعبه اخذ رأی مستقر در حرم مطهر شاهچراغ(ع)، در جمع خبرنگاران ضمن ابراز خرسندی از استقبال مردم این کلان شهر در نخستین ساعات رأی گیری، ابراز امیدواری کرد که این مهم تا پایان روز تداوم یابد. او تصریح کرد: مردم باید از حق خدادادی خود مطابق با قانون اساسی برای انتخاب سکان دار قوه مجریه و پارلمان شهری در چهار سال آینده استفاده کنند.استاندار فارس تأکید کرد که رسیدگی به وضع معیشتی مردم، سامان دهی وضعیت بیماری کرونا و تولید و اشتغال از اولویت‌های منتخب ریاست جمهوری باشد.
 اثبات وفاداری به خون شهدا
نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری، حضور پرشور در انتخابات را به مثابه اثبات وفاداری به راه و خون شهید سلیمانی توصیف کرد.
آیت‌ الله علی‌اکبر کلانتری با حضور در محل شعبه اخذ رأی مستقر در حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) و پس از شرکت در انتخابات، به خبرنگاران گفت: حضور در انتخابات هم حق است و هم تکلیف؛ خداوند در قرآن کریم می‌فرماید که «امانت‌ها را به اهل بسپارید» و چه امانتی بالاتر از امانت ریاست جمهوری. او همچنین با بیان اینکه انتخاب اولین مقام اجرایی کشور از اهمیت بالایی برخوردار است، افزود: در برابر خون شهدا و شهید سلیمانی ملکف و مسئولیم؛ لذا رأی دادن یعنی لبیک به شهید سلیمانی و نه به داعش، نه به آمریکا، نه به رژیم صهیونیستی و نه به همه کینه ورزان. نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری تأکید کرد که شرکت پرشور در انتخابات موجب ارتقا و افزایش اقتدار، امنیت، عمران، آبادی و آرامش کشور می‌شود.آیت‌الله کلانتری افزود: حضور کم رنگ در انتخابات، ضررهایی را متوجه کشور خواهد کرد که از جمله آنها تضعیف امنیت کشور، وسوسه شدن دشمنان برای حمله به ایران و ترور دانشمندان، کم رنگ شدن مبارزه با فساد و از بین رفتن نشاط بین مردم است.
 تعمیم امنیت فارس در روز رأی‌گیری
رئیس کل دادگستری فارس دادگستری گفت: دادگستری استان تمام تلاش خود را برای استقرار امنیت پایدار در استان به کار گرفت و امنیت کامل در سراسر فارس برقرار است و کماکان در حال رصد موضوعات هستیم. حجت‌الاسلام سیدکاظم موسوی پس از حضور در شعبه اخذ رأی مستقر در حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) و شرکت در انتخابات، به خبرنگاران گفت: از ابتدای صبح روز جمعه و با آغاز فرایند رأی گیری، شاهد حضور فارسی‌های غیرتمند و عزتمند پای صندوق‌های رأی بودیم. او تأکید کرد: مردم باید حضور گسترده‌ای را به نمایش بگذارند؛ چراکه سرنوشت چهار سال آینده کشور در گرو این انتخابات است. رئیس کل دادگستری فارس تصریح کرد: هرچه حضور و مشارکت مردم پر رنگ تر باشد، رئیس جمهور آینده با پشتوانه قوی تری انتخاب می‌شود، قدرت تصمیم گیری بالاتری دارد و همچنین در مجامع بین‌المللی می‌تواند پرقدرت تر ظاهر شود.موسوی خاطرنشان کرد: در تمام دادگستری‌های استان شعب ویژه تخلفات انتخاباتی تشکیل 
شده است.
 مشارکت برای ساختن ایرانی آباد
شهردار شیراز با بیان اینکه مردم با حضور خود در انتخابات نشان می‌دهند که هر تغییری از مسیر صندوق‌های رأی اتفاق می‌افتد، گفت: صندوق‌های رأی کم هزینه ترین و منطقی ترین مسیر برای تغییر مسیر اداره کشور است. حیدر اسکندرپور در حاشیه حضور در انتخابات و انداختن رأی خود به صندوق در شعبه حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع)، به خبرنگاران گفت: علی‌رغم تبلیغات دشمنان برای ممانعت از حضور و مشارکت مردم در انتخابات، شاهد استقبال و همگرایی ملت ایران برای ساختن ایرانی آباد هستیم.اسکندرپور با بیان اینکه اگر از موضوعی دلخوریم، نگرانی داریم و خواهان تغییر در رویه اجرایی هستیم باید در انتخابات شرکت کنیم، افزود: برنامه‌هایی که کاندیداها برای اداره کشور ارائه کردند را مدنظر قرار دهیم. شهردار شیراز همچنین با اشاره به انتخابات ششمین دوره شوراهای شهر و روستا نیز حضور در این انتخابات را مهم دانست و گفت: انتخابات اعضای شورای شهر به زندگی روزمره شهروندان مرتبط است.اسکندرپور با بیان اینکه عدم مشارکت در انتخابات مشکلی را حل نمی‌کند، خاطرنشان کرد: باید در برنامه‌های انتخاباتی امید به جامعه تزریق و راه روشنی نشان داده می‌شد اما مناظرات بیشتر به تخریب کاندیداها خلاصه شد.
 به روز تعیین سرنوشت رسیدیم
سردار بوعلی گفت: هر فردی که تعصب داشته باشد و خواستار اقتدار کشور در صحنه داخلی و بین المللی باشد، در پای صندوق‌های رأی حاضر می‌شود.
فرمانده سپاه فجر و مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه فجر در دقایق نخست آغاز فرایند انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر در حوزه اخذ رأی حاضر شده و رأی خود را به صندوق انداختند.سردار بوعلی با بیان اینکه روز جمعه روز تعیین سرنوشت ملت ایران است، گفت: همه دشمنان بشریت از ملت ایران می‌خواهند در صحنه انتخابات حاضر نشوند و هدفشان نیز از بین بردن امنیت ایران اسلامی است؛ همانطور که نمونه‌هایی از جنایت‌های استکبار جهانی را در کشورهای منطقه پس از ایجاد ناامنی مشاهده کرده ایم. وی با تأکید بر اینکه هر ایرانی با تعصب امروز دشمنان کشور را می‌شناسد، گفت: هر فردی که تعصب داشته باشد و خواستار اقتدار کشور در صحنه داخلی و بین المللی باشد در پای صندوق‌های رأی حاضر می‌شود.
فرمانده سپاه فجر در ادامه گفت: ان‌شاءالله ملت ایران در این روز مهم با حضور گسترده و پرشور خود در انتخابات بر افتخارات این کشور بیفزایند و این حضور باشکوه پاسخ دندان شکنی به بدخواهان و دشمنان انقلاب اسلامی است. حجت الاسلام محمودی زاده نیز با بیان اینکه ملت ایران حضور گسترده ای در انتخابات داشتند، گفت: از همین دقایق آغاز انتخابات شاهد صفوف و حضور پرشور و نشاط مردم در حوزه‌های رأی گیری هستیم و همه شرکت کنندگان در انتخابات در یک کار خِیر عظیم و تعیین کننده آینده کشور شرکت می‌کنند.
 انتخابات یک فرصت گران‌بهاست
معاون استانداری و رئیس کمیته پشتیبانی انتخابات فارس گفت: انتخابات یک فرصت است و دشمنان ما به دنبال تبدیل آن به تهدید هستند؛ لذا ما باید کاری کنیم که حضور مردم به حداکثر برسد. عبدالرضا قاسم پور دیروز جمعه ۲۸ خرداد در حاشیه حضور در شعب اخذ رأی حرم مطهر شاهچراغ(ع) در جمع خبرنگاران گفت: دیروز شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا بودیم و به دلیل وضعیت شیوع بیماری کرونا، از ابتدا پیش بینی‌ها، هماهنگی و جلسات و تدابیر و تمهیداتی اتخاذ شد که تقویت مشارکت و سلامت اجتماعی مردم را در پی داشته باشد. رئیس کمیته پشتیبانی انتخابات فارس با بیان اینکه از ابتدای شیوع بیماری کرونا اولویت اصلی همه تصمیمات، سلامت مردم بوده است، یادآور شد: در خصوص انتخابات، پروتکل‌ها ابلاغ شد و ناظران و بازرسان بهداشت در تمام شعب اخذ رأی حضور داشتند. استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی و چیدمان مناسب میز و صندلی و حذف اثر انگشت از جمله اقدامات انجام شده بود. قاسم پور اضافه کرد: ساعت رأی گیری از ۷ صبح و در صورت ضرورت تا ۲ بامداد روز بعد در نظر گرفته شده و مکان و شعب اخذ رأی با تمهیدات انجام شده ۲۵ درصد افزایش داشته است.
او در خصوص تخلفات انجام شده در این زمینه در استان گفت: در ایام تبلیغات انتخابات، چون دستورالعمل بهداشتی انتخابات ابلاغ شده بود، از سوی کاندیداها و مسئولان ستاد و هواداران آنها تقریباً رعایت شد و تجمعی شکل نگرفت و در حد جزئی تخلفات در سطح استان داشتیم که با تذکراتی که از سوی فرمانداران، بخشداران و بهداشت داده شد، رفع شد. معاون استانداری فارس از تمام نامزدهای پیروز و هواداران آنها خواست که پس از اعلام نتایج انتخابات به هیچ وجه تجمعی را در هیچ نقطه برگزار نکنند.
 انتخاب آگاهانه برای سرنوشت کشور
رئیس انجمن زرتشتیان شیراز شرکت در انتخابات را وظیفه ملی هر ایرانی می‌داند و معتقد است که مردم می‌توانند از طریق آرای خود نقش مهمی در اداره امور عمومی کشور ایفا کنند و با انتخاب آگاهانه سرنوشت و آینده کشور را رقم بزنند. خسرو قدس به حضور پرشور زرتشتیان در پای صندوق‌های رأی اشاره کرد و اظهار داشت: زرتشتیان به عنوان ایرانیان وفادار به وطن با تمام توان به وظیفه خود عمل کردند و در پای صندوق‌های رأی حاضر شدند. وی افزود: زرتشتیان بر این باور هستند که از هیچ کوششی برای سربلندی و اعتلای این سرزمین فروگذار نخواهند کرد و دیروز هم برای سربلندی کشور ایران به پای صندوق‌های رأی آمدند. قدس در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه مهم ترین انتظارات زرتشتیان از منتخبان مردمی در این دوره از انتخابات چیست، گفت: کاندیداهای ریاست جمهوری و شورای شهر می‌بایست پس از پیروزی در انتخابات با تمام توان خود در این عرصه حاضر شوند و به وعده‌های انتخاباتی شان پایبند باشند. وی افزود: منتخبان مردم باید برای وضعیت اقتصادی کشور نیز برنامه‌های عملیاتی مدون و منسجمی داشته باشند و در مسیر رفع معضلات اقتصادی و معیشتی مردم گام‌های محکم و اساسی بردارند.
 انتخابات فرصتی برای مطالبه‌گری
رئیس انجمن کلیمیان شیراز نیز به حضور گسترده جامعه کلیمیان در پای صندوق‌های رأی اشاره کرد و مشارکت در انتخابات را فرصتی برای مطالبه گری دانست. امیر علا سالاری با اعتقاد به اینکه حضور هرچه بیشتر مردم در پای صندوق‌های رأی، روحیه مطالبه‌گری و همدلی در جامعه را بیش از پیش تقویت می‌کند، گفت: جامعه کلیمی شیراز دیروز شانه به شانه همشهریان خود در عرصه انتخابات شرکت کردند و حضور گسترده ای در پای صندوق‌های رأی داشتند. وی با بیان اینکه مشارکت در انتخابات یک تکلیف ملی و متضمن منافع ملی کشور است، گفت: کلیمیان همگام با ملت و همراه با دولت ایران در انتخابات ۱۴۰۰ نقش آفرینی کردند و با مشارکت در این رویداد بزرگ گام‌های مؤثری در مسیر پیشرفت و سربلندی کشور برداشتند. سالاری با اشاره به اینکه انتخابات مانع از تحقق خواسته‌های غیرمنطقی و غیرمعقول دشمنان می‌شود، بیان کرد: هرچند همیشه شاهد سم‌پاشی‌های دشمنان برای کاهش حضور در پای صندوق‌های رأی بوده‌ایم، اما مشارکت مردم ایران در این دوره از انتخابات نشان‌دهنده مردمی بودن انتخابات و عدم بی‌تفاوتی آنها نسبت به سرنوشت کشور است. وی ادامه داد: انتخابات باشکوه عرصه مطالبه‌گری در جامعه را تقویت می‌کند. امیدواریم در دولت جدید گام‌های محکم و تأثیرگذاری در مسیر رسیدگی به مطالبات مردم برداشته شود.
سالاری اضافه کرد: دولت مردان می‌بایست رسیدگی به وضعیت امرار معاش مردم را جدی بگیرند و اسباب آرامش و رفع نگرانی مردم را فراهم کنند. وی افزود: همچنین نیاز است که اقدامات بیشتری در خصوص فرهنگ‌سازی در زمینه تقریب میان ادیان، آزادی بیان و برطرف شدن مشکلات اقلیت‌ها صورت بگیرد.سالاری با بیان اینکه جامعه کلیمیان شیراز نیازمند ایجاد نمازخانه در مناطق مختلف شهر است، گفت: در حال حاضر کمبود نمازخانه برای کلیمیان شیراز در برخی از مناطق شهر به شدت دیده می‌شود و امیدواریم که تدابیر اساسی در این زمینه اتخاذ شود.
 انتخابات برای ساختن آینده ایران
رئیس انجمن ارامنه شیراز هم به حضور قابل توجه جامعه ارامنه شیراز در این دوره از انتخابات اشاره کرد و این حضور را فرصتی برای ساختن آینده ای بهتر برای کشور دانست. هرموند آراتونیان با اعتقاد به اینکه انتخابات ایران همواره با اقبال گسترده ارامنه مواجه می‌شود، اظهار کرد: خوشبختانه دیروز هم شاهد حضور پرشور ارامنه در انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر بودیم تا از این طریق در ساختن آینده‌ای بهتر برای کشور سهیم باشیم. وی بیان داشت: ما حضور در انتخابات را به مثابه یک روش ارزشمند برای تحقق آرمان‌های مردم و نمادی از مسئولیت پذیری اجتماعی می‌دانیم و بی تفاوتی به انتخابات را بی توجهی به آینده و عدم مسئولیت پذیری قلمداد می‌کنیم. آراتونیان شرکت نکردن در انتخابات را آب به آسیاب دشمن ریختن دانست و گفت: بی توجهی به این امر مهم در نهایت به ضرر خودمان تمام می‌شود؛ زیرا مردم با حضور در عرصه انتخابات در واقع سرنوشت خودشان را رقم می‌زنند.وی از منتخبان این دوره از انتخابات درخواست کرد: انتظارات ارامنه از منتخبان مردمی تفاوتی با خواسته‌ها و انتظارات دیگر هموطنان ندارد و ما نیز مانند سایر مردم خواستار برطرف شدن مشکلات کشور در ابعاد مختلف هستیم و امیدواریم با روی کار آمدن دولت جدید شاهد رفع معضلات اقتصادی و معیشتی مردم باشیم. آراتونیان با اعتقاد به اینکه کلیسای ارامنه شیراز نیاز به بازسازی دارد، تصریح کرد: کلیسای «مریم مقدس» که در گذر تاریخی سنگ سیاه و در بافت تاریخی شیراز قرار دارد، در حال حاضر نیازمند مرمت و بازسازی است‌. بازسازی این کلیسا بزرگ ترین دغدغه ارامنه شیراز در شرایط کنونی محسوب می‌شود. وی عنوان داشت: بارها مشکلاتمان در خصوص بازسازی این کلیسا را به گوش مسئولان رسانده ایم و امیدواریم که در این دور از فعالیت شورای شهر شاهد رسیدگی بیشتر به مشکلات کلیسای «مریم مقدس» باشیم.
 آزادی بیان در پرتو دمکراسی
شاعر پیشکسوت شیرازی با اشاره به آغاز برگزاری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی گفت: ‌مردم ایران با مشارکت در انتخابات برای اقتدار سرزمینشان رأی می‌دهند و سینه را مقابل دشمن سپر می‌کنند. احد ده بزرگی که دیروز جمعه در حاشیه حضور در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در شیراز مصاحبه کرد، ادامه داد: مردم با حضور گسترده خود در پای صندوق‌های رأی نشان می‌دهند که ما خواهان آزادی، انقلاب و فرهنگ اصیل ایرانی هستیم.
ده بزرگی افزود: برخی از مردم می‌گویند که ما رأی نمی‌دهیم و با عدم حضور در پای صندوق‌های رأی آب به آسیاب دشمن می‌ریزند و با این کار به دشمنان کشور رأی خواهند داد. این شاعر با اعتقاد به اینکه هنرمندان نقش بسزایی در حفظ اقتدار کشور و سربلندی نظام جمهوری اسلامی داشته اند، گفت: منتخبان مردمی و سردمداران حکومت باید بدانند که هنرمندان نقش مؤثری در عرصه‌های مختلف کشور داشته اند. وی اضافه کرد: ‌طبق فرمایش‌های مقام معظم رهبری دشمنی با هنر، دشمنی با خورشید است. آنچه تا صبح بقا جاوید است، هنر مردمی توحید است. دشمنی با هنر و اهل هنر دشمنی کردن با خورشید است‌.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی