[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۸
  • دوره جدید

درمانگاه حضرت شاهچراغ(ع) توسعه می‌یابد، روزنامه شیراز نوین

دارالشفای حضرت شاهچراغ(ع) یا درمانگاه خیریه فوق تخصصی شبانه‌روزی این آستان نه تنها نیاز زائران به بهداشت و درمان را برطرف می‌کند، که خدماتش در یک شعاع گسترده‌تر همه بافت اطراف را پوشش می‌دهد.
به گزارش تسنیم، همگان می‌دانند که بافت اطراف حرم شاهچراغ(ع) بافتی ارزشمند به لحاظ قدمت و تاریخ اما محروم و ضعیف به لحاظ اقتصادی است و از آنجا که حرم‌های اهل بیت(ع) در طول تاریخ مأمن و ملجأ شیعیان بوده، حرم مطهر شاهچراغ(ع) نیز تلاش کرده با توسعه بخش‌های مختلف زمینه راحتی و آسایش ساکنان اطراف حرم را فراهم آورد. 
بسیاری از زائرانی که به شیراز مشرف می‌شوند، در کنار برنامه‌‌های فرهنگی که عمدتاً از سوی آستان مقدس احمدی و محمدی یا سایر نهادهای متولی برای آنها در نظر گرفته می‌شود، بعضاً نیاز به برخی مسائل درمانی و بهداشتی نیز دارند.
در سال‌های اخیر این آستان مقدس اقدام به راه‌اندازی مرکز درمانی با عنوان دارالشفای حضرت شاهچراغ(ع) یا درمانگاه خیریه فوق تخصصی شبانه‌روزی کرده که نه تنها نیاز زائران به بهداشت و درمان را برطرف می‌کند، که خدماتش در یک شعاع گسترده‌تر همه بافت اطراف را پوشش می‌دهد. 
حامد خوشبو، مدیر درمانگاه شبانه‌روزی حضرت شاهچراغ(ع) در گفت‌وگو با تسنیم، ارائه خدمات تخصصی و فوق تخصصی توسط استادان برجسته پزشکی استان فارس را وجه امتیاز این درمانگاه اعلام می‌کند و معتقد است که همه زیر سایه حضرت شاهچراغ(ع) گرد هم جمع می‌شوند، در صورتی که بسیاری از این اساتید خود رئیس بیمارستان یا در مراتب عالی تخصص هستند. 
به گفته وی خدمات ارائه شده در این درمانگاه با نرخ تعرفه خیریه محاسبه می‌شود که البته بسیاری از بیماران نیز با صلاحدید هیئت امنا به صورت رایگان از خدمات بهداشتی و درمانی بهره می‌برند. بر اساس گفته‌های خوشبو، این درمانگاه تخصصی شامل کلینیک‌های آزمایشگاه، رادیولوژی، پوست و مو، دندانپزشکی، چشم، گوارش، داروخانه و سایر بخش‌های درمانی است که وجه امتیازش برخورداری از پزشکان متخصص و فوق تخصص است. 
مدیر درمانگاه شبانه‌روزی حضرت شاهچراغ(ع) از راه‌اندازی مجموعه روان شناسی اسلامی در این مرکز درمانی خبر می‌دهد که انواع مشاوره‌های تخصصی از جمله کودک، مشاوره‌های ازدواج و طلاق و... به صورت فردی و گروهی در آن ارائه می‌شود. 
وی با بیان اینکه درمانگاه بخشی از آستان مقدس احمدی و محمدی(ع) محسوب می‌شود، گفت: بنابراین نخستین جامعه هدف زائران و مجاوران هستند، اما خدمات منحصر به این افراد نیست؛ بلکه کل شهر شیراز و حتی زائرانی از کشورهای دیگر را نیز پوشش می‌دهد. 
به گفته خوشبو، توسعه درمانگاه و ارتقای خدمات درمانی آن از دیگر اموری است که همواره مدنظر تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی و هیئت امنای درمانگاه بوده است. به همین منظور بخش فیزیوتراپی این درمانگاه با تجهیزات مناسب این بخش و با اعتبار 8میلیارد ریال افتتاح شد. 
این افتتاح به مناسبت بزرگداشت حضرت احمد بن ‌موسی(ع) و با همکاری مؤسسه ولی عصر(عج) انجام گرفته است. زهرا ابریشمی شیرازی، مدیر مرکز توان بخشی فروغ عصر که زیرمجموعه مؤسسه ولی عصر(عج) است، در گفت‌وگو با تسنیم اعلام کرد که 5میلیارد ریال از هزینه تجهیزات بخش فیزیوتراپی درمانگاه حضرت شاهچراغ(ع) توسط بانیان و خیران مؤسسه ولی عصر تأمین شده است. 
به گفته وی، این مؤسسه در سطح کشور 8 مرکز دارد که به افراد کم توان ذهنی و جسمی خدمات توان بخشی به صورت خیریه و نیک‌اندیشانه ارائه می‌دهد و در استان فارس نیز 800 کودک کم توان را تحت پوشش دارد. بر اساس گفته‌های ابریشمی شیرازی، تجهیز بخش فیزیوتراپی درمانگاه حضرت شاهچراغ(ع) همه با وسایل تولید داخل و شامل جدیدترین و مجهزترین دستگاه‌هاست. 
در ادامه خوشبو، مدیر درمانگاه شبانه‌روزی حضرت شاهچراغ(ع) از برنامه‌های توسعه‌ای حرم برای این بخش درمانی خبر داد که از جمله راه‌اندازی مرکز دیالیز است. به گفته وی اگر خیران و نیک‌اندیشان به یاری بشتابند، می‌توان بخشی را برای دیالیز در این درمانگاه 
اختصاص داد. 
بر اساس گفته‌های مدیر درمانگاه شبانه‌روزی حضرت شاهچراغ(ع) تعداد تخت‌های دیالیز در شهر شیراز کم است و مردم برای دریافت خدمات باید به درمانگاه امام رضا(ع) یا بیمارستان نمازی مراجعه کنند یا به دلیل ازدحام زیاد، گاه مجبور می‌شوند به مرکزی که در شهر صدراست، بروند. 
آنگونه که خوشبو می‌گوید: گاه نیز بیماران به دلیل بعد مسافت یا شلوغی یا عدم امکان برای دریافت نوبت‌های دیالیز در هفته مجبور می‌شوند از پروسه درمان خود کم کنند که این سبب به خطر افتادن سلامتی آنها می‌شود. در نتیجه اگر بخش دیالیز در درمانگاه حضرت شاهچراغ(ع) راه‌اندازی شود، بخش زیادی از مشکلات مردم این منطقه و دیگر بیماران دیالیزی برطرف می‌شود. 
وی همچنین راه‌اندازی مرکز سی تی اسکن و تجهیز بخش تصویربرداری این درمانگاه را از دیگر اقداماتی می‌داند که برای توسعه خدمات درمانگاه حضرت شاهچراغ(ع) باید انجام شود که تحقق این امر نیز همت و نیک‌اندیشی خیران را می‌طلبد. 
حرم شاهچراغ(ع) به واقع ملجأ و پناهگاه برای شیرازی‌هاست که تلاش کرده با ارائه خدمات مختلف زمینه آسایش و رفاه ساکنان اطراف را فراهم کند. اینجا نگین و محور شیراز است و به گفته آیت‌الله دژکام باید موانع موجود برطرف شود و با توسعه حرم محور اصلی همه فعالیت‌های استان فارس گردد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی