[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۵
  • دوره جدید

آبروی تمام داوطلبان را آبروی خودمان می‌دانستیم، روزنامه شیراز نوین

روح‌الله نجابت، رئیس هیئت عالی نظارت بر انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی در استان فارس، در سخنرانی پیش از خطبه‌های دیروز نماز جمعه شیراز در خصوص اتفاقات و وقایع یکی دو دوره‌ اخیر شوراهای شهر و روستا در سراسر کشور اظهار داشت: طی چند سال اخیر در سراسر کشور اتفاقات مناسبی در بسیاری از شوراها نیفتاد که یکی از دلایل آن عدم حساسیت جدی در تأیید صلاحیت‌های دور گذشته می‌تواند باشد.
نماینده مردم شیراز و زرقان در ادامه با اشاره به اینکه موضوع نظارت و صیانت از انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا بسیار مهم است، اظهار داشت: ناظران بر این انتخابات خودشان را امانت‌دار مردم و حافظان حقوق داوطلبان و حقوق ملت می‌دانند و جز اجرای مُرّ قانون چیز دیگری مدنظرشان نبوده است.
روح الله نجابت ادامه داد: نظارت بر ثبت نام داوطلبان، بررسی صلاحیت داوطلبان، تأیید سلامت انتخابات، رسیدگی به تخلفات و شکایات داوطلبان بر عهده هیئت نظارت بر انتخابات است و در این راه وظیفه ما این بود که بدون حب و بغض و مطابق قانون، مُرّ قانون را رعایت کنیم و از طرفی مانع ورود عناصری شویم که واجد شرایط قانونی نیستند.
وی در ادامه با تأکید بر اینکه به هیچ وجه گرایشات سیاسی یا دیگر انگیزه‌ها در موضوع نظارت بر انتخابات و تأیید صلاحیت داوطلبان تأثیری نداشت و بنا بر رعایت اصل بی‌طرفی انجام گرفت، گفت: تمام تلاشمان را کردیم که جز رضای خدا و حق مردم و حقوق داوطلبان چیز دیگری را مدنظر قرار ندهیم.
رئیس هیئت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا در فارس با اشاره به اینکه استان فارس یکی از پرتعدادترین حوزه‌های انتخابیه کشور است و حجم کار برگزاری انتخابات و بررسی آن از همه کشور سنگین تر است، افزود: استان فارس در سطح کشور بیشترین تعداد شهرستان را داراست.
وی اضافه کرد: برای ایجاد شبکه نظارت در استان، ۳۶ هیئت ۵ نفره شهرستانی برای نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و ۹۴ هیئت ۳ نفره برای نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی روستا از معتمدان مردم انتخاب شدند.
نجابت در ادامه به تشریح چگونگی فعالیت و ساختار هیئت نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا پرداخت و گفت: هسته این ساختار یک هیئت مرکزی پنج نفره است که پنج نفر از نمایندگان به انتخاب مجلس شورای اسلامی در این هیئت حضور دارند و سراغ مجامع استانی می‌روند و سه نفر را به عنوان هیئت عالی نظارت بر انتخابات تعیین می‌کنند و احکامشان را هیئت مرکزی صادر می‌کند و این سه نفر ضمن تأیید معتمدان هیئت‌های اجرایی برگزارکننده انتخابات، به بررسی صلاحیت‌های داوطلبان نیز می‌پردازند.
رئیس هیئت عالی نظارت بر انتخابات ششمین دوره شورای شهر در استان فارس در ادامه با بیان اینکه در استان فارس نیز همانند استان‌های دیگر هیئت سه نفره‌ای به پیشنهاد مجمع نمایندگان استانی و حکم هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات مشخص شدند که در این میان بنده و آقای فیروزی نماینده مردم فسا و آقای رضایی کوچی نماینده جهرم برای این امر خطیر انتخاب شدیم، اظهار داشت: نمایندگی مردم چه در مجلس و چه شورای شهر و روستا امانت است و باید منتخبان امانت‌دار رأی و نظر مردم باشند.
نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس با بیان اینکه نظارت قبل و حین و بعد از انتخابات شوراها لازم است، افزود: تلاش کردیم در هیئت نظارت شهرستان‌ها و بخش‌ها دقت نظر شود تا افراد امانتداری کنند؛ چراکه مردم به هیئت نظارت اعتماد می‌کنند و به این اعتماد به سلامت انتخابات یقین می‌کنند.
رئیس هیئت عالی نظارت بر انتخابات ششمین دوره شورای شهر در استان فارس عنوان کرد: پرونده‌ها در هیئات اجرایی با وسواس و دقت نظر ویژه‌ای بررسی شد.
وی با اشاره به اینکه اهمیت دارد که افراد صالحی در شورا قرار بگیرند که امانت‌دار باشند، گفت: کل بودجه عمرانی استان فارس 8هزار میلیارد تومان است که گاهاً باید به تأیید مجلس، دیوان محاسبات و شورای نگهبان برسد و 18 نماینده استان هم آن را پیگیری کنند؛ حال آنکه فقط بودجه شهرداری و شورای شهر شیراز بیش از 6هزار میلیارد تومان است که نشان از اهمیت انتخاب افراد شورای شهر شیراز دارد. 
نماینده مردم شیراز و زرقان افزود: ما چون موضوع بررسی صلاحیت‌ها را حساس می‌دانستیم، از قبل مصوبه ای داشتیم که در آن عنوان شده بود تمام پروسه کار باید مطابق قانون برگزاری انتخابات شوراها انجام شود و دلیل رد صلاحیت صرفاً استعلام‌های گرفته شده از دستگاه‌های نظارتی مثل ناجا، دادگستری، اداره اطلاعات و... که در قانون عنوان شده است، باشد. گفتیم اگر قرار است کسی صلاحیتش تأیید نشود، صرفاً به استناد گزارش دستگاه‌های نظارتی که قانون آن را مشخص کرده، باشد. حتی در مرحله بررسی نفر به نفر افراد دعوت شدند و صحبت‌هایشان شنیده و مستند شد و اگر اعتراضی داشتند اعتراضاتشان ثبت شد.
وی با بیان اینکه آبروی تمام داوطلبان را آبروی خودمان می‌دانستیم، افزود: چه بسیار مواردی که برای افراد مختلف رایزنی کردیم؛ حتی اگر دستگاهی نامه ای زده بود و صلاحیت فردی را زیر سؤال برده بود، تلاش کردیم که رفع شود. بعضی پرونده‌ها بیش از سه الی چهار بار بررسی شد. در نهایت از حدود هزار و صد پرونده ای که در تهران بررسی شد، فقط در ۳۰ پرونده نظر ما را تغییر دادند و مابقی همان نظر استان را اعلام کردند.
نجابت با اشاره به تعداد بالای پرونده‌های رد شده در استان به خاطر دقت نظر بالا و حساسیت موضوع، گفت: از تهران به من اعلام کردند وقتی دیدیم حجم پرونده رد صلاحیت فارس زیاد است، حساسیتمان بیشتر شد و توجهمان به آن چند برابر شد و در تلاش بودیم دنبال کنیم که در حق کسی اجحاف نشود.
نماینده مردم شیراز و زرقان تصریح کرد: در هیئت مرکزی رد صلاحیت پرونده‌های ارسالی بسیاری از استان‌های دیگر را نپذیرفتند و اعلام کردند دلایل رد صلاحیت کفایت نمی‌کند و حجم زیادی را در سایر استان‌ها تأیید کردند. اما این مسئله درمورد استان فارس در کمتر از ۳۰ پرونده نظر هیئت استانی را نپذیرفتند که می‌شود زیر 3 درصد. که عمده آن هم به خاطر آوردن سند جدید پذیرفته و تأیید صلاحیت شدند.
وی در ادامه با بیان اینکه اگر کسی صلاحیتش در سراسر استان در انتخابات شورا تأیید نشده، صرفاً مستند به نامه مراجع اسلامی بوده است، افزود: شرعاً برخود حرام دانستیم که در بررسی صلاحیت افراد غیر از نگاه حرفه ای و تخصصی چیزی را 
دخیل کنیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی