[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۵
  • دوره جدید

ارباب گیشه‌ها، روزنامه شیراز نوین

سینما فقط لذت‌بردن از تماشای تصاویر روی پرده‌های بزرگ نقره‌ای نیست. به گزارش ایرنا، مسائل مهم‌تری هم در صنعت سینما وجود دارد که شاید مهم‌ترین آن‌ها وضعیت فروش فیلم‌ها باشد. بنابراین موفقیت فیلم‌ها در گیشه، اهمیت ویژه‌ای در سینما دارد و این صنعت مدرن را در بالاترین سطح ممکن قرار می‌دهد. به هرحال دورانی هم پیش از شیوع ویروس کرونا وجود داشته که در آن تماشاگران سینما به‌جای قرنطینه ‌شدن در خانه به سالن‌های سینما می‌رفتند. در آن دوران، سالن‌های سینما شلوغ‌تر از همیشه بودند و بلیت گیشه‌ها مشتریان بسیاری داشت. با رونق باورنکردنی سرویس‌های استریم در دوران کرونا شرایط برای تماشای دوباره فیلم‌های سینمایی در سالن‌های سینما مانند گذشته فراهم نیست و به نظر می‌رسد سالن‌های سینما در دوران پساکرونا هم وضعیت جذابی را تجربه نمی‌کنند. اما پرفروش‌ترین کارگردانان تاریخ سینما ثابت می‌کنند همیشه دلیلی برای رفتن به سالن‌های سینما وجود دارد. در ادامه با پرفروش‌ترین کارگردانان تاریخ سینما آشنا می‌شوید. فیلم‌سازهایی که با ساخت عناوین پرهزینه اما محبوب موفق شده‌اند میلیون‌ها دلار سود خالص را برای استودیوهای سینمایی هالیوود خلق کنند.
کریستوفر نولان
مجموعه فروش فیلم‌ها در گیشه: ۴ میلیارد 
پرفروش‌ترین: «شوالیه تاریکی برمی‌خیزد»
آیا واقعاً کریستوفر نولان یکی از بهترین کارگردانان تاریخ سینما است؟ این سؤال در چند سال اخیر یکی از مهم‌ترین سؤالاتی بوده که هواداران سینما از یکدیگر می‌پرسند. وقتی به نام کریستوفر نولان می‌رسیم، هواداران سینما در دو گروه کاملاً متفاوت قرار می‌گیرند. گروه اول اعتقاد دارند نولان با روایت‌های غیرخطی و مفاهیم عمیق سینمایی می‌تواند یکی از بهترین کارگردانان تاریخ سینما باشد. اما گروه دوم اعتقاد دارند نولان تنها روح تازه‌ای به برخی کلیشه‌های رایج سینمای هالیوود بخشیده و صرفاً کارگردان باهوشی است. نیازی به یادآوری نیست که گروه دوم در برابر گروه اول در اقلیت قرار می‌گیرند. با هر حقیقتی، کریستوفر نولان هفتمین کارگردان پرفروش تاریخ سینما لقب می‌گیرد. طبیعی به نظر می‌رسد که «شوالیه تاریکی برمی‌خیزد» با روایت پایان سه‌گانه بتمن به پرفروش‌ترین فیلم کریستوفر نولان تبدیل شود. این فیلم با ۴۴۸ میلیون دلار فروش در ایالات متحده به دومین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۲ در این کشور تبدیل شد و با ۶۳۴ میلیون دلار دیگر که از سایر کشورهای دنیا به دست آمد، پول‌سازترین فیلم نولان شد. شاید کمتر کسی فکر می‌کرد اما «شوالیه تاریکی برمی‌خیزد» با ۸۳ میلیون دلار فروش بیشتر از «شوالیه تاریکی» هنوز هم پرفروش‌ترین فیلم کریستوفر نولان است. در جایگاه دوم هم فیلم «شوالیه تاریکی» قرار دارد. این فیلم با ۵۳۳ میلیون دلار فروش در آمریکای شمالی در نهایت موفق شد به یک میلیارد دلار فروش جهانی دست پیدا کند و به پرفروش‌ترین فیلم سال ۲۰۰۸ تبدیل شود. قسمت دوم سه‌گانه تاریکی هنوز هم پرفروش‌ترین فیلم نولان در آمریکا است. پس از موفقیت «شوالیه تاریکی» این فیلم دومین فیلم پرفروش تاریخ گیشه آمریکا لقب گرفت و پس از «تایتانیک» و «ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه» سومین فیلم پول‌ساز جهان شد. شاید جالب باشد بدانید که «تعقیب» به‌عنوان نخستین فیلم کریستوفر نولان که در سال ۱۹۹۸ اکران شد، توانست ۴۰ برابر بودجه‌اش درآمد کسب کند. این فیلم هنوز هم موفق‌ترین فیلم نولان از نگاه اقتصادی است.
دیوید یتس
مجموعه فروش فیلم‌ها در گیشه: ۶ میلیارد 
پرفروش‌ترین: «هری پاتر و یادگاران مرگ»
شاید دیوید یتس ناشناخته‌ترین نام این فهرست باشد. کارگردانی که به‌جز ساخت فیلم‌های دنیای سینمایی «هری پاتر» تنها روی صندلی کارگردانی فیلم «افسانه تارزان» نشسته است. با استثناء دانستن «افسانه تارزان» همه فیلم‌های دیوید یتس بیشتر از ۶۰۰ میلیون دلار فروش داشته‌اند. یتس به‌عنوان یک کارگردان انگلیسی از زمانی که فیلم «هری پاتر و محفل ققنوس» را کارگردانی کرد، وظیفه ساخت اقتباس سینمایی جلدهای بعدی رمان‌های جی. کی. رولینگ را برعهده گرفت. بنابراین تبدیل‌شدن قسمت‌های اول و دوم «هری پاتر و یادگاران مرگ» به پرفروش‌ترین آثار او اتفاق عجیبی نیست. تعداد رکوردهای گیشه‌ای فیلم «هری پاتر و یادگاران مرگ ۲» آن‌قدر زیاد است که بهتر است اشاره‌ای به آن نشود اما در خلاصه‌ترین حالت ممکن بدانید که این فیلم تنها در ۱۹ روز به فروش جهانی یک میلیارد دلاری دست پیدا کرد و در دوران خودش به سومین فیلم پرفروش تاریخ تبدیل شد. این فیلم هنوز هم پرفروش‌ترین فیلم تاریخ فیلم‌سازی استودیوی برادران وارنر است. دومین فیلم پرفروش دیوید یتس «هری پاتر و یادگاران مرگ ۱» است که با فروش ۹۷۶ میلیون دلاری دومین فیلم پرفروش دنیای سینمایی «هری پاتر» هم لقب می‌گیرد. در جایگاه سوم هم دومین تجربه کارگردانی یتس قرار می‌گیرد؛ فیلم «هری پاتر و محفل ققنوس» با بودجه ۱۵۰ میلیون دلاری ۹۴۲ میلیون دلار در سراسر جهان فروخت. «هری پاتر و شاهزاده دورگه» با فروش ۹۳۴ میلیون دلاری چهارمین فیلم پرفروش دیوید یتس بود. اما در جایگاه پنجم عنوان متفاوتی وجود دارد.«جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها» به‌عنوان یک اقتباسی از کتابی به همین نام نوشته جی. کی. رولینگ در سال ۲۰۱۶ از راه رسید. با توجه به تجربه موفق دیوید یتس در کارگردانی فیلم‌های «هری پاتر» منطقی به نظر می‌رسد که این فیلم هم توسط کارگردان انگلیسی ساخته شده باشد. فروش ۸۱۴ میلیون دلاری این فیلم در سراسر دنیا، استودیوی برادران وارنر را قانع کرد تا دنباله‌های متعددی برای آن در نظر بگیرد. دیوید یتس که پیش از ساخت فیلم «جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها» تجربه ساخت فیلم تقریباً شکست‌خورده «افسانه تارزان» را داشت با کارگردانی فیلم «جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها: جرائم گریندلوالد» کابوس عجیبی را تجربه کرد. این فیلم با فروش ۶۵۴ میلیون دلاری ناامیدی بزرگی برای استودیوی برادران وارنر رقم زد.
جیمز کامرون
مجموعه فروش فیلم‌ها در گیشه: ۶ میلیارد 
پرفروش‌ترین فیلم: «آواتار»
اگر ایده‌ای برای ساختن یک فیلم سینمایی دارید که احساس می‌کنید لیاقت آن را دارد تا در بهترین سطح ممکن ساخته شود و مورد توجه تماشاگران قرار بگیرد شاید بهتر باشد آن را با جیمز کامرون در میان بگذارید، چراکه جیمز کامرون همیشه توانایی آن را دارد تا پرفروش‌ترین فیلم‌های سینما را کارگردانی کند. او از همان ابتدا کارگردان پول‌سازی بود. جیمز کامرون «ترمیناتور» را با شش میلیون و چهارصد هزار دلار سرمایه ساخت اما این فیلم موفق شد بیشتر از ۷۸ میلیون دلار در سراسر جهان بفروشد.کامرون در سال ۱۹۸۶ دنباله فیلم «بیگانه» که توسط ریدلی اسکات ساخته شده را به‌عنوان سومین فیلم سینمایی‌اش انتخاب کرد. این فیلم از بودجه ۱۷ میلیون دلاری‌اش ۱۸۳ میلیون دلار خلق کرد. چهارمین فیلم سینمایی جیمز کامرون با عنوان «ورطه» اکران شد و از بودجه ۴۷ میلیون دلاری‌اش حدود ۹۰ میلیون دلار درآمد ساخت اما «ترمیناتور: روز داوری» دقیقاً همان فیلمی لقب می‌گیرد که جیمز کامرون را به لیست پرفروش‌ترین کارگردانان تاریخ سینما تبدیل می‌کند. شاید در نگاه نخست به نظر می‌رسد این فیلم دنباله دومین فیلم کارنامه کاری جیمز کامرون باشد اما حقیقت این است که کامرون از اعتباری که از سال ۱۹۸۴ تا ۱۹۹۱ جمع کرده بود، استفاده کرد تا «روز داوری» را بسازد.فیلم «تایتانیک» در تاریخ نوزدهم دسامبر ۱۹۹۷ در ایالات متحده اکران شد و اقتصاد سینما را برای همیشه دگرگون کرد. با احتساب اکران‌های مجدد این فیلم در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۷ باید بدانید که «تایتانیک» بیشتر از دو میلیارد و ۱۹۵ میلیون دلار در سراسر جهان فروخته که آن را حالا به سومین فیلم پرفروش تاریخ سینما تبدیل می‌کند؛ هم براساس میزان فروش و هم براساس آمار فروش با احتساب نرخ تورم. نیازی به یادآوری نیست که «تایتانیک» تا زمانی که «آواتار» از راه برسد، پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما بود.
مایکل بی
مجموع فروش فیلم‌ها در گیشه: ۶ میلیارد 
پرفروش‌ترین: «تبدیل‌شوندگان: نیمه‌ تاریک ماه»
احتمالاً مایکل بی تنها نام این فهرست باشد که منتقدان آن را لایق حضور در این جایگاه نمی‌دانند. بیشتر فیلم‌های آقای بی فاقد ارزش و خلاقیتی در سطح عناوین خیره‌کننده هستند اما او ثابت می‌کند برای تبدیل‌شدن به یک کارگردان پرفروش صرفاً لازم نیست که عناوین خیره‌کننده‌ای بسازید؛ شما تنها به ساخت آثاری نیاز دارید که تماشاگران سینما را به سالن‌های بزرگ می‌کشاند. او کارگردانی را با فیلم «پسران بد» آغاز کرد که از بودجه ۱۹ میلیون دلاری‌اش ۱۴۱ میلیون دلار درآمد کسب کرد. تا ساخت فیلم «پسران بد ۲» در سال ۲۰۰۳ او سه فیلم دیگر را هم کارگردانی کرد که همه آن‌ها سودده بودند. اما مهم‌ترین بخش کارگردانی او پس از اکران فیلم «جزیره» آغاز می‌شود. مایکل بی با کارگردانی فیلم «تبدیل‌شوندگان» دوران شکوهمند پول‌سازی‌اش را آغاز کرد. او با کارگردانی همه فیلم‌های مجموعه سینمایی «تبدیل‌شوندگان» است که به این لیست راه پیدا کرده و بیشتر از همه مدیون فیلم «تبدیل‌شوندگان: نیمه‌ تاریک ماه» به نظر می‌رسد، فیلمی که درآمد نجومی یک میلیارد و ۱۲۰ میلیون دلاری به همراه داشت و هنوز هم پرفروش‌ترین عنوان این فرانچایز سینمایی است. البته فیلم‌های مایکل بی تنها برای منتقدان عذاب‌آور نیست. او در سال ۲۰۱۷ «تبدیل‌شوندگان: آخرین شوالیه» را به سالن‌های سینما تقدیم کرد که با فروش ناامیدکننده ۶۰۵ میلیون دلاری‌اش ضرر هنگفتی برای استودیوی پارامونت به همراه داشت.
پیتر جکسون
مجموع فروش فیلم‌ها در گیشه: ۶ میلیارد 
پرفروش‌ترین: «ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه»
در جایگاه سوم پرفروش‌ترین کارگردانان تاریخ سینما نام پیتر جکسون می‌درخشد، کارگردانی که با شش‌گانه سینمایی‌اش برای همیشه در تاریخ هنر هفتم جاودانه شده و به نظر نمی‌رسد که این جایگاه را از دست بدهد. نخستین فیلم پول‌ساز پیتر جکسون که مهم‌ترین ساخته او در آن سال‌ها هم بود، در سال ۲۰۰۱ از راه رسید. «ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه» حدود ۸۸۸ میلیون دلار در سراسر جهان فروخت و یک سال بعد فیلم «ارباب حلقه‌ها: دو برج» به فروش باورنکردنی ۹۵۱ میلیون دلار دست پیدا کرد. «ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه» با فروش جهانی یک میلیارد و ۱۴۲ میلیون دلاری به دومین فیلم یک میلیاردی تاریخ و دومین فیلم پرفروش تاریخ تبدیل شد. رکوردهایی که اگرچه بعدها بارها شکسته شدند اما عظمت دستاورد پیتر جکسون را نشان می‌دهند. این سه‌گانه هنوز هم پرفروش‌ترین سه‌گانه تاریخ سینما است.پیتر جکسون در دهه ۲۰۱۰ میلادی با سه‌گانه «هابیت» برگشت تا روایت جدیدی از دنیای محبوبش ارائه دهد. بنابراین منطقی است که هواداران سینما برای تماشای فیلم «هابیت: سفری غیرمنتظره» پرده‌های نقره‌ای را به آتش بکشند و این فیلم را به دومین فیلم پرفروش پیتر جکسون تبدیل کنند. فروش یک میلیارد و ۲۱ میلیون دلاری این فیلم اما تکرار نشد. فیلم «هابیت: خلوت اسماگ» نتوانست بیشتر از ۹۶۰ میلیون دلار فروش جهانی را تجربه کند اما باز هم سومین فیلم پرفروش شش‌گانه «ارباب حلقه‌ها» لقب گرفت. قسمت ششم با نام «هابیت: نبرد پنج ارتش» در شرایطی سه‌گانه دوم پیتر جکسون را به پایان رساند که کمترین میزان فروش در آمریکای شمالی در میان هر شش فیلم را ثبت کرد.خارج از دنیای هابیت و دوستانش، فیلم دیگری هم وجود دارد که قدرت فیلم‌سازی تجاری پیتر جکسون را ثابت می‌کند. فیلم «کینگ کونگ» که در سال ۲۰۰۵ با بودجه‌ای ۲۰۷ میلیون دلاری ساخته شد اما در نهایت ۵۵۰ میلیون دلار فروش کرد. شاید جالب باشد بدانید که جدیدترین فیلم پیتر جکسون که در سال ۲۰۱۸ اکران شد و مستندی به نام «آن‌هایی که نباید پیر می‌شدند» است که موفق شد بیشتر از ۲۰ میلیون دلار در سراسر جهان فروش داشته باشد!
جوزف و آنتونی روسو
مجموع فروش فیلم‌ها در گیشه: ۶ میلیارد 
پرفروش‌ترین: «انتقام‌جویان: پایان بازی»
اگر چند سال پیش جوزف و آنتونی روسو را ملاقات می‌کردید و به آن‌ها نوید آن را می‌دادید که فیلم‌های ساخته مشترک‌شان در آینده نزدیک آن‌ها را به دومین کارگردانان پرفروش تاریخ سینما تبدیل می‌کند احتمالاً چنین ادعای عجیبی را باور نمی‌کردند. اما موفقیت فیلم «کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان» آن‌ها را وارد دنیای سینمایی مارول کرد و همین حضور باعث شد برادران روسو مسیر پول‌سازی را آغاز کنند. این فیلم با فروش جهانی ۷۱۴ میلیون دلاری چهارمین فیلم پرفروش جوزف و آنتونی روسو است. در جایگاه سوم هم فیلم «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی» قرار می‌گیرد که با فروش خیره‌کننده یک میلیارد و ۱۵۱ میلیون دلاری به پرفروش‌ترین فیلم سال ۲۰۱۷ و چهارمین فیلم پرفروش دنیای سینمایی مارول تا آن روزها تبدیل شد. اما سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ اگر بهترین سال‌های زندگی برادران روسو نباشند احتمالاً در لیست بهترین‌ها قرار می‌گیرند. از آن‌جایی که بیشتر رکوردهای گیشه‌ای «انتقام‌جویان: جنگ بی‌نهایت» توسط فیلم «انتقام‌جویان: پایان بازی» شکسته شده شاید بهتر باشد این دو فیلم را در کنار یکدیگر بررسی کنید. افتتاحیه‌ جهانی «جنگ بی‌نهایت» در شرایطی روی عدد ۶۴۰ میلیون دلاری ایستاد که این عدد توسط «پایان بازی» به یک میلیارد و ۴۸۱ میلیون دلار افزایش پیدا کرد. شاید جالب باشد بدانید که «جنگ بی‌نهایت» به عنوان سومین فیلم مجموعه «انتقام‌جویان» در یازده روز به درآمد جهانی یک میلیارد دلاری رسید که سریع‌ترین زمان ممکن در نوع خود بود اما «پایان بازی» این رکورد تنها در پنج روز شکست! اگرچه «جنگ بی‌نهایت» خوش‌شانس بود که رکورد دو میلیاردی ‌شدن «آواتار» را در چهل و هفتمین روز اکرانش شکست اما «پایان بازی» برای رسیدن به این رکورد تنها به یازده روز نیاز داشت.
استیون اسپیلبرگ
مجموع فروش فیلم‌ها در گیشه: ۱۰ میلیارد 
پرفروش‌ترین: «پارک ژوراسیک»
استیون اسپیلبرگ به‌عنوان پرفروش‌ترین کارگردان تاریخ سینما لیاقت حضور در صدر این لیست گران‌قیمت را دارد، چراکه او برخلاف بیشتر همکارانش نه‌تنها روی ساخت دنباله‌های پرفروش کار نکرده بلکه با ساخت عناوین جدید موفق شده تماشاگران حرفه‌ای سینما را برای بارها در برابر پرده نقره‌ای قرار دهد. او پنج بار موفق شده رکورد فروش در افتتاحیه را بشکند. پول‌سازی فیلم‌های اسپیلبرگ از «آرواره‌ها» آغاز شد. فروش جهانی این فیلم به ۴۷۰ میلیون دلار رسید و نه‌تنها پرفروش‌ترین فیلم سینما شد بلکه برای دو سال هم این رکورد را در اختیار داشت. فیلم «مهاجمان مقبره‌ گم‌شده» هم ۲۴۸ میلیون دلار در آمریکای شمالی فروش داشت و «ای.تی.» هم با درآمد ۳۵۹ میلیون دلاری در آمریکای شمالی و ۶۱۹ میلیون دلاری از همه کشورهای دنیا دوباره رکورد پرفروش‌ترین فیلم سینما را شکست. در سال ۱۹۹۳ اما «پارک ژوراسیک» از راه رسید که با فروش خیره‌کننده ۹۱۲ میلیون دلاری یک بار دیگر رکورد پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما را از آن خود کرد.البته اسپیلبرگ فیلم‌های بسیاری را کارگردانی کرده که می‌تواند به تبدیل‌ شدن او به پرفروش‌ترین کارگردان تاریخ کمک کند اما باز هم نمی‌توان فروش باورنکردنی فیلم‌های او را انکار کرد. ۳۳ فیلم استیون اسپیلبرگ در مجموع ۱۰ میلیارد و ۵۴۸ میلیون دلار فروش کرده‌اند. به عبارت دیگر، هر فیلم اسپیلبرگ حدود ۲۹۳ میلیون دلار فروش داشته است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی