[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۹
  • دوره جدید

دلیل عملکرد ضعیف شهید شاملی در آسیا چه بود؟، روزنامه شیراز نوین

  میثم محجوبی - شیرازنوین
هندبالیست‌های کازرونی در هر یک از چهار دیدار خود در مسابقات جام باشگاه‌های آسیا «دقیقاً30 گل» دریافت کردند تا ضعیف‌ترین تیم رقابت‌ها شناخته شوند.
مسابقات هندبال باشگاه‌های آسیا از 22 خردادماه با حضور 10 تیم در شهر جده عربستان آغاز شد. نماینده ایران پنجشنبه درآخرین دیدار خود به مصاف تیم العربی قطر مدافع عنوان قهرمانی رفت و چهارمین بار در این رقابت‌ها شکست خورد.
به نظر می‌رسد شهید شاملی به عنوان قهرمان لیگ برتر ایران، تدارک چندان مناسبی برای حضور در این رقابت‌ها نداشت و نتوانست انتظارات را برآورده سازد.
آن‌ها در این رقابت‌ها 120 گل دریافت کردند و 99 گل به ثمر رساندند. یعنی در هر بازی، اختلاف گل این تیم با رقبایش به طور میانگین 5 گل بود که در بازی هندبال اختلاف گل بالایی محسوب می‌شود. این در حالی بود که شهید شاملی در این رقابت‌ها از حضور بازیکنان کمکی هم سود می‌برد، هر چند نتوانست لژیونرهایی که مد نظر داشت را به خدمت بگیرد.
مهدی آزادمنجیری ملی پوش سابق و سرمربی تیم شهید شاملی پیش از شروع رقابت‌ها گفته بود: خوشحالم که تمام اردوهای آماده‌سازی را آن طور که مدنظرم بود به پایان رساندیم ولی متأسفانه بازیکنانی که قرار بود به عنوان بازیکن آزاد به تیم ملحق شوند، بدعهدی کردند و در روزهای نزدیک به اعزام تیم به جده اعلام کردند نمی‌توانند به تیم بپیوندند. پیش‌بینی نتایج مسابقات باشگاه‌های مردان آسیا واقعاً سخت است زیرا تیم‌های عربی با بهره گرفتن از بازیکنان کشورهایی مثل تونس و مصر و همچنین بازیکن‌های اروپایی تیم‌های بسیار کاملی تشکیل داده‌اند و مقایسه آن‌ها با تیم‌های ایرانی بسیار سخت است. به هر حال چون تیم‌های عربی از کوران مسابقات باشگاهی و حذفی کشورهای خود پا به این مسابقات می‌گذارند، از هماهنگی کامل‌تری برخوردارند و این شرایط با ما که ۴ ماه از فضای مسابقات دور بودیم، بسیار فرق ایجاد می‌کند. در هر صورت امیدوارم حضور خوبی در این مسابقات داشته باشیم و بتوانیم مقام بیاوریم.
حرف‌های آزادمنجیری در خصوص قدرت رقبا درست بود اما به نظر می‌رسد خود او هم حالا بپذیرد که با وجود اختلاف قدرت‌ها، باز هم شهید شاملی نتوانسته از پتانسیل‌های خود به قدر کافی بهره ببرد.
اما دیگر نماینده ایران یعنی مس، نتایج بهتری گرفت. آن‌ها در دو دیدار از 4 دیدار خود پیروز شدند و هر چند از صعود به نیمه نهایی بازماندند، اما می‌توانند شانس خود را برای کسب رتبه پنجم رقابت‌ها امتحان کنند.
طبق برنامه این رقابت‌ها، پس از پایان مسابقات مرحله مقدماتی، تیم‌ها دیروز جمعه، ۲۸ خرداد، استراحت کردند و مرحله بعد این رقابت‌ها امروز شنبه برگزار خواهد شد  که بر اساس فرمول رقابت‌ها دو تیم اول هر گروه به صورت ضربدری برای تعیین مقام‌های اول تا چهارم به مصاف یکدیگر خواهند رفت و تیم‌های سوم هر گروه برای تعیین مقام پنجم و ششم، تیم‌های چهارم هر گروه برای تعیین مقام‌های هفتم و هشتم و تیم‌های پنجم هر گروه برای تعیین مقام‌های نهم و دهم با هم رقابت خواهند کرد و تیم ششم گروه دو، به عنوان تیم یازدهم بیست‌وسومین دوره رقابت‌های هندبال قهرمانی باشگاه‌های مردان آسیا معرفی خواهد شد.
تیم شهید شاملی کازرون در زمستان 99 موفق شد پس از 53 سال قهرمان کشور شود، ضمن اینکه تیم هندبال بانوان این باشگاه نیز توانست عنوان نایب قهرمانی لیگ برتر را از آن خود کند.
ظهور چنین باشگاهی در استان فارس که سال‌هاست در رشته‌های گروهی حرفی برای گفتن در سطح کشور ندارد، یک توفیق و فرصت بزرگ محسوب می‌شود اما علل ناکامی این تیم در آسیا باید هر چه زودتر بررسی شده تا شاهد اوج گیری دوباره این تیم و این بار موفقیت‌هایش در آسیا باشیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی